حرکات بدن، زبان دوم انسان

آشنایی با مکاتب کارآفرینی
آشنایی با مکاتب کارآفرینی
دی 4, 1398
فایده‌ی تفکر سیستمی برای یک مجموعه چیست؟
فایده‌ی تفکر سیستمی برای یک مجموعه چیست؟
دی 4, 1398

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

مقدمه

انسان‌ها به دلیل توانایی منحصربه فردشان در به زبان در آوردن احساسات و ایده‌هایشان به خود می‌بالند. فریب افراد به کمک زبان کار چندان دشواری نیست اما احتمال دروغ از زبان بدن خیلی کمتر است! یکی از مهمترین خصوصیات انسان که او را نسبت به سایر موجودات برتری می‌دهد قدرت تکلم و سخن گفتن اوست از طرفی خواسته یا ناخواسته در فضایی که آن را سکوت و خاموشی می‌نامیم و با زبان بی‌زبانی تنها با آنچه زبان حرکات بدن و اجزای آن خوانده می‌شود، می‌تواند به خوبی احساسی را انتقال داده یا معنای کلامی را تغییر دهد. کاربست این ۲ زبان در یک جهت و راستا می‌تواند به خوبی در بیان هیجانات، عواطف و احساسات به کار رود. گاهی یک حس درونی می‌گوید که بعضی افراد بر خلاف ظاهر منطقی و مناسبشان با شما رو راست نیستند !

این ”شهود“ یا حس درونی که از یک توانایی ناخودآگاه در خواندن زبان بدن دیگران ناشی می‌شود، عبارت است از مجموعه‌ای از اعمال بخـصـوص بـدن که انسان ناخودآگاه در شرایط و موقعیت‌های گوناگون از قبیل هیجان، استرس، دروغـگویی، ترس، ابراز علاقه و غیره از خود نشان می‌دهد و آن را اصطلاحاً زبان بدن خوانند. زبان حرکات بدن شامل زبان آرایش و ظاهر بدن و نیز حرکات صورت، برقراری ارتباط چشمی، نوع ژست بدن، وضعیت ایستادن و قرار گرفتن اعضای بدن و …، است که به دو صورت ارادی و غیر ارادی بروز می‌کنند.

 

حرکات ارادی و غیر ارادی زبان بدن

حرکات ارادی؛ متشکل از حرکات و ژست‌هایی هستند که افراد به صورت ارادی یا نیمه ارادی به خود می‌گیرند، مانند لبخند زدن،‌ حرکت دادن دست‌ها در حین صحبت کردن برای تفهیم بهتر مطلب به مخاطبان. همچنین قرار دادن نوک انگشت اشاره بر نوک بینی که به معنی دعوت شنونده به سکوت است.

بخوانید  آشنایی با فرآیند کارآفرینی از ایده تا محصول

حرکات غیر ارادی؛ شامل آن دسته از حرکاتی است که انسان‌ها به شکل ناخودآگاه در ارتباط با یکدیگر به کار می‌برند به عنوان نمونه، اگر کسی ضمن صحبت کردن از نگاه مستقیم به چشمان ما می‌گریزد شاید نشان‌دهنده فقدان اعتماد به نفس او و یا اضطراب و نگرانی او در این ارتباط است. حرکات بدن در مجموع می‌توانند تصویر واقعی‌تری را از فرد ارائه دهند، هر حرکت بدن ما مانند یک جمله با معناست، به این معنی که حرکات بدن و شکل ظاهری ما در مجموع یک داستان غیر کلامی از درون ما را روایت می‌کنند !

زمانی که کودکان دروغ می‌گویند دستشان را بالا آورده و روی دهانشان قرار می‌دهند ! ممکن است فرد نوجوان این حرکت بدنی ذاتی خود را اصلاح کند و نوک انگشتانش را در هنگام دروغ گفتن روی دهانش قرار دهد. فرد بزرگسال ممکن است انگشت اشاره‌اش را در این حالت روی لبش بگذارد گاهی اوقات بزرگسالان از بکاربردن دست اجتناب کرده و از این حالت‌ها استفاده می‌کنند:  گاز گرفتن لب پایین، و یا اریب کردن دهان از یک سو به سمت دیگر؛ به لحاظ تاریخی باز بودن کف دست نشان دهنده صداقت، اعتماد، حمایت، وفاداری، تسلیم و فروتنی است. کف دست باز و رو به بالا  نشانه درخواست از دیگران، کف دستان باز و رو به بیرون یا پایین؛ نشانه درخواست برای توقف یا پایین آوردن چیزی و یا نشانه ممانعت کردن از چیزی است. بالا آوردن کف دست نشان‌دهنده تواضع است و پایین آوردن آن نشانه اقتدار است.

 

پیشینه فریبکارانه کف دستان

زبان بدن بخش مورد توجه مهمی برای افرادِ خاصی است. سیاستمداران؛ معمولا کف دستانشان را به شکلی ملتمسانه و با فروتنی به عموم نشان می‌دهند باید توجه داشت؛ این حالت تواضع است و از این طریق برای رأی دهندگان تظاهر می‌کنند که خادم عموم مردم هستند! از طریق دست دادن سه حس کلی تسلط، تواضع و تسلیم و برابری منتقل می‌شود. حالت تسلط درهنگام دست دادن، از طریق چرخاندن دست نشان داده می‌شود، به طوری که کف دست رو به پایین قرار گیرد. حالت تسلیم و تواضع درهنگام دست دادن، از طریق چرخاندن دست به طوری که کف دست رو به بالا قرار گیرد، نشان داده می‌شود. حالت برابری درهنگام دست دادن، از طریق چرخاندن دست به طوری که کف دست به صورت عمودی قرار گیرد، نشان داده می‌شود. این حرکت می تواند معانی بسیاری داشته باشید:

بخوانید  افزایش انگیزش کارکنان و تأثیر آن در بهره‌وری

وقتی که دست‌های قلاب شده در سطح قفسه سینه و در خلاف جهت آن قرار گیرد، اغلب نشانه حالت دفاعی شخص است، دست‌های قلاب شده و با فاصله از بدن نشانه‌ای از وجود حالت منفی و سرخوردگی فرد است هنگامی که فرد هر دو دستش را پشتش قرار می‌دهد، می‌تواند نشان دهنده اعتماد به نفس وی باشد. توجه داشته باشید که این حالت به فرد اجازه می‌دهد تا تخته سینه خود را به دیگران نشان داده و نشانه‌ای از یک عمل ناخودآگاه خیره‌سری و تکبر باشد. نگه داشتن دست‌ها در پشت با نگه داشتن بازو یا مچ دست متفاوت است، این حرکات نشان می‌دهند فرد سعی دارد خودش را کنترل کند. به طور کلی، هر چه فرد قسمت بالاتر دست دیگرش را بگیرد نشان دهنده این است که تلاش می‌کند بیشتر خود را کنترل کند.

برای اطلاع از سایر حرکات بدن و آگاهی از معانی آنها، ژست تصمیم‌گیری، حرکات فریب‌دهنده
دست به دهان، گوش و یا چشم، زبان بازوها، زبان پاها و… دانلود فایل pdf  نوشته حمیدرضا حدادزاده توصیه می‌شود.

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.