نوآوری برای توسعه اقتصادی

کارآفرینی در بخش عمومی
کارآفرینی در بخش عمومی
تیر 18, 1398
نوآوری-پروژه GIFT-نوآوری سبز-تکنولوژی های آینده-کارآفرینی-مانی شجاعی
فناوری آینده به کمک نوآوری سبز
تیر 18, 1398

نوآوری-حاکمیت نوآوری-اقتصاد باز-کارآفرینی-کسب و کار-مانی شجاعیمیانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

به‌طور متناقض، در جهانی که به‌طور فزاینده در حال جهانی‌شدن است، خوشه‌های نوآورانه منطقه‌ای به‌عنوان یک استراتژی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی موردتوجه قرارگرفته‌اند. از میان موارد موفقیت بین‌المللی، مانند Silicon Valley و Route 128، به‌عنوان منابعی برای درس گرفتن، خوشه‌های پیشرفته موفق در نواحی داخلی تأثیر قابل‌توجهی در مناطق حاشیه‌ای داشته‌اند. آیا این خوشه‌های پیشرفته نوآوری متولدشده‌اند یا ساخته‌شده‌اند؟ اگر آن‌ها مورد برنامه‌ریزی و هدایت باشند، این فرایند چه شکلی به خود می‌گیرد؟ از بالا به پایین؟ از پایین به بالا؟ یا جانبی؟

این کتاب نشان می‌دهد که مسائل توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه به‌طور فزاینده‌ای در معرض نفوذ سیاست قرارگرفته‌اند. حکومت‎داری به‌عنوان یک پدیده وسیع‌تر از اقدامات دولتی دیده می‌شود و این درنتیجه همپوشانی همکاری نقش‌آفرینان مختلف شامل دولت، کسب‌وکار و سازمان‌ها و افراد دانشگاهی ایجادشده است ولی محدود به این‌ها نیست. این پدیده در مطالعات مختلفی موردبررسی قرارگرفته است و در درجه اول در سوئد، کشوری که ممکن است به‌عنوان یک «آداپتور اولیه» برای سیاست نوآوری منطقه‌ای دیده شود اجراشده است. مقدمه و نتیجه‌گیری کتاب عوامل کلی که ممکن است در موقعیت‌های مشابه در سایر نقاط جهان قابل‌استفاده باشد را در برمی‌گیرد.

مدیریت خوشه‌های نوآورانه منطقه‌ای بسیار مهم‌تر از آن است که تنها به دولت منتهی شود. حکومت‌داری از طریق توسعه اجماع بین نقش‌آفرینان اصلی نوآوری مبتنی بر دانش مانند دانشگاه، صنعت و دولت (هلیکس سه گانه) به بهترین نحو انجام می‌شود. مطالعات موردی و تجزیه‌وتحلیل مناطق حاشیه‌ای در این نسخه، مدل‌های نمونه‌ای را برای انتقال به موقعیت‌های مشابه در جای دیگر ارائه می‌دهند که این کار برای دانشجویان و پژوهشگران سیاست نوآوری منطقه‌ای و توسعه منطقه‌ای ارزشمند خواهد بود.

بخوانید  خدمات مالی و بانکداری نوین به سبک اسلامی

 

 

 

شما می توانید فایل PDF این کتاب را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کتاب

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.