مرحله شروع؛ تعیین مأموریت

مقدمه ای بر استراتژیک
مقدمه‎ای بر مدیریت استراتژیک
اسفند 10, 1397
ارزیابی عمل
مرحله ورودی؛ ارزیابی عوامل
اسفند 10, 1397

تعیین مأموریت

 میانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

همانطور که در فصل گذشته بیان شد، گام اول در چارچوب جامع تدوین استراتژی، مرحله شروع به معنای تعیین مأموریت و تهیه بیانیه مأموریت سازمان است که در این فصل به آن خواهیم پرداخت.

مأموریت سازمان نشان‎ ‏دهنده علت یا فلسفه وجودی و رسالت سازمان و به عبارتی بیانگر هویت سازمان است. مأموریت یا فلسفه یک سازمان چه بصورت مکتوب و چه غیرمکتوب، شکل دهنده هرگونه فعالیت سازمان و رفتار کارکنانش است که بنا بر عقاید و و ارزش‎‏های صاحبان و مدیران سازمان شکل می‎‏گیرد. مأموریت سازمان مفهومی است که قید زمان و مکان ندارد و ممکن در طی چند روز تغییر کند و یا برای مدت‎ها بدون تغییر باشد.

مأموریت سازمان هم ممکن است ماننده هر مفهوم دیگری دارای سلسله مراتب خاصی ازجمله اهداف کیفی، چشم ‏انداز، مقصود و… باشد. اما آنچه که مسلم است همه این مراحل از ویژگی‏‎های خاصی مانند: کلی بودن، الهام بخش بودن، وحدت بخش بودن و… برخوردارند. با این وجود مأموریت‏‎های سازمان از نظر حجم، محتوا، شکل، پرداختن به جزئیات و… با یکدیگر متفاوت هستند.

بسیاری از کارشناسان و افراد صاحب‏‎نظر در مدیریت استراتژیک بر این عقیده‎‏اند که با توجه به این که مأموریت سازمان بیش از سایر اجزا در فرآیندهای مدیریت استراتژیک به چشم می‏‎خورد و همگان از آن آگاه می‎‏شوند، پس شایسته است که مفاد مدیریت سازمان دارای ویژگی‏‎های برجسته‎‏ای باشد و موارد بسیاری را از جمله محصول، مشتری، بازار، فن‎آوری، فلسفه، شایستگی ممتاز، توجه به کارکنان و … را شامل شود.

تدوین مأموریت سازمان

یک روش بسیار متداول برای تهیه مأموریت سازمان، به این صورت است که ابتدا یک یا چندین مقاله در رابطه با ماهیت و نحوه تعیین آن انتخاب می‏‎کنیم و از مدیران می ‏‎خواهیم با مطالعه آن‌‏‎ها برای سازمان مأموریت بنویسند. پس از آن کمیته‎ای از مدیران ارشد این نوشته ‏‎ها را مورد ارزیابی قرار می ‏‎دهند و هرکجا که لازم است حذف می‎‏کنند و هرچه را که لازم است اضافه می‏‎‏کنند. در نهایت، یک گردهمایی تشکیل می‏‎دهند تا سند نهایی مورد تأیید همگان قرار گیرد.

بخوانید  تعارض و مذاکره

با توجه به این که در این روش تهیه‏ مأموریت با همکاری تمام مدیران انجام گرفته و سند نهایی مورد تأیید همه مدیران قرار گرفته است، در امور مربوط به تدوین، اجرا و ارزیابی نیز همه مدیران همکاری خواهند داشت. این موضوع باعث می‏‎شود تا استراتژیست‏‎ها از حمایت تمام مدیران برخوردار باشند.

باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که برای هیچ سازمانی چیزی به نام بهترین مأموریت وجود ندارد. بنابراین مأموریت سازمان را باید با توجه به شاخصه‎‏هایی که در بخش اجزا مأموریت بیان شد مورد قضاوت قرار داد. اگر یک سازمان نتواند مأموریتش را به صورت الهام بخش و جامع تدوین کند، نمی‎‏تواند نظر مطلوب گروه‎های ذینفع کنونی و بالقوه را نسبت به خود جلب کند.

در آخر یادآور می‎شویم که با دریافت پاورپوینت مربوط به این فصل می‎‏توانید به جزئیات بیشتری در رابطه با موارد مطرح شده دسترسی یابید و همچنین موارد کاربردی مربوط به مطالب بیان شده را دریافت کنید.

شما می توانید فایل PDF این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.