تصمیم‎گیری برای انتخاب بهترین برنامه‎ریزی استراتژیک

مرحله مقایسه
مرحله مقایسه؛ انتخاب بهترین استراتژی
اسفند 13, 1397
استارتر-بازرگانی بین الملل
استارتر-بازرگانی بین الملل
اسفند 13, 1397

تصمیم گیری برای بهترین برنامه ریزی

 میانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

در چارچوب تدوین استراتژی که در فصل اول بیان شد، در چهارمین و آخرین مرحله نوبت به تصمیم‏‌‎گیری برای انتخاب بهترین برنامه‎ریزی استراتژیک می‎رسد. ابزار اصلی در این مرحله ماتریس برنامه‏‎ریزی استراتژیک کمی است.

علاوه بر استراتژی‎‎ ‏هایی که با تعیین اولویت مشخص می‌شوند، یک روش تحلیلی دیگر هم وجود دارد که از آن برای مشخص کردن جذابیت نسبی استراتژی ‎ها استفاده می‎شود. این روش را ماتریس برنامه ریزی استراتژیک کمی می‌نامند. با استفاده از این روش می‏‎توان به صورت عینی استراتژی‎‏های گوناگونی را که در زمره بهترین استراتژی‎‏ها هستند، مشخص کرد.

ماتریس برنامه‎ریزی استراتژیک کمی

از کاربردهای ماتریس‎ برنامه‎ریزی استراتژیک کمی در دیدگاه نظری، تعیین نسبت جذابیت‎ استراتژی‎های مختلف است. یعنی تعیین میزانی که یک استراتژی می‏‎تواند از عوامل سرنوشت ساز داخلی و خارجی به نحوی موفقیت‎آمیز استفاده کند. به عبارتی دیگر با تعیین اثرات تجمعی هر یک از عوامل سرنوشت ساز داخلی و خارجی می‎توان جذابیت نسبی هر یک از استراتژی‎ها را تعیین کرد.

برای تهیه ماتریس برنامه‏‌ریزی استراتژیک کمی از تجزیه و تحلیل‌های حاصل از مقایسه عوامل داخلی و خارجی سازمان در چارچوب جامع تدوین استراتژی استفاده می‎شود تا بدان وسیله به شیوه‎ای عینی استراتژی‎های قابل اجرا مشخص شوند. برای ارائه یک ماتریس برنامه‎‏ریزی استراتژیک کمی رعایت شش مرحله الزامی است که در ادامه به بیان آن‎ها می‎پردازیم.

مرحله اول ثبت فرصت‎ها، تهدیدها، نقاط قوت وضعف درستون سمت راست ماتریس برنامه‎ریزی استراتژیک است. این اطلاعات را باید به صورت مستقیم از ماتریس ارزیابی عوامل داخلی و ماتریس ارزیابی عوامل خارجی به دست آورد. در مرحله دوم به هر یک از عوامل داخلی و خارجی که در میزان موفقیت سازمان تأثیرگذار هستند ضریبی را اختصاص می‏‎دهیم و در ستون سمت چپ عوامل دخیل در مدیریت درج می‎‏کنیم.

بخوانید  عوامل مؤثر بر فرایند کارآفرینی

در مرحله سوم استراتژی‎‏هایی را که سازمان باید به اجرا درآورد را مشخص می‎‏کنیم. در مرحله چهارم، جذابیت هر استراتژی را در مجموعه ای از استراتژی‎‏ها با اختصاص نمراتی مشخص می‏‎کنیم. در مرحله پنجم جمع نمرات جذابیت را بدست می‏‎آوریم که حاصل این جمع نشان‏‎دهنده میزان جذابیت این استراتژی است. در مرحله ششم مجموع نمره‏‎های جذابیت هریک از ستون‎های ماتریس را حساب می‎‏کنیم. این نمرات نشان می‎‏دهند که در هر مجموعه کدام استراتژی از جذابیت بیش‌تری برخوردار است.

انتخاب استراتژی در سطح وظیفه‎ای به چه شکل است؟

به دلیل تعدد استراتژی‎های ممکن در سطوح سازمان یا کسب‎وکار، ماتریس برنامه‎ریزی استراتژیک کمی اغلب در این سطوح به منظور انتخاب استراتژی‎های جذاب‎تر به کار می‌رود. در سطح وظیفه ای معمولاً با توجه به موقعیت واحد (مانند بازاریابی، تولید و عملیات، تحقیق و توسعه و غیره ) در ماتریس داخلی و خارجی و نوع استراتژی مربوط به آن موقعیت، استراتژی‎های آن واحد وظیفه‎ای به صورت قضاوتی و شهودی توسط استراتژیست‎ها تعیین و پیشنهاد می‌شود.

البته چنانچه اهمیت واحد وظیفه‎ای، حجم اطلاعات ماتریس‌های مربوط به آن و نیز تعداد استراتژی‎های ممکن آن زیاد باشد،می‌توان از فرایند مشابه سطوح سازمان و کسب‎وکار به منظور برسی عوامل داخلی و خارجی و انتخاب استراتژی در آن سطح استفاده کرد.

با دریافت پاورپوینت این فصل، به مثال‏‌ها و توضیحات بیشتری در رابطه با ماتریس برنامه‏‌ریزی استراتژیک دسترسی خواهید یافت.

شما می توانید فایل PDF این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.