ERP ؛ برنامه ریزی منابع انسانی

استراتژی برند چیست؟
خرداد 10, 1399
mrp
MRP چیست؟
خرداد 10, 1399

erp مخفف چیست - مدیریت منابع انسانی - مدیریت برنامه ریزی - ام شجاعی - مقاله erp - مقاله دانشگاهی

میانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

برنامه‌ریزی منابع سازمانی از جدیدترین ابزارهای مدیریتی می‌باشد که قادر است، اطلاعات موجود در سازمان را با استفاده از فناوری اطلاعات در تمام حوزه‌های فعالیت سازمان به‌طور منسجم و یکپارچه جمع‌آوری نموده و نتایج حاصل از آن را در اختیار استفاده‌کنندگان در سطوح مختلف سازمان قرارداد.

با استفاده از ERP سازمان‌ها می‌توانند به کاربردهای پیشرفته سازمانی همچون مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) مدیریت زنجیره تأمین (SCM)، تدارکات الکترونیکی (E-P) و… . دست پیدا کند در این تحقیق سعی شده تا مدیران و کاربرا را از ضرورت استفاده از سیستم‌های یکپارچه در سازمان‌ها مطلع سازیم.

 

ERP چیست؟ (EnterpriseResourcePlanning)

یک بسته نرم‌افزاری کاربردی درون‌سازمانی، جامع و سازمان نگر، ماژولار، استاندارد و شامل یک مجموعه (SUIT) از ماژول‌های یکپارچه، آماده راه‌اندازی، از پیش طراحی‌شده و از پیش مهندسی‌شده ولی قابل تنظیم و پیکربندی بر اساس نیازهای پویای سازمان‌ها می‌باشد. این راه‌حل (Solution) کاملاً انعطاف‌پذیر، فرآیند گرا و اطلاعات محور می‌باشد و شامل کلیه فعالیت‌ها و فرآیندهای اصلی و مؤثر در ایجاد ارزش‌افزوده سازمان می‌باشد.

فرایندهای از پیش تعریف‌شده در سیستم بر اساس بهروش‌ها (BestPractice) استخراج‌شده‌اند؛ مانند یک backbone چندمنظوره و توسعه‌یافته است که فرایندهای کسب‌وکار داخلی و سیستم‌های اطلاعاتی را با یکدیگر یکپارچه و اتوماتیک می‌کند تا کلیه نواحی عملیاتی را پوشش دهد.

 

مزایای سیستم ERP

ERP دو مزیت عمده دارد که در سیستم‌های سازمانی غیر یکپارچه وجود ندارد

  1. یک نگرش یکپارچه سازمانی از تمامی فعالیت‌ها و وظایف سازمانی و بخش‌هاست
  2. یک پایگاه داده‌ای از سازمان که تمامی فعالیت‌ها در آن نگهداری، پردازش و تحت نظارت و کنترل قرار می‌گیرد.
بخوانید  تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت

 

ریسک‌های ERP

به دلیل اینکه پیاده‌سازی ERP در سازمان، تغییرات وسیع و گسترده‌ای را در فرآیندهای سازمان به وجود می‌آورد، این تغییرات سازمان و کارکنان موجود را با چالش‌هایی مواجه خواهد کرد که ازجمله مهم‌ترین این چالش‌ها مقاومت در برابر تغییرات می‌باشد این مقاومت‌ها می‌توانند ناشی از عوامل زیر باشند:

۱ -ناشناخته بودن وضعیت جدید ۲ – شفاف‌سازی در اطلاعات، نتایج عملکردها ۳ -حذف بعضی از سطوح سازمانی و حرکت به‌سوی سازمان مسطح.

 

نتیجه‌گیری

یک ERP مجموعه‌ای از تمام محاسبات یک سازمان نظیر کلیه‌ی فرآیندهای تجاری سازمان و کلیه‌ی داده‌هایی که فضای عملیاتی از آن‌ها استفاده می‌کنند می‌باشد و این تکنولوژی باید به‌عنوان ابزاری تسهیل‌کننده به کار گرفته شود نه به‌عنوان ابزاری برای حل مشکلات. در جهان امروز عدم پذیرش تغییر به‌منزله تسلیم در برابر شکست می‌باشد.

مجموعه mshojaie.com در تلاش است تا با جمع آوی مقالات برتر دانشگاهی در حوزه های مدیریت، سهمی در پشرفت سطح دانش دانشجویان و علاقه مندان در این زمینه داشته باشد.

 

 

 

 

برای بازیابی رمزعبور لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید.

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.