توسعه ژاپن به کمک کارآفرینی

موانع اجتماعی کارآفرینی زنان
چالش‌ها و موانع اجتماعی کارآفرینی زنان
شهریور 2, 1398
خلاقیت
تکنیک‌های خلاقیت برای ذهنی خلاق
شهریور 2, 1398
کارآفرینی - توسعه - ژاپن - رشد اقتصادی - پیشرفت - توسعه ژاپن - مدیریت کارآفرینی - مانی شجاعی

توسعه ژاپن

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

بررسی وضعیت کارآفرینی در دهه ۹۰ ژاپن (با تکیه بر کتاب نوآوری و کارآفرینی در ژاپن)

تاریخ ژاپن مملو از مردانی وفادار است که وفاداری خود را با حضورشان در یک شرکت تا پایان عمر به اثبات رساندند. آنان کسانی هستند که ضمن داشتن نوآوری تدریجی در شرکت، سابقه کاری بیشتری نیز نسبت به بقیه دارند لذا دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند. البته مورد فوق‌الذکر به یک درصد شرکت‌ها و ۲۵ درصد کارکنان آن تا قبل از سال ۱۹۹۰ یعنی آغاز رکود اقتصادی برمی‌گردد.

تاریخچه مبارزات کارآفرینی در ژاپن

مبارزاتی که در مسیر کارآفرینی در ژاپن شکل گرفت محدود به رقابت در بازار نشد. درواقع این مبارزات که در ابتدای دهه ۱۹۹۰ صورت گرفت به پرشورترین مبارزه سلسله‌مراتبی سازمانی علیه نظام ملی تولید و نوآوری ژاپن تبدیل شد و کارآفرینان در صف اول این مبارزات بودند. این کارآفرینان مبارز در مشاغل کوچک و متوسط ژاپن که در قلب هرم تولید هستند سکنی گزیده‌ و اقتصاد ژاپن را ارتقا بخشیدند.

بیان نمونه

اوسامو تیسوجی یکی از کارآفرینان مبارز ژاپنی بود که در اوایل دهه ۱۹۷۰ فعالیت کارآفرینی و به‌نوعی مبارزات خود را آغاز کرد. او در ابتدا به‌عنوان پژوهشگر شیمی پلاسما در دانشگاه کیوتو مشغول به کار شد. بعد از چند سال که در پی کسب درجه دکتری بود به علت خشک و رسمی بودن محیط، انصراف داد و در ادامه راهی متفاوت برگزید. وی در سال ۱۹۷۶ با ناسا شروع به همکاری کرد. خیلی زود مرکز تحقیقاتی امس واقع در دره سیلیکون ایالات‌متحده، او را دعوت به کار کرد. بااین‌حال تیسوجی به علت دل‌تنگی در سال ۱۹۷۸ به کیوتو بازگشت و برای همکاری به شرکت‌های ژاپنی سر زد اما آن‌ها به دلیل نداشتن مدرک معتبر از دانشگاه‌های دولتی ژاپن به او کار ندادند.

بخوانید  آینده پیشرفته؛ حاصل تغییر از صفر به یک

یکی از دوستان تیسوجی که هنوز با او در دانشگاه ارتباط داشت، از او خواست تا در ایده‌ای در خصوص بهینه‌سازی فناوری فیلم نازک به او کمک کند. آن‌ها شرکتی با عنوان سامکو (مخفف شرکت مواد نیمه‌رسانا) در پارکینگ منزل تیسوجی راه‌اندازی کردند. سامکو برای به حداقل رساندن سرمایه اولیه خود از تجهیزات دانشگاه‌های توکیو، کیوتو و ناگویا سود جست و در مدت ۱ سال تجهیزات کاربردی فیلم نازک که برای کاربرد محصولات نیمه‌رسانا بود تولید شد.

رسیدن به قله افتخار؛ پیروزی بعد از شکست

موفقیت -کارآفرینی-پیشرفت-مدیریت کارآفرینی-توسعه اقتصادی-توسعه-ژاپن-مانی شجاعی-تیسوجی شرکت‌های ژاپنی برخلاف انتظار تیسوجی محصولات آن‌ها را نخریدند؛ اما تیسوجی ناامید نشد و با خرید یک بلیت ۳۰۰ دلاری ژاپن را به مقصد لوس‌آنجلس ترک کرد. وی پس از چند هفته با یک سفارش خرید و دریافت ۵۰ درصدی از شرکت آرکو که تولیدکننده مواد پتروشیمی در ایالات‌متحده بود به ژاپن بازگشت.

در آینده‌ای نه‌چندان دور سامکو توانست محصولات خود را به شرکت‌های آمریکایی مانند آی بی ام و نشنال سمی کانداکتر نیز بفروشد. بعدازاین موفقیت شرکت‌های ژاپنی نیز برای خرید این محصولات تمایل نشان دادند، البته خرید شرکت‌های ژاپنی خالی از مشکل هم نبود. ازجمله این مشکلات پرداخت دیرهنگام آن‌ها بود که گاه بعد از ۱۲۰ روز از دریافت کالا صورت می‌گرفت.

تیسوجی هرگز تمایلی به تبدیل‌شدن به یک پیمانکار فرعی نشان نداد. این مسئله ناشی از پرداخت دیرهنگام شرکت‌های ژاپنی بود که مشکلات نقدینگی را برای او به وجود آورد. از دیگر علت‌های این تصمیم تجربه‌ اولیه او از مدیران محافظه‌کار بخش خرید شرکت‌ها بود.

سامکو ۲۴ سال بعد از تأسیس یعنی در سال ۲۰۰۳، با تلاش‌های تیسوجی و داشتن مؤسسات پژوهشی خصوصی در دره سیلیکون، کمبریج آمریکا و ژاپن موفق شد به یک تولیدکننده بنام و بین‌المللی در حوزه فناوری فیلم نازک تبدیل شود. سامکو همچنان با پیمودن پله‌های ترقی در سال ۲۰۰۶ به لحاظ درآمدی از رقبای خود نیز پیشی گرفت و مسیر موفقیت‌هایش ادامه‌دار بود.

بخوانید  اثر جهانی‌ شدن اقتصاد

کتاب نوآوری و کارآفرینی در ژاپن مشحون از نمونه‌هایی ازاین‌دست است که راهنما و انگیزه‌ای قوی برای ایجاد تحول در زندگی کاری و اقتصادی افراد به شمار می‌آیند. برای آگاهی بیشتر از این نمونه‌ها و چگونگی خلق فرصت‌های ماندگار و سرچشمه‌های نوآوری دانلود فایل PDF کامل این مقاله که خلاصه‌ای از کتاب کارآفرینی و نوآوری در ژاپن است و به کوشش محمد انگشبه تهیه‌شده است مفید خواهد بود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

[/restrict]

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.