عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی

فرایند-کارآفرینی
فرایند کارآفرینی
دسامبر 25, 2018
موانع-کارآفرینی
موانع کارآفرینی
دسامبر 27, 2018

عوامل-موثر-کارآفرینی

 میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی شامل پنج دسته‎‏ی کلی است:

۱. عوامل اقتصادی و بازاری

این دسته از عوامل شامل موارد متعددی است مانند:

اندازه بازار: این‌که فعالیت ما در چه بازاری قرار است صورت بگیرد. تا چه میزان به محصول و یا خدماتی که ما قصد ارائه‏ آن‌ها را داریم نیاز است و … .

منابع مالی در دسترس: این موضوع که ما تا چه میزان و از طریقی می‌توانیم منابع مالی مورد نیازمان را برطرف کنیم موضوعی است که بسیار حائز اهمیت است. این منابع می‌توانند به صورت سرمایه ‏گذاری خارجی تأمین گردند یا از طریق دریافت وام و… .

سیستم مالیاتی: این موضوع برای شروع و اداره یک فعالیت اقتصادی بسیار مهم است که شناخت کافی از وضعیت قوانین مالیاتی حاکم وجود داشته باشد.

تجربه کاری: داشتن تجربه شغلی قبلی و اینکه با تجربه قبلی کار و فرایندی آغاز شود در رسیدن آن به موفقیت کمک شایانی خواهد کرد.

۲. ساخت و پویایی صنعت

نیروی کار ماهر: ورود نیروی کار ماهر و با تجربه قطعاً تأثیر بسیاری بر موفقیت و نیز سطح کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده خواهد داشت.

رشد بازار: این موضوع بسیار واضح است که فعالیت در بازاری که در حال رشد است به رشد واحد تجاری ما نیز منجر می‌شود به شرط حرکت درست و با برنامه در بازار.

فرهنگ: کار کردن در جامعه ‏ای که در آن فرهنگ احترام نسبت به کارآفرین وجود دارد با انگیزه ‏تر و موفق ‏تر خواهد بود. کارآفرینی در جامعه ‏ای که نسبت به شکست، دید مناسبی دارند و برای حس استقلال‌طلبی احترام قائل هستند با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

تحصیلات: داشتن تحصیلات آکادمیک در رشته و گرایش مرتبط نقش بسزایی در رشد و موفقیت کارآفرین خواهد داشت.

سیستم حقوقی: شناخت قوانین حقوقی در ارتباط با رویه ایجاد کسب‏ و کار و حق مالکیت در طی فرایند کارآفرینی در مسیر قانونی بسیار مؤثر است.

۳. چارچوب قانون و مقررات

تسهیلات فیزیکی: تهیه‏ دفتر کار، سوله و…

ساختار بازار: شناخت ساختار بازار و قوانین حاکم بر آن برای حضور و رشد در بازار الزامی است.

قوانین و مقررات: رعایت قوانین مرتبط با حقوق مشتریان، کنترل قیمت و… برای ادامه فعالیت تجاری ضروری است.

ظرفیت کارآفرینی: اینکه کارآفرین تا چه حدی از مخاطره پذیری را دارا باشد در میزان موفقیت و پیشرفت او تأثیرگذار است.

شبکه ‏های کارآفرینی: شناخت شبکه ‏های توسعه‏ کارآفرینی و شرکت‏ های کوچک و متوسط نیز از جمله عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی به حساب می‏ آیند.

۴. سرمایه ‏های اجتماعی

زیرساخت‏ اقتصادی: میزان توسعه در زیرساخت‏ های اقتصادی مانند: توسعه‏ جاده ‏ها و ارتباطات در کارآفرینی بر توسعه آن نقش بسیار با اهمیتی دارد.

سیستم ‏های حمایتی: طرح‏ های تشویقی مانند یارانه، مشوق‏ های مالیاتی و… می‌تواننددر تصمیم ‏گیری کارآفرین تأثیرگذار باشند.

پشتیبانی نهادی: مراکز کمک به کارآفرینان و انکوباتورها، کارآفرینان را در رسیدن به اهدافشان یاری می‌کنند.

دارایی ‏ها: پس‏ اندازها، اموال منقول و غیرمنقول، نیز جز عوامل اجتماعی مؤثر در کارآفرینی هستند.

۵. جنبه ‏های فردی مربوط به کارآفرینی

خدمات تخصصی: این‌که فرد در چه حوزه ‏هایی مثل :حسابداری، مشاوره و … تخصص داشته باشد در انتخاب مسیر مؤثر است.

سیستم‏ های آموزشی: این موضوع که فرد کارآفرین تا چه حدی آموزش‏ های لازم برای کارآفرینی را دیده باشد و تا چه میزان به یادگیری این موارد توجه کرده باشد تا آن‌ها را عملی کند، قطعاً تأثیر بسیاری در موفقیتش در فرایند کارآفرینی خواهد داشت.

عوامل جمعیت شناختی: سن، جنسیت، شغل و … همگی تأثیر مستقیم بر فرایند کارآفرینی خواهند داشت.

پس از بیان عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی، نیاز است تا تعریفی از فرهنگ کارآفرینی بیان کنیم. در ابتدا باید با واژه‏ فرهنگ آشنا شد:

فرهنگ مجموعه ‏ای پیچیده از خصوصیات احساسی و فکری، مادی و غیرمادی است که به عنوان شاخص یک جامعه یا گروه اجتماعی اطلاق می‌شود. ارزش‏ ها، هنجارها، نمادها، آداب و رسوم و دانش و اطلاعات رایج در یک اجتماع و کالاهای مصرفی و فنّاوری، میراث فرهنگی اعضای یک جامعه است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

ارتباط میان کارآفرینی و فرهنگ ارتباطی دو سویه است. از یک‌سو نتایج کارآفرینی است که بر فرهنگ جامعه تأثیر می‌گذارد و از سوی دیگر، خود فرایند کارآفرینی و فرهنگ حاکم بر آن است که هم متأثر از مبانی فرهنگ جامعه است و هم می‌تواند در آن تحولاتی را ایجاد کند.

کارآفرینی به عنوان یک عامل مؤثر در رشد و تعالی جامعه هم در بعد مادی و هم در بعد معنوی، بر فرهنگ جامعه تأثیرگذار است. علاوه بر این با وجود نوآوری که یکی از عناصر اصلی کارآفرینی محسوب می‌شود تنوع کالاها و خدمات گسترش می‏ یابد و با افزایش قدرت انتخاب، زندگی آسان ‏تر می‌شود و با افزایش سطح رفاه در جامعه فرصت‌های بیشتری برای فعالیت ‏های فرهنگی به وجود می ‏آید.

شما می توانید فایل PDF این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *