شروع کسب و کار با راهنمای PMI

تغییر اجتماعی به کمک فناوری و نوآوری
تغییر اجتماعی به کمک فناوری و نوآوری
تیر 18, 1398
کارآفرینی در بخش عمومی
کارآفرینی در بخش عمومی
تیر 18, 1398

راهنمای PMI-تیم PMI-کسب و کار-کارآفرینی-بیزنس-راهنمای بیزنس-مانی شجاعیمیانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

راهنمای PMI برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار (شامل استانداردی برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار) به مجموعه از استانداردهای مبتنی بر انسجام مدیریت پروژه می‌پیوندد. استاندارد تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار که توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) تأییدشده، به‌عنوان استاندارد برتر برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار شناخته‌شده است. استاندارد تعهد مداوم PMI برای حمایت از سازمان‌ها و نمونه کارها و برنامه‌ها و متخصصان پروژه با ارائه یک مجموعه مشخص از دانش و استاندارد در تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار است. PMI تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار را به‌عنوان یک قابلیت ضروری در نظر می‌گیرد که در سراسر نمونه و برنامه و مدیریت پروژه و مجموعه جریان دارد. به همین ترتیب، راهنمای PMI برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار باراهنمای کتاب مدیریت دانش پروژه (PMBOK® Guide)، استاندارد برای مدیریت برنامه، استاندارد برای مدیریت نمونه کارها، مدل بلوغ مدیریت پروژه (OPM3®) و راهنمای تمرین اصولی هم‌تراز شده است. تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار برای افراد شاغل راهنمای عملی مکمل این استاندارد است.

استاندارد یک روش نیست، زیرا دستورالعمل‌ها، رویه‌ها و قوانین در آن قرار نمی‌گیرند. ازاین‌رو استاندارد تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار یک چارچوب از گروه‌های فرعی پیشنهادشده، فرآیندهای مربوطه، زمینه‌های دانش، ورودی‌ها و خروجی‌ها را فراهم می‌کند. افرادی که با PMBOK Guide آشنا هستند، از جداول نقشه‌برداری در مقدمه Process Group در استاندارد، برای مقایسه فرایندهای مدیریت پروژه با فرایندهای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار استفاده می‌کنند تا بدانند که چگونه از تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار برای حمایت از مدیریت پروژه موفق استفاده می‌شود.

این راهنما در چارچوب استاندارد گسترش می‌یابد و علاوه بر این، شیوه‌ها، ابزارها و تکنیک‌ها را برای هرکسی که متعهد به درک و انجام مسئولیت‌های تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار در بالاترین سطح است، فراهم می‌کند. سازمان‌ها و افراد شاغل می‌توانند فرایندها و شیوه‌های موجود در این فهرست را برای رفع نیازهای و اهداف سازمان مشخص سازند.

یکی از مشکلات ایجاد یک استاندارد، این است که درک آن را آسان کنیم و کاری کنیم که این استاندارد در شرایط متفاوتی که ممکن است در دستورالعمل‌ها، برنامه‌ها و یا پروژه‌های مختلف وجود داشته باشد قابل‌استفاده باشد. این استاندارد و راهنما برای انطباق با هر وضعیت و انعطاف‌پذیری از طریق استفاده از زبان مشترک و جداول طراحی‌شده است. زبان تضمین می‌کند که محتوا طرف یک صنعت، یک تخصص یا یک اندازه از پروژه (به‌عنوان‌مثال، آن را فقط برای پروژه‌های فناوری اطلاعات بزرگ به کار نمی‌برد) را نمی‌گیرد و بر نقش تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار و نه عنوان شغلی تمرکز دارد و توضیح می‌دهد که چگونه ممکن است هر فرایند بسته به اینکه از یک رویکرد تحویل سازگار، قابل پیش‌بینی و یا ترکیبی استفاده می‌شود متفاوت باشد.

بخوانید  چین، قدرت نوظهور هوش مصنوعی

استاندارد برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار ساختاری مشابه با استاندارد برای مدیریت پروژه که از گروهی از فرایندها استفاده می‌کند و فرآیندهایی که برای توصیف کار استفاده می‌شوند را بازتاب می‌دهد. این استاندارد از طریق ۳۵ فرآیند که در شش گروه متشکل از فرایندهای تجزیه‌وتحلیل کسب کار به شرح ذیل پخش‌شده‌اند در مورد تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار بحث می‌کند:

تعریف و هماهنگی

شروع

برنامه‌ریزی

اجرا

نظارت و کنترل

آزادسازی

این راهنما، راهنمایی در مورد اینکه چگونه می‌توان به‌طور مؤثر فرآیندهای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار را برای ایجاد نتایج بهتر در کسب‌وکار بدون توجه به صنعت، اندازه پروژه یا نوع پروژه اعمال کرد ارائه می‌کند و همچنین راهنمایی را برای هدایت تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار برای هر روش تحویل شامل پیش‌بینی (آبشار) و سازگاری (چابک) فراهم می‌کند. راهنمای PMI برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار شامل این شش زمینه دانش است:

ارزیابی نیازها

مشارکت ذینفع

اصلاح

تحلیل و بررسی

ردیابی و نظارت

ارزیابی راه‌حل

راهنمای PMI برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار تعیین می‌کند که کار تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار چیست و چرا مهم است. همچنین مفاهیم مربوط به تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار که می‌توانند به‌طور مداوم در تمامی چرخه‌های حیات پروژه، انواع پروژه‌ها و صنایع برای ارائه نتایج موفقیت‌آمیز در کسب‌وکار به کار روند را موردبررسی قرار می‌دهد.

این راهنما بیش از ۴۰ مهارت و بیش از ۱۰۰ تکنیک موردنیاز برای انجام فرآیندهای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار را به‌طور مؤثر توضیح می‌دهد و نقاط همکاری بین تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار و نقش‌های دیگر را در کنار چیزی که تحلیلگران کسب‌وکار به‌طورمعمول برای کار به آن نیاز دارند مشخص می‌کند. واژه‌نامه این راهنما همچنین شامل ۵۰۰ اصطلاح معمول مورداستفاده در تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار است. PMI توصیه می‌کند که برای بهره‌وری بهتر از راهنما آن را همراه با تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار برای افراد شاغل به کار ببرید که این یک راهنمای عملی است. درجایی که راهنما «چه» را توصیف می‌کند، راهنمای عملی «چگونه » را توصیف می‌کند. به‌عنوان‌مثال، راهنما توضیح می‌دهد که چه روشی را می‌توان مورداستفاده قرار داد درحالی‌که راهنمای عملی نحوه انجام این تکنیک را توضیح می‌دهد.

بخوانید  استراتژی، چشم‌انداز بین‌المللی

راهنمای PMI برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار (شامل استاندارد برای تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار) توسط کارشناسان برجسته برای افراد شاغل در این زمینه توسعه داده‌شده است. راهنما و استاندارد به‌عنوان استانداردهای اجماعی کامل تحت فرایند توسعه دقیق PMI قرار گرفتند که این فرایند شامل بررسی کارشناسانه موضوع و بازبینی عمومی است؛ جایی که افراد شاغل نظرات خود را می‌دهند و تغییراتی را برای بررسی توسط کمیته اصلی ثبت می‌کنند. تمام نظرات و درخواست‌ها برای تغییر در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از آن‌ها در نشریه‌ها چاپ می‌شوند و ارزش این نشریه‌ها را بالا می‌برند. بعضی از نظرات برای نسخه‌های بعدی راهنما گنجانده می‌شوند. به همین ترتیب PMI افراد شاغل را تشویق می‌کند تا همچنان به ارائه بازخورد برای نسخه‌های آینده ادامه دهند. لازم است که استانداردهای PMI مرتباً به‌روز شوند و کمیته اصلی از هر بازخوردی از جانب کاربران این راهنما قدردانی کند.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF این کتاب را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کتاب

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.