مدیریت کیفیت جامع چیست؟

بازاریابی - انواع بازاریابی - مدیریت بازاریابی - تعاریف بازاریابی - شیوه های مختلف بازاریابی - سایت ام شجاعی
انواع بازاریابی
خرداد 29, 1399
استراتژی حضور در بازار - استراتژی بازاریابی - موفقیت بازاریابی - شرط موفقیت در بازاریابی - بازاریابی در شرکت های صنعتی - مقاله دانشگاهای بازاریابی - سایت ام شجاعی
استراتژی بازاریابی برای حضور در بازار
خرداد 29, 1399

مدیریت - مدیریت کیفیت - کیفیت - تعریف کیفیت - مدیریت کیفیت جامع - tqm چیست - سایت آموزشی - مقاله آموزشیمیانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

کیفیت یک مفهوم کلی است که همیشه موردتوجه بشر بوده است. اهمیت آن باعث شده تا در طول زمان و در دوره‌های مختلف، تعاریف مختلف از آن ارائه شود. یکی از اولین تعاریف کیفیت که در علم مدیریت به ثبت رسیده است، تعریف دمینگ است. دمینگ در تعریف خود، کیفیت را راهی هوشمند برای شناسایی و حل مسائل به‌منظور بهبود عملکرد سازمانی می‌داند.

در تعریف دیگر کروزبی کیفیت را کشف آنچه مشتری می‌خواهد و آموزش کارکنان در جهت برآورده ساختن نیاز مشتری و تحویل به‌موقع خدمات به مشتری تعریف می‌کند. هوگتون در تعریفی دیگر کیفیت صد در صد در برآورده ساختن نیاز مشتری تعریف می‌‎کند. نولمان و شانون هم در تعریف کیفیت، مشتریان را اصل قرار داده‌اند؛ اما در تعریفی دقیق‌تر. آن دو معتقد بودند کیفیت زمانی به دست می‌آید که مشتریان شما به سمت شما و محصولاتتان بازگردند و درعین‌حال محصولات شما هیچ‌وقت برگشتی نداشته باشند.

 

مدیریت کیفیت جامع - سایت آموزشی - مدیریت - مدیریت کیفیت - بهبود مستمر - بهبود کیفیتمدیریت کیفیت جامع

مدیریت کیفیت جامع تعریفی کامل‌تر و جامع‌تر از مفهوم کیفیت است. مدیریت کیفیت جامع ، ‌نگرشی کلی است درباره سازمان که بر مبنای آن سازمان با مشارکت تمامی کارکنان، مشتریان و تأمین‌کنندگان به بهبود مستمر کیفیت محصولات و خدمات خود می‌پردازد که نتیجه آن جلب رضایت مشتریان به معنای واقعی کلمه است.

هر بخش از عبارت مدیریت کیفیت جامع مفهوم مشخصی را به دنبال دارد که با به دست آوردن شناخت نسبت به تعاریف هرکدام، درک بهتری از عبارت کلی مدیریت کیفیت جامع به دست خواهد آمد. اولین رکن، مدیریت است. مدیریت ارشد موظف است خود را به‌طور کامل پایبند به اجرای مفاد و اصول مدیریت کیفیت جامع بداند تا به‌تبع آن زیردستان هم اجرای این اصول را برای خود وظیفه قطعی تلقی کنند.

بخوانید  توانمندسازی کارکنان و افزایش بهره‌وری در سازمان

بخش دوم کیفیت است که در ابتدا به تعاریف مختلف مطرح‌شده برای آن پرداختیم و سعی شد تا درک صحیحی از آن ارائه گردد. در تعریف مدیریت کیفیت جامع هم کیفیت به معنای برآورده نمودن خواسته‌های مشتریان است.

درنهایت کلمه جامع که دربرگیرنده اصل این مفهوم است. کلمه جامع در مدیریت کیفیت جامع، یعنی هرکسی که با سازمان در ارتباط است، در فرآیند بهبود مستمر سازمان درگیر خواهد شد. از مدیریت و کارکنان تا مشتریان و مصرف‌کنندگان.

متن فوق برگرفته از فایل آموزشی مدیریت کیفیت جامع از استاد مهرزاد حمیدی است. برای مطالعه فایل کامل و آشنایی با نمودارها و تعاریف مربوط به TQM، می‌توانید فایل PDF کامل این مقاله را از پایین دانلود بفرمایید.

 

 

 

برای بازیابی رمزعبور لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید.

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.