محرک‌های موفقیت در امر کسب و کار

کارآفرینی-کارآفرینی زنان-کارآفرین-زنان کارآفرین-بانوان کارآفرین-کارکلاسی-مانی شجاعی-کارافرینی
توسعه کارآفرینی زنان در ایران
مهر 2, 1398
نگاهی به اینترنت اشیاء، کارکردها و مراحل تکامل آن
نگاهی به اینترنت اشیاء، کارکردها و مراحل تکامل آن
مهر 2, 1398
موفقیت-کسب و کار-کارآفرینی-توسعه-عوامل موفقیت-موفقیت کسب و کار-مانی شجاعی

عوامل موفقیت کسب و کار

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای موفقیت در هر امری مجموعه‌ای از عوامل و مولفه‌ها دخیل هستند و موفقیت کسب و کار نیز از این خصیصه مستثنی نیست. مجموعه‌ای از عوامل سازمانی و استراتژیک به عنوان سنگ بنا و کاتالیزگرهای این مقوله در این امر دخیل هستند که از آن به عنوان محرک‌های موفقیت یاد می‌شود.

 

محرک‌های موفقیت

هر محصول جدیدی با اهداف و مقاصدی تولید و عرضه می‌شود استراتژی نوآوری محصول و فناوری برای کسب و کار یکی از این موتور محرکه‌ها است که در نهایت به موفقیت کسب و کار می‌انجامد. در واقع حوزه‌های استراتژیک خالق فرصت‌هایی برای نوآوری هستند که زمینه را برای رشد و پیشرفت فراهم می‌کنند.

قسمت اعظم کسب و کارها حوزه‌های استراتژیک را تعیین می‌کنند؛ بازارها، زمینه‌های محصول، بخش‌های صنعتی یا فناوری‌ها. اما شواهد نشان می‌دهند که اکثر اینها تفکری سنتی دارند و توانایی ارائه فرصت‌های مورد نیاز نیستند. این فرصت‌ها از طریق کشیدن نقشه‌ها و تعیین مسیرهایی خاص برای طرح‌های توسعه برنامه‌ریزی شده اجرایی می‌شوند. این نقشه‌ها اهداف و دید کلی مدیران روشن‌بین و همچنین مکان‌هایی که بستر انجام راهبردهای استراتژیک هستند را به طور خاص نشان می‌دهند.

اکثر شرکت‌ها پروژه‌های زیادی برای اجرایی شدن دارند و ضروری است پروژه‌های خوب از نوع بد تفکیک شوند بنابراین بسیار مهم است که در ارتباط با نمونه کارها مدیریت صورت گیرد و تصمیم‌گیری‌های انتخابی و فشرده انجام شود. اگر شرکتی به دنبال کسب سود از پروژه‌های غلط باشد که در آن منابع کافی و سایر مولفه‌های مورد نیاز برای اجرایی شدن وجود نداشته باشد ، باعث هدر رفت  منابع کمیاب و ارزشمند در پروژه‌های ضعیف می‌شود که ناشی از فقدان ارزیابی و اولویت‌بندی پروژه‌ها است. از طرف دیگر پروژه‌های ذی‌ارزش منابع مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند.

بخوانید  بررسی اصول سخنوری و مولفه‌های یک سخنرانی خوب

علاوه‌بر این تصمیم‌گیری سخت‌گیرانه منجر به تمرکز دقیق‌تر، میزان موفقیت بیشتر و زمان کوتاه‌تر برای عرضه به بازار می‌شود. تمرکز نتیجه‌اش طراحی سیستم‌هایی ایده‌آل است که فرایندی رسمی ایجاد می‌کند که باعث حذف پروژه‌های ضعیف می‌شود.

 

هم‌افزایی و آشنایی

موفقیت-موفقیت کسب و کار-کارآفرینی-موفیت در کارآفرینی-اشتغال زایی-کسب درآمد-سود-مانی شجاعیهم‌افزایی به معنای داشتن سازگاری قوی بین نیازهای پروژه محصول جدید و منابع، صلاحیت،ها و تجربه شرکت و عواملی مؤثر در موفقیت کسب و کار است. انجام تحقیق و توسعه یا استفاده از منابع فناوری به صورت ایده‌آل از محصولات جدید ضروری است تا مطابق با توانایی تکنولوژی کسب و کار باشد. مولفه‌های موثر بر این مورد را می‌توان در منابع بازاریابی، فروش و توزیع، نام تجاری، تصویر و ارتباطات بازاریابی و ویژگی‌های تبلیغاتی، تولید، عملیات و یا منابع تامین، پشتیبانی فنی و منابع خدمات مشتری و نیز قابلیت‌های مدیریتی جستجو کرد. این شش اهرم یاد شده لیستی برای امتیازدهی ایجاد می‌کنند اگر امتیاز توانمندسازی کم باشد لازم است دلایلی قانع‌کننده برای ادامه پروژه ارائه داد البته این امر ضروری نیست اما شانس موفقیت را بهبود می‌بخشد.

آشنایی مفهومی موازی با مورد مطرح شده در ماتریس رابرتز است. مشتریان به تکنولوژی ناشناخته، نیروی فروش جدید، کالاها و خدمات مورد نیاز و… توجه نشان می‌دهند نتیجه و پیام حاصل از این موارد این است که گاهی لازم است بازارها، فناوری‌ها یا فرایندهای تولید و مناطق توانمندسازی محدود شوند. مثلا برخی مهارت‌های کلیدی یا منابع از دست رفته احیا شوند و به فناوری‌های جدید ورود کرد.

از دیگر مولفه‌های این مقوله هدف‌گذاری بازارهای جذاب است که متغیری استراتژیک و مهم به حساب می‌آید و در دو بعد بر جذابیت بازار تاثیر بسزایی دارند. یکی پتانسیل بازار که ناظر بر آن است تا محصولات مثبت بازار یعنی بازارهای رو به رشد با پتانسیل بلندمدت برای مشتری اهمیت دارد. بعد دوم موثر بر جذابیت بازار وضعیت رقابتی است که بازارهای منفی، با رقابت شدید قیمت و حاشیه‌های کمرنگ رقبا با محصولات قوی، توانایی‌های فروش رقابتی، سیستم‌های کانال و خدمات پشتیبانی مشخص می‌شوند.

بخوانید  ایجاد المان‌های بازی در فضاهای واقعی

برای آگاهی کامل از محرک‌های موفقیت کسب و کار از جمله داشتن یک سیستم چند مرحله‌ای مناسب کسب و کار و… دانلود فایل pdf کامل این مقاله توصیه می‌شود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

 

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.