پرورش کارکنان

استراتژیک
برنامه‌ریزی استراتژیک
مرداد 13, 1398
آموزش - آموزش کارآفرینی - کارآفرینی - آموزش الکترونیک - کارآفرینی - مانی شجاعی
ضرورت بکارگیری آموزش الکترونیک در کارآفرینی
مرداد 13, 1398
مدیریت - منابع انسانی - کارکنان - کارمندان - پروش کارمند - تربیت کارمند - مانی شجاعی

پرورش کارکنان

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

قدرت ذهن ما برای رسیدن به اهدافمان بسیار زیاد است و تنها کافیست تفکرات محدود را معکوس سازیم. ما باید ایمان داشته باشیم که رویاهایمان ممکن است تحقق پذیرند و از آن‌ها استفاده کنیم. ما می‌توانیم موفق شویم اگر بخواهیم، پس باید بزرگ فکر کرد.

در ابتدا لازم است از واژه‌هایی مانند وظیفه، مسئولیت، جوابگویی، اختیار و قدرت، تعاریف مشخصی داشته باشیم:

وظیفه؛ مجموعه فعالیت‌ها و نقش‌هایی است که برای هر سمت تبیین و تعیین شده است. مسئولیت؛ آمادگی، توانایی و پذیرش بالقوه، برای انجام وظایف سازمانی است و جوابگویی نیز پاسخگو بودن و توانایی بالفعل در برابر ما فوق نسبت به نتیجه کار است. اختیار؛ وجود آزادی در چارچوب مقررات و الزامات به منظور اتخاذ تصمیم برای انجام وظایف محوله است و قدرت هم به معنی میزان ظرفیت و توانایی هر فرد شاغل در تحمیل نظر خود به دیگران است.

کارمند - مسئولیت کارمند - پرورش کارکنان - تربیت کارمند - منابع انسانی - مدیریت - مانی شجاعیمسئولیت‌های عام کارکنان

به طورکلی کارکنان باید وظایف خود را به خوبی بشناسند تا بتوانند آن‌ها را به نحو احسن انجام دهند و همچنین لازم است تا از اهداف سازمان خود یا آن بخش و قسمتی که در آن کار می‌کنند، آگاهی داشته باشند. کارکنان باید نسبت به انجام امور محوله متعهد باشند و نظم و انظباط سازمان خود را درک کرده و آن را بپذیرند و همچنین با همکاران خود ارتباطی صحیح و موثر برقرار کنند.

یک کارمند باید منطقی باشد، منطقی فکر کند و منطقی رفتار کند، باید بکوشد خود را بسازد و از شرایط نا ایمن کار، سرپرست و مدیر خود را آگاه کند. در این ارتباط کارکنان لازم است که طریق انجام کار و سلسله مراتب را بدانند، منافع سازمان را بر منافع خود ترجیح دهند و امانت‌دار اسرار اداری باشند و آن‌ها را حتی برای نزدیکان خود بازگو نکنند. باید بدانند که انتظارات از موقعیت و جایگاه شغلی وی چیست  و چگونه به نحو مطلوب قابل اجرا است.

بخوانید  برنامه‌ریزی استراتژیک

شرایط کار در جوامع صنعتی دارای ویژگی‌های متفاوت از گذشته است به نحویی که در این شرایط، کارها پیچیده‌تر و تعداد و نوع کارها، رقابت در تنوع محصولات و تکنولوژی زیاد تر شده است. سازمان‌های زیادی در جوامع برای کارهای مختلفی ایجاد شده‌اند و انسان بیشتر در مقام دستور دهی قرار گرفته و بیشتر کارها را ماشین‌ها انجام می‌دهند و در نتیجه کار فیزیکی کمتر شده است در مقابل کار فکری کارکنان افزایش یافته است و کارهای دقیق و تکراری و به ماشین‌ها سپرده شده‌اند.

پرورش کارکنان

پرورش کارمند - کارمند - پرورش کارکنان - کارمند وظیفه شناس - مسئولیت پذیر - منابع انسانی - مدیریت کارکنان - مانی شجاعیپرورش کارکنان متعهد، وظیفه‌شناس و متخصص مهم‌ترین وظیفه مدیریت در هر سازمان است که اصول و ظوابط خاص خود را می‌طلبد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

ـ ارزیابی عملکرد، بررسی پیشرفت و تشویق:

این روش در میان همکاران در ایجاد تعصب کاری به سازمان و همکاران بسیار موثر است. آنچه در این خصوص مهم است و باید مورد نظر قرار بگیرد این است که ارزیابی عملکرد، با تمرکز بر کارهای موفقیت آمیز و مثبت کارکنان آغاز شود.

ـ انظباط موثر:

انظباط عبارت است از کنترل رفتار اعضاء سازمان برای رسیدن به معیارها و هدف‌های سازمان. اهمیت برقراری نظم در جلوگیری از هرج و مرج و حفظ هماهنگی‌های لازم برای تحقق اهداف سازمان است. همچنین برقراری و حفظ انظباط در جهت کمک به حفظ و بقای سازمان، کنترل منابع و جلوگیری از حرز رفتن آن‌ها و تلاش برای ارتقاء سطح منابع (نیروی انسانی، ماشین آلات، دانش و …) در سازمان بسیار مؤثر است.

ـ ارتباط:

واژه ارتباط (COMMUNICATION) از ریشه لاتین “COMMUNIS” به معنای اشتراک گرفته شده است. این کلمه در زبان و ادبیات فارسی به معنای پیوند دادن و ربط دادن کاربرد داد. ارتباط در مفهوم گسترده آن، برای بیان هر نوع انتقال اطلاعات به کار می‌رود. در یک مفهوم دقیق‌تر، انسان از مفهوم ارتباطات، یک جریان دو سویه تفهیم و تفاهم میان دو موجود زنده را درک می‌کند. ارتباطات، نوع خاصی از رفتار اجتماعی یا رفتار متقابل هستند که طی آن مفهوم مورد نظر مستقیماً به کمک تجهیزات انتقال پیام، به گیرنده منتقل می‌شود. فقدان دانش و اطلاعات، مشخص نکردن اولویت‌ها به طور دقیق، وجود شکاف‌های ارتباطی، گوش نکردن، کمبود وقت، خوب فکر نکردن، زود نتیجه گرفتن و بی انگیزگی و … از جمله عوامل بازدارنده در ایجاد ارتباط صحیح و مناسب در محیط کار هستند.

بخوانید  قوانین حمایتی برای شرکت‌های دانش بنیان

موضوع مهم در رابطه با ارتباط کارکنان بحث همکاری است. همکاری بدون شک اهمیت ویژه‌ای در کار و زندگی اجتماعی هر فرد دارد. برای آشنایی با بیشتر با اصول اخلاقی و کاری در بحث همکاری و همچنین توضیحات کامل‌‌تر در ارتباط با مباحث مطرح شده، دانلود و بررسی فایل PDF کامل این مقاله مفید خواهد بود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.