کیفیت کار در شرکت‌های سرمایه گذاری در ایران

مدیریت منابع انسانی در سازمان‌‌‌‌‌‌های پروژه محور
مدیریت منابع انسانی در سازمان‌‌‌‌‌‌های پروژه محور
شهریور 31, 1398
کارآفرینی-کارآفرینی زنان-کارآفرین-زنان کارآفرین-بانوان کارآفرین-کارکلاسی-مانی شجاعی-کارافرینی
توسعه کارآفرینی زنان در ایران
شهریور 31, 1398
سرمایه گذاری-شرکت های سرمایه گذاری-شرکت های سرمایه گذاری در ایران-کارکلاسی-مدیریت-مانی شجاعی

شرکت های سرمایه گذای در ایران

میانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

شرکت‌های سرمایه گذاری چشم‌اندازی کوتاه‌مدت در خرید سهام دارند به این معنی که هرگاه سهام شرکتی دچار افت قیمت شد برای اجتناب از ضرر آن سهام را می‌فروشند. فعالیت این شرکت‌ها در ایران شامل شرکت‌های مادر، شرکت‌های مدیریت سرمایه گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری است.

نحوه کسب سود در این شرکت‌ها به این ترتیب است که متخصصان آنها با آنالیز و تجزیه و تحلیل کردن شرایط می‌دانند در چه زمانی اقدام به خرید سهام کنند، این سهام به چه میزان خریداری شود و برای کسب سود بیشتر چه زمانی را به فروش سهام اختصاص دهند.

در این قسمت دو گروه از شرکت‌های فعال در ایران را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم:

شرکت‌های هلدینگ

در تعریف این شرکت‌ها باید گفت هلدینگ‌ها شرکت‌هایی هستند که برای اداره مستقیم شرکت‌های زیرمجموعه خود اقدام به خرید یا سرمایه‌گذاری در سهام آنها می‌کنند. در دهه ۱۹۷۰ شرکت‌ آمریکایی جنرال الکتریک برای جلوگیری از مشکلاتی از جمله رشد، شیوه‌ای نو آفرید. روند آن به این صورت بود که ۱۷۰ واحد خود را به ۴۹ بخش ساماندهی کرد و هرگروهی تحت نظر ۱۰ مدیر ارشد که هرکدام به تنهایی پاسخگوی مدیرعامل بودند فعالیت می‌کردند.

به طور کلی هر شرکتی که سهام مدیریتی یک یا چند شرکت را در اختیار داشته باشد و در یک حوزۀ مشترک فعالیت کند هلدینگ خوانده می‌شود. به عنوان نمونه می‌توان به شرکت سیمان فارس و خوزستان اشاره کرد. درواقع شرکت هلدینگ فعالیت چند شرکت را ساماندهی‌ و کنترل می‌کند.

شرکت سرمایه‌گذاری ایران

این شرکت یک شرکت خدماتی ایرانی است که در سال ۱۳۸۵ با سرمایه ۱۲۶ شخصیت حقیقی و حقوقی به ارزش اقتصادی ۸۳۰ میلیارد ریال تأسیس شد. در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ درآمد این شرکت به ۹ هزار میلیارد ریال افزایش یافت و در سال ۱۳۹۰ با درآمدی بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد ریال رتبه بیست‌وششم شرکت‌های عمومی بزرگ را به خود اختصاص داد. در سال ۱۳۹۷ با ۱۳۴ پله صعود در فهرست برترین شرکت‌های ایران نسبت به سال قبل (۱۳۹۶) قرار گرفت.

بخوانید  پیشرفت شغلی و پرورش نیروهای انسانی

تمرکز اصلی این شرکت در زمینه سرمایه گذاری و خرید سهام از شرکت‌های تخصصی، مادر تخصصی، هلدینگ و شرکت‌های خدماتی است که در حوزه‌های حمل‌ونقل، انرژی، پتروشیمی، نفت و گاز و معدن فعال هستند.

شرکت سرمایه گذاری ایران مالک شرکت‌های زیادی است که شرکت بازرگانی پتروشیمی، سرمایه گذاری ایرانیان، شرکت نخل بارانی پردیس و… از جمله آنها هستند.

مطمئناً همه این موفقیت‌ها نیازمند تجاربی عالی است تا بتوان در زمانی نه چندان طولانی به سودی سرشار دست یافت. برای آگاهی از این مسیر دانلود فایل PDF کامل این مقاله نوشته سیدبیژن مردآزاد پیشنهاد می‌شود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

 

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.