عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی

فرایند-کارآفرینی
فرایند کارآفرینی
دی 5, 1397
موانع-کارآفرینی
موانع کارآفرینی
دی 5, 1397

عوامل-موثر-کارآفرینی

 میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی شامل پنج دسته‌‎‏ کلی است:

۱. عوامل اقتصادی و بازاری

این دسته از عوامل شامل موارد متعددی است مانند:

اندازه بازار: این‌ که فعالیت ما در چه بازاری قرار است صورت بگیرد. تا چه میزان به محصول و یا خدماتی که ما قصد ارائه‏ آن‌ها را داریم نیاز است و … .

منابع مالی در دسترس: این موضوع که ما تا چه میزان و از طریقی می‌توانیم منابع مالی مورد نیازمان را برطرف کنیم موضوعی است که بسیار حائز اهمیت است. این منابع می‌توانند به صورت سرمایه ‏گذاری خارجی تأمین گردند یا از طریق دریافت وام و… .

سیستم مالیاتی: این موضوع برای شروع و اداره یک فعالیت اقتصادی بسیار مهم است که شناخت کافی از وضعیت قوانین مالیاتی حاکم وجود داشته باشد.

تجربه کاری: داشتن تجربه شغلی قبلی و اینکه با تجربه قبلی کار و فرایندی آغاز شود در رسیدن آن به موفقیت کمک شایانی خواهد کرد.

۲. ساخت و پویایی صنعت

نیروی کار ماهر: ورود نیروی کار ماهر و با تجربه قطعاً تأثیر بسیاری بر موفقیت و نیز سطح کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده خواهد داشت.

رشد بازار: این موضوع بسیار واضح است که فعالیت در بازاری که در حال رشد است به رشد واحد تجاری ما نیز منجر می‌شود به شرط حرکت درست و با برنامه در بازار.

فرهنگ: کار کردن در جامعه‌‏ای که در آن فرهنگ احترام نسبت به کارآفرین وجود دارد با انگیزه‌‏تر و موفق‌تر خواهد بود. کارآفرینی در جامعه‌‏ای که نسبت به شکست، دید مناسبی دارند و برای حس استقلال‌طلبی احترام قائل هستند با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

تحصیلات: داشتن تحصیلات آکادمیک در رشته و گرایش مرتبط نقش بسزایی در رشد و موفقیت کارآفرین خواهد داشت.

بخوانید  جایگاه بیمه در بازرگانی بین الملل

سیستم حقوقی: شناخت قوانین حقوقی در ارتباط با رویه ایجاد کسب‏ و کار و حق مالکیت در طی فرایند کارآفرینی در مسیر قانونی بسیار مؤثر است.

۳. چارچوب قانون و مقررات

تسهیلات فیزیکی: تهیه‏ دفتر کار، سوله و…

ساختار بازار: شناخت ساختار بازار و قوانین حاکم بر آن برای حضور و رشد در بازار الزامی است.

قوانین و مقررات: رعایت قوانین مرتبط با حقوق مشتریان، کنترل قیمت و… برای ادامه فعالیت تجاری ضروری است.

ظرفیت کارآفرینی: اینکه کارآفرین تا چه حدی از مخاطره پذیری را دارا باشد در میزان موفقیت و پیشرفت او تأثیرگذار است.

شبکه ‏های کارآفرینی: شناخت شبکه‌های توسعه‏ کارآفرینی و شرکت‏‌های کوچک و متوسط نیز از جمله عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی به حساب می‏‌آیند.

۴. سرمایه ‏های اجتماعی

زیرساخت‏ اقتصادی: میزان توسعه در زیر ساخت‏‌های اقتصادی مانند: توسعه‏ جاده‌ها و ارتباطات در کارآفرینی بر توسعه آن نقش بسیار با اهمیتی دارد.

سیستم‌های حمایتی: طرح‏‌های تشویقی مانند یارانه، مشوق‏‌های مالیاتی و… می‌توانند در تصمیم ‏گیری کارآفرین تأثیرگذار باشند.

پشتیبانی نهادی: مراکز کمک به کارآفرینان و انکوباتورها، کارآفرینان را در رسیدن به اهدافشان یاری می‌کنند.

دارایی‌ها: پس‏ اندازها، اموال منقول و غیرمنقول، نیز جز عوامل اجتماعی مؤثر در کارآفرینی هستند.

۵. جنبه ‏های فردی مربوط به کارآفرینی

خدمات تخصصی: این‌ که فرد در چه حوزه‌‏هایی مثل :حسابداری، مشاوره و … تخصص داشته باشد در انتخاب مسیر مؤثر است.

سیستم‏ های آموزشی: این موضوع که فرد کارآفرین تا چه حدی آموزش‏‌های لازم برای کارآفرینی را دیده باشد و تا چه میزان به یادگیری این موارد توجه کرده باشد تا آن‌ها را عملی کند، قطعاً تأثیر بسیاری در موفقیتش در فرایند کارآفرینی خواهد داشت.

عوامل جمعیت شناختی: سن، جنسیت، شغل و … همگی تأثیر مستقیم بر فرایند کارآفرینی خواهند داشت.

بخوانید  میزان تأثیرگذاری تحصیلات کارآفرینی بر عملکرد کارآفرینان

پس از بیان عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی، نیاز است تا تعریفی از فرهنگ کارآفرینی بیان کنیم. در ابتدا باید با واژه‏ فرهنگ آشنا شد:

فرهنگ مجموعه‌‏ای پیچیده از خصوصیات احساسی و فکری، مادی و غیرمادی است که به عنوان شاخص یک جامعه یا گروه اجتماعی اطلاق می‌شود. ارزش‏‌ها، هنجارها، نمادها، آداب و رسوم و دانش و اطلاعات رایج در یک اجتماع و کالاهای مصرفی و فنّاوری، میراث فرهنگی اعضای یک جامعه است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

ارتباط میان کارآفرینی و فرهنگ ارتباطی دو سویه است. از یک‌سو نتایج کارآفرینی است که بر فرهنگ جامعه تأثیر می‌گذارد و از سوی دیگر، خود فرایند کارآفرینی و فرهنگ حاکم بر آن است که هم متأثر از مبانی فرهنگ جامعه است و هم می‌تواند در آن تحولاتی را ایجاد کند.

کارآفرینی به عنوان یک عامل مؤثر در رشد و تعالی جامعه هم در بعد مادی و هم در بعد معنوی، بر فرهنگ جامعه تأثیرگذار است. علاوه بر این با وجود نوآوری که یکی از عناصر اصلی کارآفرینی محسوب می‌شود تنوع کالاها و خدمات گسترش می‏‌یابد و با افزایش قدرت انتخاب، زندگی آسان‌تر می‌شود و با افزایش سطح رفاه در جامعه فرصت‌های بیشتری برای فعالیت‌های فرهنگی به وجود می ‏آید.

شما می توانید فایل PDF این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

برای بازیابی رمزعبور لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید.

[restrict]

دریافت PDF این مقاله

   دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.