فرصت‌های محیط زیست در امر کارآفرینی

علم-علم چیست-فلسفه-فلسفه علم-کارکلاسی-مانی شجاعی-
علم چیست؟
مهر 10, 1398
تفکر
ارتباط تفکر و استراتژی
مهر 10, 1398
کارآفرینی-اشتغال-محیط زیست-اشتغال سبز-فرصت های محیط زیست-فرصت های کارآفرینی-مانی شجاعی

فرصت‌های محیط زیست برای کارآفرینی

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

اصل پنجاهم قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران ناظر بر این مقوله است که حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می‌گردد. از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب جبران‌ناپذیر آن تلاقی پیدا می‌کند ممنوع است.

برای دست یافتن به توسعه پایدار لازم است میان توسعه و محیط زیست تعادل برقرار شود. این پایداری چهار جنبه پایداری در منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی را شامل می‌شود. توسعه پایدار تنها بر جنبه زیست محیطی اتفاقی تمرکز ندارد بلکه به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی آن هم توجه می‌کند. توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است. گسترش و انتشار گازهای گلخانه‌ای باعث شدت گرفتن تغیرات اقلیمی شده است که این تغیرات بلایای طبیعی را تسریع و تشدید می‌کند.

رفتارهای غیرمسئولانه انسان‌ها آب و هوا و خاک را آلوده ساخته است و از حالت طبیعی خود خارج کرده است. سالانه ۱۳ میلیون تن زباله وارد دریاهای جهان می‌شود که تهدیدی جدی برای سلامت آبزیان و انسان‌ها است و به چرخه حیات صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. از کل منابع آبی دنیا فقط ۱% آن آب شیرین است! لذا ضروری است با توجه به اهمیت زیادی که محیط زیست دارد توجه جدی به این امر مهم و بنیادی نمود. یکی از شیوه‌های درک این مسئله صرفه‌جویی در میزان مصرف آب است که استفاده از شیرها و دوش‌های مناسب از هدررفتن آب تا حد قابل توجهی جلوگیری می‌کند.

 

استقبال سوئدی‌ها از دوش‌های فضایی مخترع ایرانی مهرداد محبوبی

مهرداد محبوبی، مخترع ایرانی، موفق به اختراع دوشی شده است که این دوش مصرف آب را از ۷۵ لیتر به پنج لیتر کاهش می‌دهد. شهرداری مالمو امیدوار است با بهره‌گیری از این طرح پیشرفته در حمام‌های تاسیسات عمومی شهر، ضمن صرفه‌جویی ۹۰ درصدی در مصرف آب تا ۸۰ درصد هم در هزینه‌های مربوط به انرژی صرفه‌جویی شود.

بخوانید  پرورش کارکنان

طبق برآوردهای صورت گرفته، استفاده از این دوش‌ها که براساس بازیافت آب در یک سیستم مدار بسته طراحی شده است، سالانه هزار یورو (۱۳۵۱ دلار) به نفع مصرف کننده خواهد بود و علاوه بر این با استفاده از این طرح می‌توان به بهبود زندگی ساکنان مناطق کم آب جهان کمک کرد. سوئد یکی از کشورهایی است که از این دوش استقبالی گسترده کرده است. تولید این دست محولات در زمره مشاغلی قرار می‌گیرد که مرتبط با فناوری پاک و دوستدار محیط زیست هستند به طور کلی این مشاغل، مشاغلی هستند که با تولید انرژی و محصولات پاک در ارتباطند و با عنوان مشاغل سبز خوانده می‌شوند.

این مشاغل ملزم به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در واحدهای شغلی مربوط به خود هستند. همچنین مشاغلی که سلامت نیروی انسانی، سلامت محیط زیست و تولید محصول سالم را مدنظر قرار می‌دهند در زمره مشاغل سبز قرار دارند. سازمان جهانی کار در گزارشی اعلام کرده است که مجموعه تلاش‌های صورت گرفته برای غلبه بر مشکلات زیست محیطی موجب شده تا دو تا سه میلیون فرصت شغلی در جهان به وجود آید. بر این اساس سیر رشد شغل‌های سبز طی دهه گذشته نسبت به شغل‌های دیگر ۲۵۰ درصد افزایش یافته و هم اکنون بیش از ۷۷۰ هزار شغل سبز در میان ۶۸ هزار تجارت به وجود آمده است. هم اکنون حدود ۶۵ درصد مشاغل سبز در راستای کنترل و کاهش آلودگی هوا ایجاد شده‌اند که صنعت بازیافت مواد نیز شامل آن می‌شود.

 

اهمیت اشتغال سبز

اشتغال سبز، زمینه فعالیت افراد جویای کار در حوزه انرژی‌های پاک و دیگر فعالیت‌های مرتبط با محیط زیست را نیز فراهم می‌کند همچنین موجب حفظ ذخایر طبیعی و ارتقای کیفیت زندگی افراد نیز می‌شود. امروزه کشورهای توسعه یافته به سرعت در حال توسعه مشاغل سبز هستند و تلاش می‌کنند تا جریان کارآفرینی خود را به سمت و سوی مشاغل سبز هدایت کنند.

بخوانید  آیا مالکیت مخترع، کارآفرینی مشتق شده از دانشگاهی را تشویق می‌کند؟

کارآفرینان زیست محیطی افرادی هستند که زمینه ایجاد فعالیتهای اقتصادی در جهت رفع مسائل و چالش‌های زیست محیطی فراهم می‌کنند، این افراد در تمام دنیا مورد توجه فراوان طرفداران محیط زیست و همچنین متخصصان حوزه کسب و کار هستند. در کشور ما نیز کارآفرینی سبز و ایجاد کسب و کارهای زیست محیطی چندسالی است که آغاز شده است و رویکرد ایجاد مشاغل سبز با هدف توسعه پایدار و کمک به محیط زیست در پیش گرفته شده است. البته این فعالیتها در مقایسه با سطح گسترده آلاینده‌های محیط زیست کافی نیست.

برای اطلاع از مزایای مشاغل سبز، ارتباط ایجاد طرح مشاغل سبز و کارآفرینی محیط زیست، نمونه‌هایی از ایده‌های اقتصادی اجرا شده یا مناسب برای اجرا در حوزه محیط زیست، و… دانلود فایل pdf به قلم هادی بهرامی که همه پارامترهای بیان شده را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد پیشنهاد می‌شود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.