درمان افسردگی با اشتغال

صادرات-قوانین صادرات-انواع صادرات-صادرات کالا-تجارت-تجارت کالا-تجارت بین الملل-مانی شجاعی
صادرات و عوامل موثر بر آن
دی 11, 1398
بررسی اصول سخنوری و مولفه‌های یک سخنرانی خوب
بررسی اصول سخنوری و مولفه‌های یک سخنرانی خوب
دی 11, 1398

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

درمان افسردگی با اشتغال

 

مقدمه

واژه افسردگی معمولا به تجربه حالت ناشادی گفته می‌شود که تحمل آن برای افراد مشکل است. افسردگی بیماری است که با اختلاف خلق و خو و بدخلقی و ناراحتی شدید همراه است و برخی علائم آن مانند  بدخوابی، کابوس، اختلال در اشتها و علائم جسمانی قابل ذکرند. از مشخصات عمومی فرد افسرده،کاهش نیرو است یعنی کم شدن نیرو و توانایی.

از دیگر مشخصات افسردگی به هم خوردگی نظم است به طوری که شخص افسرده صبح‌ها بعد از بیدار شدن بی‌حال است. نوسانات روحیه خصیصه دیگر اشخاص افسرده است شخص بیمار صبح‌ها دارای خلق پایین است و هر چقدر  که به طرف شب نزدیک می‌شود حالت عادی خود را می‌یابد. در نهایت تغییر عادت از ویژگی‌هایی است که بیشتر برای خانواده آشکار است تا پزشک، البته خود شخص متوجه تغییر در خود نمی‌شود و لازم است یکی از وابستگان بیمار به دکتر تغییرات جزئی اخلاقی  او را بگوید.

 

انواع افسردگی و راه درمان آنها

افسردگی به سه دسته، حاد، مزمن و مخفی قابل تقسیم است. از آنجایی که زنان بیشتر از مردان با افسردگی و مسائل مربوط به آن دست به گریبان هستند باید دید چه پارامترهایی بر این عارضه موثر هستند. یکی از اصلی‌ترین این پارامترهای اشتغال زنان است که باعث پایین آمدن سطح افسردگی تا حد قابل توجهی می‌شود. در این ارتباط مشخص شده است که افسردگی در زنان شاغلی که کمتر از   ۵سال کار می‌کنند کمتر از زنانی است که بیشتر از ۵ سال کار می‌کنند. همچنین افسردگی در زنانی که بیش از ۵ سال است ازدواج کرده‌اند بیشتر از زنانی است که کمتر از ۵ سال ازدواج کرده‌اند.

بخوانید  نگاهی به کارآفرینی اجتماعی

حال ببینیم برای پیشگیری و درمان این معضل چه راه‌هایی وجود دارد در ابتدا لازم است به پیشگیری اولیه و ثانویه پرداخت. پیشگیری اولیه همانطور که از اسمش پیداست آن است که در محیط‌های تنش‌زا و…، قرار نگیریم و از فشار و استرس دوری گزینیم. پیشگیری ثانویه مربوط به ادامه آموزش افراد اهل فن و آگاه کردن عموم مردم از ماهیت افسردگی است تا امکان مراجعه به پزشک را حتی‌المقدور سریع‌تر و آسان‌تر کند. پیشگیری ثالث اولیه، عبارت است از اقداماتی که برای جلوگیری از افسردگی مجدد شخصی که از آن رهایی یافته به عمل می‌آید.

 

انجام نمونه (پنجاه نفر زن شاغل دماوند)

در پژوهشی تعداد صد نفر زن را به صورت تصادفی انتخاب کردیم که از این صد نفر ۵۰ نفر خانه‌دار و ۵۰  نفر شاغل هستند. زنان شاغل از ۵ مؤسسه انتخاب شده‌اند. افسردگی زنان شاغل و خانه‌دار متأهل شهرستان دماوند را متغیر تابع و علل اشتغال در کاهش یا افزایش افسردگی زنان شهرستان دماوند را متغیر مستقل در نظر می‌گیریم.

برای اطلاع و آگاهی از نتایج پژوهش حاضر و محدودیت‌های زمانی و مکانی انجام تحقیق و… دانلود فایل pdf  کار مشترک سوگند خورشیدی و ندا تبیانیان ضروری است.

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

 

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

بخوانید  چالش‌ها و موانع اجتماعی کارآفرینی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.