سرمایه گذاری و سرمایه‌گذاران

زنجیره تامین
زنجیره تأمین و سیستم موجودی چند سطحی
خرداد 25, 1399
بازاریابی - انواع بازاریابی - مدیریت بازاریابی - تعاریف بازاریابی - شیوه های مختلف بازاریابی - سایت ام شجاعی
انواع بازاریابی
خرداد 25, 1399

سرمایه گذاری - مدیریت سرمایه گذاری - بازدهی - ریسک - سودآوری - مدیریتمیانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

سرمایه گذاری (Investment) هرگونه فعالیت در جهت فدا کردن ارزشی در حال حاضر (که معمولاً مشخص است) با این امید که در آینده ارزشی بیشتر به دست آید (که معمولاً اندازه باکیفیت آن نامعلوم است). به عبارتی سرمایه‌گذار در حال حاضر، ارزش مشخصی را فدا می‌کند تا در قبال آن در آینده ارزش خاصی که موردنظرش است به دست آورد، مثل پرداخت وجهی بابت خرید سهام به امید به دست آوردن سودهای مشخصی از آن در آینده.

 روش‌های مختلف سرمایه گذاری

 ا- بر اساس موضوع سرمایه گذاری:

سرمایه‌گذاری برحسب موضوع به دو دسته سرمایه‌گذاری واقعی و سرمایه‌گذاری مالی تقسیم می‌شود. در سرمایه‌گذاری واقعی ارزشی در زمان حال برای به دست آوردن نوعی دارایی واقعی فدا می‌شود. درواقع موضوع سرمایه‌گذاری، دارایی واقعی است. خرید ملک یا آپارتمان، نمونه‌ای از این سرمایه‌گذاری است؛ اما در سرمایه گذاری مالی، فرد در ازای فدا کردن ارزش حاضر، معمولاً جریانی از وجوه نقد را تحت عنوان دارایی مالی به دست می‌آورد. سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مثل سهام عادی یا اوراق مشارکت که فرد در ازای پرداخت پول، محق به دریافت جریانی از وجوه نقد به شکل سود می‌شود، سرمایه‌گذاری مالی محسوب می‎شود.

۲- بر اساس زمان یا مدت

سرمایه گذاری برحسب زمان، سرمایه‌گذاری را می‌توان به کوتاه‌مدت با حداکثر تا یک سال و بلندمدت با بیش از یک سال تقسیم کرد

۳- برحسب خطر یا ریسک سرمایه گذاری:

ازآنجاکه منافع حاصل از سرمایه‌گذاری در آینده به دست می‌آید و اطمینانی نسبت به آن نیست، پس انواع سرمایه‌گذاری‌ها با درجاتی از احتمال عدم تحقق منافع موردنظر سرمایه‌گذار با ریسک مواجه‌اند. بر اساس این‌که میزان یا احتمال تحقق نیافتن منافع آنی (ریسک) چقدر باشد، سه نوع سرمایه‌گذاری را می‌توان از یکدیگر متمایز ساخت:

  • سرمایه‌گذاری با ریسک متناسب
  • سرمایه‌گذاری با ریسک نسبی بیشتر
  • سرمایه‌گذاری پرخطر یا ریسکی
بخوانید  مدیریت کیفیت جامع چیست؟

سرمایه‌گذاری متناسب یا به‌طور خلاصه سرمایه گذاری، نوعی سرمایه‌گذاری است که ریسکی متناسب با بازده مورد انتظار را به همراه دارد. سرمایه‌گذاری با ریسک نسبتاً بیشتر یا سفته‌بازی، نوعی سرمایه‌گذاری است که در آن سرمایه‌گذار با پذیرفتن ریسک بالاتر، بازدهی بیشتری را انتظار دارد و بالاخره سرمایه‌گذاری بسیار ریسکی یا قمار، نوعی سرمایه‌گذاری است که در آن فرد برای به دست آوردن بازدهی ولو بسیار کم، ریسک بسیار زیادی متحمل می‌شود.

بازدهی - ریسک - سرمایه‌گذاری - مدیریت سرمایه گذاری - سودآوری - ام شجاعی

 

ماهیت اصلی تصمیمات سرمایه‌گذاری

بازده

چرا سرمایه گذاری کنیم؟ انتظار کسب سود از پول موجود از سوی سرمایه‌گذار پاسخی ساده برای این سؤال است. درصورتی‌که نگهداری از وجه نقد یک هزینه فرصت ازدست‌رفته را پذیرفته‌اید چراکه فرصت سودآوری از آن را از دست خواهید داد. به‌علاوه، در یک فضای تورمی، قدرت خرید پول کاهش می‌یابد، به‌عبارت‌دیگر وقتی نرخ تورم بالا باشد قدرت خرید به‌سرعت کاهش می‌یابد.

ریسک

سرمایه‌گذاران دوست دارند بیشترین بازدهی را داشته باشند اما این موضوع در قبال پذیرش ریسک است؛ یعنی میزان بازدهی تحت تأثیر مستقیم ریسک قرار دارد. در اینجا، ریسکت عبارت است از میزان اختلاف بازده واقعی یک سرمایه‌گذاری از بازده مورد انتظار آن. ریسک سهام عادی نسبتاً بیشتر است و بازده مورد انتظار آن‌هم می‌تواند در طول یک سال، شش ماه، یک ماه و حتی یک روز متغیر باشد.

متن فوق بخشی از جزوه مبانی مدیریت سرمایه گذاری، به تألیف دکتر محمد قجر، دکتر منوچهر حاضر و دکتر مهرداد بنداری است. برای استفاده از مطالب کامل این جزوه، می‌توانید فایل PDF کامل این مقاله را از پایین دانلود نمایید.

 

 

 

بخوانید  فایده‌ی تفکر سیستمی برای یک مجموعه چیست؟

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.