رشد کارآفرینی به کمک انکوباتورها

جانشینی
نظام جانشینی چه ضرورتی برای سازمان‌ها دارد؟
آبان 16, 1398
تئوری های فرایندی-تئوری های مدیریت-تئوری-مدیریت-مدیریت سازمان-رفتار-رفتار کارکنان-رفتار سازمانی-رفتار افراد در سازمان-نظریه های رفتاری-تئوری های رفتاری-مان شجاعی
تئوری های فرایندی برای افزایش انگیزه
آبان 16, 1398
کارآفرینی-کسب و کار-رشد-رشد کارآفرینی-انکوباتور-مرکز رشد-توسعه کارآفرینی-صنعت-مانی شجاعی

رشد کارآفرینی

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

مراکز رشد وظایف مهمی دارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها فراهم کردن فرصت‌های مناسب برای تأسیس، رشد و ارتقای شرکت‌های خصوصی است که در امر فناوری و ارائه حمایت‌های مادی و غیرمادی شرکت‌های نوپا دخیل هستند تا از این طریق این شرکت‌ها به اهدافشان برسند. پارک‌های علم و فناوری هم در امر افزایش ثروت از طریق تشویق و بالابردن فرهنگ نوآوری پدیده‌ای مهم هستند. این مراکز که موجودیتشان به حدود سه دهه می‌رسد در کشورهای مختلف اعم از توسعه‌یافته و جهان سوم به شدت گسترش یافته‌اند و در عصر حاضر به عنوان الگویی موفق تقریباً در تمامی جوامع با رعایت اصل انطباق‌پذیری یا بومی‌سازی به کار گرفته می‌شوند. به نظر می‌رسد مهم‌ترین راهکار برای تحقق و توسعه کارآفرینی در ایران هم، ایجاد ارتباط مداوم و منطقی بین این مراکز و نیز برقراری ارتباط منطقی بین صنعت و انکوباتورها است.

سازمان‌های کوچک و متوسط در حوزه فناوری در رونق اقتصادی، توسعه فناوری و کارآفرینی نقش بسزایی دارند. رشد و توسعه این سازمان‌ها با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای کم شدن خطرپذیری و ریسک آنها در دوران رشد فعالیتشان ارتباط مستقیم و پیوستاری دارد. یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های لازم برای توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط انکوباتورها هستند که یکی از مراکز رشد فناوری برای کارآفرینان و واحدهای کوچک و متوسط محسوب می‎شوند.

 

هدف از کاربست انکوباتورها

یکی از مکانیسم‌هایی که بیش از دو دهه برای کمک به کشورهای توسعه‌یافته و نیز در حال توسعه به کار گرفته شده است تا وسیله‌ای برای رشد امر کارآفرینی شود کاربست انکوباتورها و مراکز رشد است. رشد و توسعه در شرکت‌های نوپا بنیان نهاده می‌شود که عرضه کننده کالاها و خدمات جدیدی به بازار رقابتی هستند و با عنوان بنگاه‌های کوچک و متوسط شناخته می‌شوند. نقش این بنگاه‌ها در رشد و توسعه این کشورها در سراسر جهان شناخته شده است و در نتایج مطالعات، پژوهش‌ها و گزارش‌های رسانه‌های گوناگون بر آن تاکید شده است. از دیگر سو، کارآفرینی و مسئله حمایت از کارآفرینان، مبحثی است که با مراکز علمی و دانشگاه‌ها ارتباط مستقیم دارد و از همین‌رو بدیهی است سیر تکامل و پرورش کارآفرینان از مراکز علمی و دانشگاهی سرچشمه گیرد و طی یک پروسه زمانی و فرایند علمی در جامعه توسعه یابد.

بخوانید  خط‌مشی گذاری در نظام آموزش کارآفرینی در ایران

 

کارآفرینی-انکوباتور-توسعه کارآفرینی-رشد-رشد کارآفرینی-دانشگاه-رشد کارآفرینی دانشگاهی-کارآفرینی دانشگاهی-مانیدانشگاه‌ها بستری مناسب برای تولید علم

موسسات آموزش عالی محیطی مناسب برای نظریه‌پردازی هستند که می‌توانند برای فعالیت مراکز رشد و فناوری به مثابه رهبری دانا باشند و صاحبان ایده و نوآوری را در قالب انجمن‌های علمی به دور خود جمع کنند. این مراکز پس از سازماندهی مجدد و کشف و شناسایی ایده‌ها و خلاقیت و نوآوری با برقراری ارتباط بهینه و کشف فرصت‌های کارآفرین نسبت به رشته‌های تخصصی و متنوع و منفک کردن آنها نسبت به حوزه کاری خودشان در دانشگاه یا معرفی آنها به هر مرکز رشد دیگری، آنها را در مسیر اهدافشان رهنمون سازد که به اهداف جامعه نیز ختم می‌شود.

موضوعات علمی می‌توانند پاسخگوی نیازهای بشری و مسائل آنها باشند و این دانشگاه‌ها هستند که بستری مناسب برای خلق افرادی هتند که در جستجوی علم واقعی با ایده و خلاقیتشان می‌توانند به نوعی به گسترش هر چه بیشتر علم و دانش بیفزایند و نتایج کار خود را در افزایش رفاه بشر بکارگیرند. یکی از مباحث مطرح در دانشگاه‌ها و سایر موسسات آموزش عالی که به تولید و کاربست علم می‌پردازند، انکوباتورها هستند که در رشد و توسعه کارآفرینی و کسب‌وکارها نقش بسیار مهمی دارند.

 

رشد کسب‌وکارها به کمک انکوباتورها

مفهوم مرکز رشد با کاربست ابزارهای موثر به ارتباط بین تکنولوژی، سرمایه و دانش مرتبط با هم، استفاده از استعداد و توانایی کارآفرینان، تسریع و توسعه شرکت‌های جدید و سرعت بخشیدن بهره‌برداری از تکنولوژی می‌پردازد. حال باید دید انکوباتور با این تعریف چه ارتباطی با صنعت و تجارت دارد؟

یک انکوباتور یا مرکز رشد مجموعه‌ای متشکل از یک یا تعدادی ساختمان است که واحدهای تحقیقاتی نوپا مانند هسته‌های تحقیقاتی دانشگاهی، شرکت‌های تحقیقاتی خصوصی و مراکز تحقیق و توسعه صنایع و سازمان‌های اجرایی موقتاً در آن مستقر هستند و از خدمات پشتیبانی که در این مرکز دایر شده است سود می‌جویند. هر انکوباتور از چند واحد تجاری کوچک تشکیل شده است که معمولاً از یک فضای مشترک استفاده می‌کنند. همچنین این واحدهای تجاری خدمات و امکاناتی را با اجاره بهای کم و متغیر در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهند. از دیگر ویژگی‌های این واحدهای تجاری دادن سرویس مشاوره‌ای و آموزشی کامل و در محل به صورت رایگان و با هزینه بسیار اندک است. همچنین فضای کلی انکوباتورها بر تحقیق، نوآوری و افزایش قدرت رقابت در صنایع تکیه دارد که برای کسب و کارهای موضوع مهمی محسوب می‌شود. 

بخوانید  تکنیک های فروش در بازاریابی

کارآفرینی-کسب و کار-توسعه کسب و کار-رشد کسب و کار-رشد-صنعت-انکوباتور-رشد کسب و کار به کمک انکوباتور-شجاعی

برای اطلاع و آگاهی کامل از سایر ویژگی‌های این واحدها، انواع انکوباتورها و کارکردهای آنها، تعریف کارآفرین و کارآفرینی، ارتباط کامل آنها با کارآفرینی، و… دانلود فایل pdf کامل این مقاله کار مشترک محمد کارکنان نصرآبادی و محسن نیازی که در کنفرانس ملی کارآفرینی، خلاقیت و سازمان‌های آینده منتشر شد بسیار مفید است.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.