نظام جانشینی چه ضرورتی برای سازمان‌ها دارد؟

رفتار مشتری
رفتار مشتری و عوامل مؤثر در خرید آن‌ها
آبان 13, 1398
رشد کارآفرینی به کمک انکوباتورها-کارافرینی
رشد کارآفرینی به کمک انکوباتورها
آبان 13, 1398
جانشینی-نظام جانشینی-جایگزین-سرپرستی-منابع انسانی-تربیت منابع انسانی-تربیت جانشین-نظام جانشینی-مانی شجاعی-مدیریت

نظام جانشینی

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه یکی از دغدغه‌­های اصلی سازمان­‌ها موضوع خالی شدن پست­‌های مدیریتی و کارشناسی در آن‌ها است که با رفتن هر مدیر مؤثر و کارآمد بنا بر دلایل مختلف، انتخاب نیروی جانشین برای آن پست، سازمان را با چالش‌هایی مواجه می‌­کند.

درواقع نظام جانشینی مدیریت یکی از زیرمجموعه­‌های نظام جامع منابع انسانی است که با در نظر گرفتن برنامه‌هایی، باعث اطمینان در داشتن نیروی مناسب و خروج بهنگام پست­‌های کلیدی و پرورش نیروهای مستعد در سازمان می­‌گردد. موضوعی که در برنامه‌­ریزی جانشینی بسیار مهم است و به نوعی تربیت و پرورش مدیران خوب و مستعد فردا است.

نکته بسیار خوبی که در سازمان‌های امروزی مشاهده می‌شود این است که مدیران سازمان­‌ها مخارج صرف شده برای آموزش نیروی انسانی خود را هزینه محسوب نکرده بلکه آن را نوعی سرمایه‌گذاری به‌حساب می­‌آورند و به نیروی انسانی به‌عنوان نوعی سرمایه نگاه می­‌کنند.

 

مزایای برنامه‌­ریزی برای نظام جانشینی

ازجمله مزایای برنامه‌­ریزی جانشینی این است که باعث می­‌شود خلأهای مدیریتی به‌درستی شناسایی شوند. رهبران آینده سازمان‌­ها را شناسایی کرده و در جهت رشد آن‌ها گام بردارند. همچنین با انتخاب مناسب از هرج‌ومرج و کاهش انگیزه کارکنان جلوگیری می­‌کند. استفاده بهینه از منابع انسانی، تضمین استمرار نیروی انسانی مستعد در سازمان­‌ها، ایجاد یک فرهنگ‌سازمانی متحدالشکل، کاهش ریسک انتخاب مدیران نالایق و کاهش هزینه­‌های انتخاب‌­های نادرست کارکنان از دیگر مزایای برنامه‌ریزی جانشینی هست.

 

جانشینی-نظام جانشینی-تقویت جانشینی-مدیریت منابع انسانی-مدیریت-مانی شجاعیاهداف برنامه‌­ریزی جانشینی و جایگزینی

با در نظر گرفتن مزایای حاصل از به‌کارگیری برنامه‌­ریزی جانشینی می­‌توان تا حدودی به اهداف آن نیز پی برد. تعیین پست­‌های کلیدی در سازمان و تعیین معیارهای لازم برای پر کردن آن‌ها، توسعه رهبران کلیدی، ایجاد مسیر پرورش استعدادها، تهیه نظام مالی مناسب برای انگیزه دادن به نیروها و حفظ آن‌ها، تدوین برنامه‌­ای برای ایجاد مخزن استعدادهای مؤثر و دسترسی به تجربیات یادگیری به‌منظور استفاده در توسعه استعدادهای مدیریتی و رهبری ازجمله اهداف اصلی برنامه­‌ریزی جانشینی و جایگزینی هست.

بخوانید  استراتژی‌هایی برای رسیدن به توسعه پایدار

با توجه به اهداف و مزایای برنامه‌­ریزی جانشینی و جایگزینی می­‌توان به دلایل و ضرورت‌­های طراحی نظام برنامه‌ریزی جانشینی و جایگزینی پی برد.

 

دلایل و ضرورت‌های طراحی برنامه نظام جانشینی

تهیه برنامه مدون نظام جانشینی، برای سازمان‌ها و مدیریت بهتر منابع انسانی در آن‌ها فواید متعددی دارد. داشتن چنین برنامه‌ای کمک می‌کند تا از دارایی‌های انسانی سازمان آگاهی داشته باشیم و بتوانیم به بهترین نحو برای تحقق اهداف سازمان تلاش کنیم. از دیگر دلایلی که تدوین چنین برنامه‌ای را ضروری می‌کند مواردی هستند از قبیل در دسترس قرار دادن فرصت­‌های بیشتر برای کارکنان بااستعداد، شناسایی نیازهای جایگزینی کارکنان، افزایش خزانه استعدادها از کارکنان قابل ارتقا، مشارکت دادن کارکنان در پیاده‌سازی طرح­‌های استراتژیک، کمک به کارکنان در جهت تحقق مسیر شغلی موردنظر آن‌ها در درون سازمان‌ها و … .

متخصصان معتقدند که طراحی و استقرار یک نظام جانشینی کارآمد مستلزم داشتن نگاهی به گذشته و نگاهی به آینده است. بدون شناخت تجارب و بررسی­‌ها، رویه­‌ها، دستورالعمل­‌ها و قوانین جاری و مستقر گذشته و کنونی، شناسایی نقاط قوت و قابل‌بهبود نظام­‌های موجود ممکن نخواهد بود.

در پایان لازم به ذکر است که نظام جانشینی و جایگزینی باید بتواند زمینه مناسبی را برای رشد و پیشرفت کارکنان مستعد فراهم کند و فرصت­‌های یکسانی را برای به کار بردن دانش و مهارت آن‌ها ایجاد کند به‌طوری‌که آن‌ها بدانند برای حرکت در نردبان ترقی لازم است دست به چه‌کارهایی بزنند و در چه مسیری تلاش کنند. با دانلود فایل کامل این مقاله می‌توان درخصوص موضوعات مطرح شدهف در یک نمونه سازمان حقیقی اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

بخوانید  بازاریابی داخلی ؛ شرط موفقیت سازمان

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.