رابرت لوچ

آلفرد مارشال
آلفرد مارشال
آذر 25, 1397
توماس هالت
توماس هالت
آذر 25, 1397

رابرت لوچ متولد ۲۱ ژانویه سال ۱۹۴۹ در ایالت میشیگان آمریکا است و در دوران نوجوانی همراه با خانواده‌اش به آریزونا مهاجرت کردند. دوران دبیرستان را در مدرسه توسان گذراند و در دانشگاه آریزونا مدرک کارشناسی و MBA را دریافت کرد. و در سال ۱۹۷۵ مدرک Ph.D خود را در رشته مدیریت کسب‌وکار از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون (Wisconsin- Madison) دریافت کرد. لوچ به عنوان یک متخصص علوم اجتماعی و همچنین مدرس دانشگاه در رشته‌های تجارت و بازرگانی شناخته‌ شده است.

زندگی نامه رابرت لوچ

رابرت لوچ پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه در سال ۱۹۷۵، فعالیت کاری خود را در دانشگاه اوکلاهما آغاز کرد. او ۲۶ سال را در آن‌جا گذراند و در طول این مدت ۵ سال به عنوان دبیر مدرسه کسب‌وکار در آن‌جا مشغول به فعالیت بود. پس از این ۲۶ سال، کوچ مدیریت مدرسهٔ کسب‌وکار MJ Neeley در دانشگاه مسیحی تگزاس را در سال ۲۰۰۰ به عهده گرفت. کوچ بیش از ۱۵۰ مقاله نوشته است که در مجلات معتبری از جمله: مجله بازاریابی، مجله تحقیقات مصرف‌کننده، مجله تحقیقات بازاریابی، مجله خرده‌فروشی و همچنین در نشریات سازمان‌ها و انجمن‌های مختلف به چاپ رسیده‌اند.

در سال ۲۰۰۴ دکتر رابرت لوچ ریاست بخش بازاریابی در دانشکده تجارت آریزونا را به عهده گرفت و به عنوان مدیر اجرایی مرکز McGuire برای کارآفرینی در دانشگاه آریزونا خدمت کرده است. همچنین به عنوان معاون رئیس‌جمهور در بخش‌های آموزش، امور مالی و نشریات خدمت کرده است. پروفسور کوچ بنیان‌گذار انجمن بازاریابی امریکا است. او به شرکت‌های بزرگی چون فورد موتور، Fleming، Arvest Bank، و انجمن ملی سخت‌افزار خرده‌فروشی و… مشورت داده و توصیه‌های مختلفی را در زمینه‌های تخصصی‌اش ارائه داده است. زمانی که دانشجوی دکترا بود با AMA شروع به همکاری کرد و این همکاری در تمام دوران کاری‌اش ادامه یافت. علاوه بر این در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ به عنوان سردبیر در مجله بازاریابی مشغول به فعالیت بوده است.

بخوانید  آدام گرانت

بسیاری از محققان، تحقیقات رابرت لوچ در منطق غالب خدمات (service-dominant logic) را به رسمیت شناخته‌اند که اولین بار در مجلهٔ بازاریابی منتشر شد. SDL، اقتصاد را مبتنی بر تبادل خدمات بین مردم توضیح می‌دهد و نشان می‌دهد که شرکت‌ها نسبت به خود و محصولاتشان چه دیدی دارند.

جایزه‌های رابرت لوچ

دکتر رابرت لوچ در دوران فعالیتش جوایز بسیاری دریافت کرد برای نمونه در سال ۱۹۷۶ انجمن خرده‌فروشی سخت‌افزار ملی به او جایزه خدمات صنعت سخت‌افزار را اعطا کرد. در سال ۱۹۷۹ مدال Lybrand را برای مشارکت در ادبیات حسابداری از انجمن ملی حسابداران دریافت کرد. در سال ۱۹۹۷ از آکادمی علوم بازاریابی موفق به دریافت جایزه Distinguished Educator شد. از سوی انجمن بازاریابی آمریکا دو بار در سال ۱۹۹۷ و ۲۰۰۵ برنده جایزه Harold Maynard برای مشارکتش در تئوری بازاریابی شد. در سال ۲۰۰۹ جایزه دستاوردهای عمر خود را (Lifetime Achievement) دریافت کرد و در سال ۲۰۱۰ جایزهٔ بنیاد AMA / Sheth را برای مشارکت بلند مدت در زمینه ادبیات بازاریابی دریافت کرد.

دکتر لوچ که در اواخر عمر به سرطان مثانه مبتلا بود و سرانجام در ۲۳ فوریه ۲۰۱۷ در بیمارستان Kanmar در آریزونای امریکا درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.