چین، قدرت نوظهور هوش مصنوعی

استراتژی، چشم‌انداز بین‌المللی
استراتژی، چشم‌انداز بین‌المللی
شهریور 5, 1398
کتابچه ی راهنمای کارآفرینی وایلی
کتابچه ی راهنمای کارآفرینی وایلی
شهریور 5, 1398
چین-توسعه-هوش مصنوعی-ابر قدرت هوش مصنوعی-دانش هوش مصنوعی-مانی شجاعی

چین، قدرت نوظهور هوش مصنوعی

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از تعهداتی که در مراکز سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر (Venture_Capital Investor) وجود دارد، ارائه سخنرانی‌های مکرر راجع به هوش مصنوعی (AI) به اعضای کسب‌وکار جهانی و سران سیاسی رده‌بالا است؛ بااین‌حال یکی از لذت‌‌بخش‌ترین قسمت‌های این کار زمانی است که مخاطب بچه‌ کودکستانی‌ها هستند. جالب اینجا است که این دو گروه بسیار متفاوت، معمولاً سؤالاتی خاص و حتی مشابه می‌پرسند. در طول یکی از دیدارهای اخیر از یک کودکستان در پکن، یک دسته از بچه‌های پنج‌ساله راجع به آینده هوش مصنوعی کشور سؤالاتی ازاین‌دست می‌پرسیدند:

  • قرار است معلم‌های رباتی داشته باشیم؟
  • اگر یکی از ماشین‌های رباتی با یکی دیگر تصادف کند و ما آسیب ببینیم چه می‌شود؟
  • مردم با ربات‌ها ازدواج می‌کنند و از آن‌ها بچه‌دار می‌شوند؟
  • کامپیوترها آن‌قدر قوی می‌شوند که به ما دستور بدهند؟
  • اگر ربات‌ها همۀ کارها را انجام بدهند آن‌وقت ما چکار کنیم؟

 

هوش مصنوعی در صدر افکار جهانی

سؤال‌های بچه کودکستانی‌ها یادآور سؤال‌های پرسیده شده از طرف عده‌ای از قدرتمندترین افراد جهان است. این تعامل در چند جهت مختلف مطالب زیادی را روشن کرد و اولین آن‌ها این بود که نشان داد چطور هوش مصنوعی در صدر افکار اقشار مختلف قرارگرفته است. تا چند سال پیش هوش مصنوعی محدود به آزمایشگاه‌های آکادمیک و فیلم‌های علمی – تخیلی می‌شد. یک فرد متوسط، شاید اطلاعاتی داشت از اینکه هوش مصنوعی یعنی ساختن ربات‌هایی که مثل انسان‌ها فکر می‌کنند، اما تقریباً هیچ ارتباطی بین این پیش‌بینی و زندگی روزمره دیده نمی‌شد.

امروزه تمام این مسائل تغییر کرده‌اند. مقاله‌های مربوط به دستاوردهای هوش مصنوعی صفحه اول ژورنال‌ها و روزنامه‌ها را پر می‌کنند، کنفرانس‌های کسب‌وکار در مورداستفاده از هوش مصنوعی برای افزایش سود تقریباً هر روز برگزار می‌شوند، دولت‌ها در گوشه و کنار جهان از طرح‌های ملی خود برای استفاده از این تکنولوژی رونمایی می‌کنند و … .

خیلی زود هوش مصنوعی در مرکز گفتمان عمومی قرار گرفت و البته دلایل توجیه‌پذیری هم برای این‌همه توجه وجود دارد؛ پیشرفت‌های نظری کلان در حیطه هوش مصنوعی بالاخره کاربرد عملی پیداکرده‌اند که به‌طور مسلم زندگی بشر را عوض خواهند کرد. در حال حاضر به خاطر هوش مصنوعی است که خیلی از برنامه‌های کاربردی و وب‌سایت‌های موردعلاقه مردم وجود دارند و در آینده‌ای نزدیک، این هوش مصنوعی است که اتومبیل‌ها را به حرکت درمی‌آورد، اسناد و مدارک را مدیریت و اکثر محصولات بازار را تهیه و به‌احتمال‌زیاد بشر را از کار بیکار می‌کند.

بخوانید  استارتر-بازرگانی بین الملل

تمام این کاربردها بسیار امیدوارکننده هستند و درعین‌حال خطرات بالقوه‌ای هم به دنبال دارند، بشر باید خودش را برای هر دو جریان آماده کند. گفتگوهای پیرامون این موضوع با بچه کودکستانی‌ها ازآنجایی‌که در چین اتفاق می‌افتند مسائل جدیدی را روشن می‌کنند.

 

چین، قدرت نوظهور در هوش مصنوعی

چین-هوش مصنوعی-تکنولوژی-ابرقدرت هوش مصنوعی-توسعه تکنولوژی-توسعه هوش مصنوعی-مانی شجاعیچین تا مدتی نه‌چندان دور، اگر نگوییم دهه‌ها، حداقل سال‌ها درزمینۀ هوش مصنوعی از ایالات‌متحده عقب بود، اما در طول سه سال اخیر، تب هوش مصنوعی چین را هم فراگرفته است. این کشور شدتی از تمایل به این زمینه را تجربه می‌کند که بقیه دنیا در مقابلش چیزی به‌حساب نمی‌آیند. تمایل به پدیده هوش مصنوعی از جوامع علمی و کسب‌وکارها، به سیاست‌گذاری‌های دولتی هم سرایت کرده و حتی به کودکستان‌های پکن هم رسیده است. حمایت به این گستردگی از هوش مصنوعی، هم در قدرت روزافزون چین در این زمینه نمایانگر بوده و هم به آن قوت بخشیده است.

شرکت‌های تحقیقات هوش مصنوعی چینی در مقایسه با رقبای آمریکایی‌شان به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست‌یافته‌اند. این شرکت‌ها معمولاً با آزمون‌وخطا در مسائل مربوط به الگوریتم و مدل‌های کسب‌وکار درصدد تحول‌های عظیم در اقتصاد این کشور را به وجود آورده‌اند. با همکاری یکدیگر، این کسب‌وکارها و محققان، چین را به یک ابرقدرت درزمینۀ توسعه هوش مصنوعی تبدیل کرده‌اند که تنها رقیبشان ایالات‌متحده است. چگونگی رقابت و همکاری این دو کشور در این زمینه تأثیر معناداری در اقتصاد و سیاست‌های جهانی دارد.

در مورد هوش مصنوعی همه ما مثل کودکانی هستیم پر از سؤال‌های بدون جواب که سعی داریم تا حد ممکن از آینده باخبر شویم. همه مشتاقیم بدانیم اتوماسیون هوش مصنوعی چه پیامدهایی برای شغل و سبک زندگی ما دارد یا اینکه چه افراد و کشورهایی از این تکنولوژی عظیم سود خواهند برد. سرعت پیشرفت در این حوزه، این سؤال را برای ما به وجود می‌آورد که آیا هوش مصنوعی زندگی بشر را به سمت مادی‌گرایی سوق می‌دهد و آیا در دنیایی که به‌وسیله ماشین‌های هوشمند اداره می‌شود اثری از انسانیت باقی خواهد ماند؟ هیچ‌کس نمی‌تواند به این سؤالات پاسخ دهد؛ اما همین عدم قطعیت، پرسیدن این سؤالات را مهم‌تر و زمینه را برای رسیدن به جواب تا حد امکان فراهم می‌کند.

بخوانید  تعریف خلاقیت

 

کتاب Al – superpowers; china silicon

در کتاب Al – superpowers; china silicon تلاش شده است تا به این سؤالات پاسخی درخور داده شود. نویسنده بر این باور است که می‌تواند بدون نقص، آینده هوش مصنوعی را پیش‌بینی کند و با بررسی سؤالات مطرح‌شده، تجربیاتش را به‌عنوان یک محقق درزمینۀ هوش مصنوعی، مدیر اجرایی حیطه تکنولوژی و سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر در چین و ایالات‌متحده در اختیار مخاطبانش قرار دهد.

نویسنده امیدوار است که کتاب تا حد زیادی نشان دهد که بشر چگونه به این نقطه از پیشرفت درزمینهٔ هوش مصنوعی رسیده‌ است. از دیدگاه او یکی از دلایلی که پیش‌بینی پایان داستان هوش مصنوعی را مشکل می‌کند، این است که این داستان تنها در ماشین‌ها و ربات‌ها نیست، بلکه در مورد بشریت است؛ آدم‌هایی باقدرت انتخاب که به آن‌ها اجازه می‌دهند تصمیم بگیرند و آینده‌شان را خودشان بسازند. کتاب مذکور خاطرنشان می‌کند آینده هوش مصنوعی به دست ما ساخته خواهد شد و بازتاب‌دهنده انتخاب‌ها و افعال ما خواهد بود.

با توجه به بیانات فوق مطالعه این کتاب برای آشنایی کامل با مطالب مطرح شده، بسیار مفید است و می‌توانید فایل PDF کامل این کتاب از قسمت پایین دانلود کنید.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این کتاب را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این کتاب

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.