استیو بلنک

مایکل پورتر
مایکل پورتر
آذر 25, 1397
شاکر
شاکر زهرا
آذر 25, 1397

استیو بلنک

استیو بلنک متولد سال ۱۹۵۳ است و به نخستین نسل کارآفرینان سیلکون ولی تعلق دارد، همان نسلی که ترک دانشگاه را با افتخار در رزومهٔ خود ذکر می‌کردند (او یک‌ ترم در دانشگاه میشیگان درس‌ خوانده و سپس ترک تحصیل کرده است). با وجود این که استیو بلنک تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان نرساند، در این سال‌ها در دانشگاه‌های استنفورد، یو سی برکلی و کلمبیا تدریس می‌کند.

ارائه مفهوم توسعه مشتری باعث شهرت استیو بلنک و نقش مهمی در ایجاد حرکت استارتاپ ناب داشته است. اریک ریس نقش مهمی در ترویج مفهوم استارت آپ ناب یا Lean Startup داشته است، مفهومی که بخش مهمی از آن توسط استیو بلنک مطرح‌ شده است. بلنک، اریک ریس را بهترین شاگرد خود در این سال‌ها می‌داند. بلنک همچنین بیش از سی سال است که در حوزه صنایع با فناوری بالا فعالیت دارد و در پایه‌گذاری هشت استارتاپ نقش داشته یا در آن‌ها کار کرده است.

تجربه کارآفرینی استیو بلنک

استیو بلنک از سال ۱۹۷۸ فعالیت خود را در سیلیکون ولی آغاز کرد و در سال ۱۹۹۹ تصمیم گرفت خود را بازنشسته کند و به تدریس کارآفرینی، اصول راه‌اندازی و نوآوری و مدیریت درسازمان‌های کوچک و بزرگ کسب‌وکار بپردازد.

بلنک طی بیست سال فعالیت تجاری خود هم در حوزهٔ نرم‌افزار و هم سخت‌افزار کسب‌وکارهای مختلفی را راه‌اندازی کرد. تعدادی از شرکت‌های او از جمله شرکت طراحی و تولید بازی Rocket Science Games اکنون متوقف شده‌اند و برخی دیگر هم هنوز وجود دارند و مالکیت آن‌ها بین شرکت‌های بزرگ‌تر دست‌به‌دست می‌شود. از جمله این‌ها می‌توان به MIPS Technologies اشاره کرد که در زمینه معماری ریزپردازنده‌ها فعالیت می‌کند و شرکت‌های بزرگ سخت‌افزاری دنیا مشتری‌اش هستند. بلنک طی دوران فعالیت تجاری‌اش علاوه بر تجربیات و آموخته‌های بسیار، ثروتی در حدود ۲٫۵ میلیارد دلار کسب کرد که برای یک زندگی آبرومندانه در سیلیکون ولی کافی به نظر می‌رسد.

بخوانید  مایکل پورتر

نگاه استیوبلنک به کارآفرینی

استیو بلنک بر تفاوت اساسی میان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ تأکید دارد و معتقد است کسب‌وکارهای کوچک مدل مینیاتوری کسب‌وکارهای بزرگ نیستند آن‌ها ساختار، استراتژی، چالش‌ها و نیازهای ویژهٔ خود را دارند. این حرف اگر چه امروز واضح به نظر می‌رسد اما نباید فراموش کنیم که بخشی از این واضح بودن، دقیقاً به خاطر تلاش‌های استیو بلنک و کسانی مانند اوست.

سایت شخصی استیو بلنک

سایت استیو بلنک(Steveblank.com ) از سال ۲۰۰۹ به صورت منظم بروز می‌شود و سهم مهمی از شهرت و آوازهٔ او مربوط به همین موضوع است. درآمد بلنک در سال‌های اخیر از تدریس، سخنرانی و مشاوره است و این را می‌توانید از طراحی سایتش هم بفهمید. چون در بخش‌های مختلف با پیامی مواجه می‌شوید که به شما پیشنهاد می‌کند او را برای سخنرانی دعوت کنید. اما با این وجود مهم‌ترین سخنان بلنک را می‌توان در سایتش پیدا کرد. الگوی او می‌تواند برای بسیاری از کسانی که به آموزش مهارت‌های مدیریت و کسب ‏وکار و توسعه فردی می‌پردازند، مفید و آموزنده باشد.

بلنک

بلنک

قطعاً همه کتاب‌های بلنک، ارزش بحث و بررسی دارند. اما در اینجا کمی بیشتر به کتاب Four Steps to Epiphany می‌پردازیم. چون این کتاب کمک بسیاری به شناخت دیدگاه و نگرش او می‌کند.

چهار گام تا تجلی (Four Steps to Epiphany)

این کتاب اولین کتاب استیو بلنک است که با وجود این که اولین و قدیمی‌ترین کتاب اوست همچنان مطالبش کاملاً قابل استفاده هستند. در این کتاب دیدگاه استیو بلنک دربارهٔ تفاوت ماهیت کسب‌وکارهای نوپا با سازمان‌های جاافتاده مطرح‌شده است. او در این کتاب به فرایند توسعه محصول (Product Development) اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که اگر بازار شناخته‌ شده باشد و نیازهای مشتریان شفاف شده باشد و همه چیز به وضعیت ثبات رسیده باشد، چنین فرایندهایی موفق و اثربخش هستند.

بخوانید  آدام گرانت

اما برای بسیاری از استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا این وضعیت برقرار نیست و آن‌ها باید هم‌زمان با محصول، مشتری و بازار را هم کشف یا خلق کنند.

بلنک در این کتاب، مدل توسعه مشتری یا Customer Development را به عنوان مدلِ مکمل توسعه محصول (Produc Development) برای کسب ‏وکارهای نوپا مطرح می‌کند.

آثار استیو بلنک

استیو بلنک چند کتاب مشهور دارد:

• همهٔ آن‌ها که پرسه می‌زنند، گم نشده‌اند (Not all who wander are lost): او در این کتاب، زندگی خود را روایت می‌کند. بلنک بعداً نسخهٔ تکمیل‌ شدهٔ همین کتاب را با عنوان گرفتن گربه از دم (Holding a cat by the tail) منتشر کرد.
• دفترچه راهنمای مالک استارت آپ (The Startup Owner’s Manual): این کتاب، بر اساس توصیف او، عصارهٔ تجربه‌اش طی سال‌های اخیر است.
• چهار گام تا تجلی (Four Steps to Epiphany) را هم که نخستین کتاب اوست، می‌توان از کتاب‌های کلاسیک کارآفرینی دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.