جزوه ای برای رفتار سازمانی

استراتژی‌هایی برای رسیدن به توسعه پایدار
استراتژی‌هایی برای رسیدن به توسعه پایدار
اردیبهشت 29, 1399
تدوین طرح کسب و کار برای کارآفرینی
تدوین طرح کسب و کار برای کارآفرینی
اردیبهشت 29, 1399

منابع انسانی - رفتار سازمانی - مدیریت منابع انسانی - جزوه آموزشی - سازمان - مدیریت

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

در مرحله عمل مطالعه افراد انسانی را مطالعه رفتار سازمانی می‌نامند. رفتار سازمانی عبارت است از مطالعه منظم (سیستماتیک) عملیات، اقدامات، کارها و نگرش‌های افرادی که سازمان را تشکیل می‌دهند. در رشته رفتار سازمانی مطالعه منظم جایگزین قضاوت مشهودی می‌شود، یعنی مدارک و شواهد علمی که در شرایط کنترل‌شده جمع‌آوری می‌شود، به شیوه‌ای معقول موردسنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد و در رابطه با هر معلولی در پی علت برمی‌آید، در رابطه با عملکرد فرد نیز به عامل نقش اساسی دارند. تولید بهره‌وری، غیبت و جابجایی کارکنان مدیران به کیفیت و کمیت تولید کارکنان توجه دارند، حال‌آنکه غیبت و جابجایی کارکنان پربازده بر تولید آنان اثر معکوس دارد.

جابجایی کارکنان موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود و سازمان همواره با افرادی کم‌تجربه کار می‌کند. از همین رو مدیران سازمان‌ها در تلاش هستند تا همواره رضایت شغلی کارکنان خود را در بخش های مختلف تأمین کنند تا آن‌ها از کاری که انجام می‌دهند رضایت داشته باشند. چند مورد از ضرورت‌های توجه به رضایت شغلی کارکنان عبارت‌اند از:

۱- می‌توان پین رضایت شغلی فرد و تولید با بهره‌وری پک راه‌پله مستقیم مشاهده کرد.

۲- رضایت شغلی فرد با میزان غیبت و جابجایی او رابطه معکوس دارد.

۳- مدیران در برابر کارکنان احساس مسئولیت انسانی می‌کنند.

 

سازمان و رفتار سازمانی

واژه سازمان در آخرین بخش تعریف رفتار سازمانی نشان می‌دهد که رفتار سازمانی، رفتار فرد یا گروه را در رابطه با کار موردتوجه قرار می‌دهد. هدف‌های رفتار سازمانی توجیه، پیش‌بینی و کنترل رفتار انسانی است که به توضیح هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت:

بخوانید  نقش‌ های پرورش منابع انسانی

توجیه

هنگامی‌که می‌خواهیم متوجه شویم که چرا فرد یا گروه کاری را انجام دادند، درواقع به دنبال بیان یا توجیه هدف هستیم و می‌خواهیم علت را بدانیم.

پیش‌بینی

هدف از پیش‌بینی توجه به رویدادهای آینده است. مدیریت می‌خواهد نتیجه یک اقدام خاص را حدس زده و در حقیقت می‌خواهد برخی از واکنش‌های رفتاری را نسبت به پدیده‌های تغییر، پیش‌بینی کند و راه‌هایی را برای کمترین مقاومت بیابد و تصمیم‌گیری کند.

کنترل رفتار سازمانی

بهبود کیفیت و بازدهی برای بهبود کیفیت و افزایش تولید با بهره‌وری باید برنامه‌هایی را مثل کنترل کیفیت کامل و بازسازی، اجرا کرد تا به‌موجب آن افراد و کارکنان تشویق شوند و در امور مشارکت فعال نمایند.

 

مدیریت کیفیت جامع TQM چیست؟

١- توجه زیاد به مشتری

مشتری تنها کسانی نیستند که از محصولات و خدمات استفاده می‌کنند بلکه شامل افراد درون سازمان که با سایر افراد سازمان روابط متقابل دارند هم می‌شود؛ مانند کارکنان دایره اعتبارات، حسابداری و حمل‌ونقل و … .

٢- توجه به بهبود مستمر

بهبود دائمی و پیوسته در محصولات و خدمات

٣- بهبود کیفیت همه کارهایی که سازمان انجام می‌دهد.

این مورد تنها برای محصول نهایی نیست و شامل شیوه‌هایی که سازمان کالا را تحویل می‌دهد، سرعتی که در رسیدگی به شکایات دارد و نوع برخورد و رعایت ادب در پاسخ‌گویی به مشتری نیز می‌شود.

۴- سنجش

اندازه‌گیری‌های دقیق کنترل کیفیت کامل برای سنجش متغیرهای عملکرد در فعالیت‌های سازمان از روش‌های آماری استفاده می‌شود و متغیرهای عملکرد را با استانداردها مقایسه می‌کنند.

۵- تفویض اختیار

در کنترل کیفیت جامع همه افراد باید در فرآیند بهبود شرکت کنند. در اجرای این برنامه از تیم‌ها استفاده می‌شود. کاربرد TQM در رفتار سازمانی موردتوجه است زیرا اجرای این برنامه باعث می‌شود که کارمند در آنچه می‌خواهد انجام دهد، دوباره بیندیشد و در فرآیند تصمیم‌گیری‌های سازمان مشارکت کند. زمانی که تغییرات بسیار شدید و سریع است، توجه به این موضوع که اگر قرار باشد کار را از اول آغاز کنیم چگونه باید آن را انجام داد، اساس و مبنای بازسازی را تشکیل می‌دهد. اجرای این روش مدیران را وادار می‌کند تا یک‌بار دیگر شیوه انجام امور را موردتوجه قرار دهند و ببینند که اگر قرار بود کار را از نو آغاز کنند چگونه ساختار سازمان را تعیین می‌کردند.

بخوانید  رضایت شغلی و پیامدهای آن

متن فوق بخشی از ابتدای جزوه آموزشی رفتار سازمانی بود که به بررسی بخشی از کلیات مفاهیم و تعاریف این مفهوم پرداخته است. برای مطالعه متن کامل این جزوه، فایل PDF کامل این جزوه را دانلود نمایید.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.