مدیریت بازاریابی

فایده‌ی تفکر سیستمی برای یک مجموعه چیست؟
فایده‌ی تفکر سیستمی برای یک مجموعه چیست؟
دی 8, 1398
یادگیری زیربنایی تغییر و نوآوری
یادگیری زیربنایی تغییر و نوآوری
دی 8, 1398

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی یکی از کلمات پرتکرار امروز در دنیای کسب‌وکار است. در کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر و کلر مدیریت بازاریابی، علم و هنر شناخت بازارهای هدف سودمند و همچنین جذب، نگه‌داشتن و افزایش مشتریان از راه آفرینش، مبادله و ارائه ارزش به آنان تعریف‌شده است. می‎توان نتیجه گرفت که بازاریابی یک فرآیند گسترده و بسیار پیچیده است که در آن با بهره‌مندی از تحقیقات بازاریابی قرار است محصول یا خدمت مدنظر را شناسایی کرد و در انتها منطبق با خواست و سلیقه مشتری تولید نمود.

درواقع مدیریت بازاریابی به‌عنوان فرآیندی است که در قالب کار تیمی اجرا می‎گردد و یکی از مستلزمات پیشرفت و موفقیت‌های سازمانی در دنیای کسب‌وکار محسوب می‌شود. قدرتمندترین و پربازده‌ترین نوع بازاریابی چیزی است که شما از زبان یک دوست بشنوید، کاری که شرکت‌هایی مانند Tremor و Vocal Point انجام می‎دهند و از طریق مشتریان خود به بازاریابی محصولات می‌پردازند. دانش و شخصیت یا دیگر شاخص‌ها، تأثیر اجتماعی شگرفی بر دیگران می‌گذارد و از آن‎ها با عنوان مؤثرها یا عوامل کلیدی یاد می‎شود.

ارتباط و خلاقیت

دو نکته مهم در اثرگذاری توصیه‌های زبانی از سوی افراد دیگر وجود دارد: ارتباط و خلاقیت. این دو عامل با یکدیگر در ارتباط هستند و بخصوص در مورد محصولاتی که نوآوری در آن‌ها سهم عمده‌ای ندارد و جلب‌توجه مصرف‌کننده مشکل‌تر است، اهمیت پیدا می‏کنند. به‌عنوان‌مثال یکی از شرکت‌هایی که از این نیرو استفاده کرد یک شرکت تولید شیرینی‌جات مواد غذایی انگلیسی به نام کدبری بود که با تبلیغ «یک لیوان و نیم پر» روش‌های سنتی بازاریابی را با بازاریابی خلاقانه و هوشمندانه اینترنتی ترکیب کرد تا مشارکت مشتریان و درنتیجه فروش را افزایش دهد.

بخوانید  جزوه ای برای رفتار سازمانی

این برنامه تبلیغاتی با یک تبلیغ تلویزیونی شروع شد که در آن گوریلی یک ترانه معروف را با طبل اجرا می‌کرد. این ترکیب غیرعادی خیلی زود محبوب شد و آن‌قدر میان مصرف‌کنندگان طرفدار پیدا کرد که بسیاری این ویدئوی تبلیغاتی را بارها و بارها روی اینترنت تماشا کردند و خودشان نسخه‌های آماتوری از این ویدئو تولید کردند و موجی از این ویدئو به سایت یوتیوب راه یافت. در طی سه ماه از پخش این آگهی این ویدئو شش میلیون بار روی اینترنت دیده شد و فروش سالانه شکلات شیری کدبری بیش از نه درصد افزایش یافت و محبوبیت این شرکت در میان مشتریان ۲۰ درصد بیشتر از قبل شد.

شناسایی مشتریان بانفوذ

برخی از شیوه‌ها نیز حول محور شناسایی افراد بانفوذ تمرکز می‌کنند. نوع برنامه تبلیغاتی که شرکت‌ها انتخاب می‌کنند به تعداد و قدرت نمایندگان بانفوذی که پیدا می‌کنند بستگی دارد. بازاریابی که می‌تواند از روش بازاریابی تک‌به‌تک همانند اپراتورهای تلفن همراه استفاده کند، این موقعیت منحصربه‌فرد را دارد که برنامه‌های تبلیغاتی توصیه زبانی را توسط افراد مشهور هدایت و اجرا کند، افرادی که این حوزه را می‌شناسند و می‌توانند با بسیاری از دیگر مصرف‌کنندگان صحبت کنند و نظرات قابل‌اطمینان خود را به دیگران منتقل کنند. شرکت‌هایی که نمی‌توانند افراد صاحب نفوذ را پیدا کنند باید رویکرد دیگری در پیش بگیرند.

بحث مدیریت بازاریابی، موضوعی بسیار گسترده و وسیع است و شیوه‎های بازاریابی هم تنوع زیادی دارند. در این مقاله اشاره به بازاریابی به شکل سخن‌پراکنی شد که یکی از شیوه‎های نوین در بازاریابی محسوب می‎شود. برای آشنایی بیشتر با این شیوه دانلود و بررسی فایل PDF کامل این مقاله که حاصل پژوهش‎های مهدیه بهاری، فرود جشنیان و غلامرضا چنانه است می‎تواند مفید باشد.

بخوانید  روابط خریدار ـ فروشنده در بازارهای صنعتی بالغ

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.