مزیت رقابتی پایدار؛ برتری بلند مدت

کارآفرینی بانوان-کارآفرینی قومیتی-کارافرینی خانوادگی-کارافرینی-تولید اشتغال-مانی شجاعی
جایگاه کارآفرینان قومیتی و زنان
خرداد 20, 1398
سرمایه گذاری-استارت آپ-کسب و کار-کارآفرینی-مانی شجاعی
روش‎های سرمایه ‎گذاری در استارت آپ‎ها
خرداد 20, 1398
مزیت رقابتی-مدیریت-مزیت رقابتی پایدار-بازاریابی-جذب مشتری-مشتری دایمی-کارافرینی-مانی شجاعی

مزیت رقابتی پایدار

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه تمامی شرکت‌ها و برندها به دنبال افزایش بهره­‎وری و سودآوری مجموعه‌های زیر نظر خود هستند و یکی از راه‌های افزایش سودآوری، افزایش فروش از طریق جذب مشتریان بیشتر است. برای جذب بیشتر مشتری راه‌های متنوعی مانند تبلیغات از طریق فضای مجازی، حضور در شبکه‌های اجتماعی، آگهی دادن در شبکه‌های تلویزیونی و … وجود دارد؛ اما یکی از بهترین راه‎هایی که می‎تواند مشتریان را برای طولانی مدت جذب کند، خلق مزیت رقابتی پایدار برای برند است.

مزیت رقابتی-مدیریت-اهمیت مزیت رقابتی-مزیت رقابتی پایدار-مدیریت بازار-کارافرینی-مانی شجاعی-مدیریت کارافرینی

مزیت رقابتی پایدار

ابتدا با ارائه تعریفی ساده از مزیت رقابتی پایدار، به بررسی نمونه‌هایی از آن خواهیم پرداخت:

مزیت رقابتی پایدار عبارت است از دارایی‌ها، ویژگی‌ها و توانایی‌های یک شرکت که دستیابی به آن‌ها برای رقبا کار دشواری است و برای یک دوره­‌ی طولانی، جایگاه ویژه و ممتازی را نسبت به سایر رقبا در اختیار شرکت قرار می‌­دهد. طبعاً وقتی از مزیت رقابتی پایدار سخن می­‌گوییم، فوراً این نکته به ذهن خطور می­‌کند که آیا مزیت رقابتی ناپایدار هم داریم؟ پاسخ مثبت است.

این موضوع برای شرکت‌ها بسیار حیاتی و مهم است که بتوانند مزایای رقابتی خود را پایدار کنند تا بتوانند برای مدت‌ طولانی از این مزایا بهره­‌مند باشند و سودآوری خود را از این طریق تضمین کنند.

به‌عنوان چند نمونه از اقداماتی که می‌­توان در جهت ایجاد مزیت رقابتی پایدار از آن‌ها استفاده کرد، می‌‏توان موارد زیر را نام برد:

 

  1. کاهش قیمت تمام‌شده برای مشتریان (Low Cost Provider)

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی برای هر برند، داشتن قیمت مناسب و به‌مراتب پایین‌تر از قیمت محصولات/خدمات سایر رقباست. چراکه یکی از اولین فاکتورهایی که نظر مخاطب را به خودش جلب می‌­کند، قیمت محصولات/خدمات شماست و چنانچه قیمت‌هایی که شما به مخاطب ارائه می­‌کنید در نظر وی زیاد باشد، می‌­تواند عکس‌العمل منفی وی را به دنبال داشته باشد و او را از خریدن محصولات/خدمات شما منصرف کند.

بخوانید  برنامه‌ریزی استراتژیک

 

  1. داشتن قدرت تعیین قیمت (Pricing Power)

داشتن قدرت تعیین قیمت بدین معناست که شما بتوانید بدون این‌که مشتریان خود را از دست بدهید و سهم‌تان از بازار کاهش یابد، در صورت لزوم قیمت محصولات/خدمات خود را افزایش دهید. شرکت‌هایی که از چنین قدرتی بهره­‌مند باشند، جایگاه تثبیت‌شده‌ای در بازار خود خواهند داشت.

 

  1. داشتن یک برند قدرتمند و مشهور (Powerful Brands)

نمی­‎توان روی یک برند خوب قیمت گذاشت؛ چراکه یک برند خوب و مشهور سبب می‎­شود تا تعداد بسیار زیادی از مشتریان، شما را به رقبایتان ترجیح دهند و سهم قابل‌توجهی از بازار به شرکت شما اختصاص یابد؛ چراکه امروزه بیشتر انسان‌ها تمایل دارند محصولات/خدماتی را استفاده کنند که توسط برندهای معروف و شناخته‌شده ارائه می­‎شوند.

 

  1. داشته‌های استراتژیک (Strategic assets)

حق ثبت اختراع (Patents)، نشان‌های تجاری (trademarks)، کپی‌رایت، قراردادهای طولانی‌مدت و … همگی نمونه‌هایی از داشته‌های استراتژیک هستند که می­‎توانند مزیت رقابتی پایداری را برای یک شرکت ایجاد کنند. برای بهره­‌مندی از این داشته‌های استراتژیک، شرکت‌ها نیاز دارند تا از واحدهای تحقیق و توسعه‌­ی کارآمدی برخوردار باشند.

 

  1. سخت بودن دستیابی برای رقبا (Difficult to Copy)

شاید مهم‌ترین عامل در ایجاد مزیت رقابتی پایدار، ارائه‎­ی محصولات/خدماتی باشد که ارائه­‎ی نظیر آن برای سایر رقبا کاری بس دشوار و حتی در حد غیرممکن باشد. در غیر این صورت مزیت رقابتی شما پایدار نخواهد بود و دیر یا زود رقبای شما نیز مشابه محصولات/خدمات شما را روانه­‎ی بازار خواهند کرد و بدین ترتیب شما بخش قابل‌توجهی از سهم خود در بازار را از دست خواهید داد.

 

اهمیت برخورداری از مزیت رقابتی پایدار

بهره­‎مندی از مزیت رقابتی پایدار به‌منظور تضمین موفقیت شرکت‌ها برای طولانی‌مدت و تداوم حیات آن‌ها امری ضروری به نظر می‎­رسد. درواقع این مزایای رقابتی اساس و مبنای تمایز یک شرکت از رقبایش را تشکیل می‎­دهند. پایدار کردن این مزایا جهت ایجاد یک برند قوی ضروری است و از طرفی به شرکت کمک می­‎کند تا دیگر نیاز نداشته باشد به‌طور مداوم به دنبال مزیت‌های رقابتی کوتاه‌مدت باشد. همچنین برخورداری از مزیت رقابتی پایدار، افزایش قیمت محصولات/خدمات، افزایش تعداد مشتریان و به‌تبع آن افزایش سهم شرکت از بازار و همچنین افزایش وفاداری مشتریان به برند و تبدیل‌شدن مشتریان به مشتریان دائمی را در پی خواهد داشت.

بخوانید  نقش حکومت‌ها در ایجاد فرم جدید از کارآفرینی در آسیایه میانه

 

این متن خلاصه‎ای است از مقاله‌‌ای با همین عنوان که در آن علاوه بر توضیحات کامل‎تر، به بررسی انواع مزیت‌های رقابتی و قلمرو آن پرداخته‌شده است. توصیه می‎شود با دریافت و مطالعه فایل PDF کامل آن، از موضوعات کاربردی و مهم آن بهره ببرید.

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.