تصمیم‎گیری برای انتخاب بهترین برنامه‎ریزی استراتژیک

مرحله مقایسه
مرحله مقایسه؛ انتخاب بهترین استراتژی
اسفند 13, 1397
استارتر-بازرگانی بین الملل
اسفند 13, 1397

تصمیم گیری برای بهترین برنامه ریزی

 میانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

در چارچوب تدوین استراتژی که در فصل اول بیان شد، در چهارمین و آخرین مرحله نوبت به تصمیم‏‌‎گیری برای انتخاب بهترین برنامه‎ریزی استراتژیک می‎رسد. ابزار اصلی در این مرحله ماتریس برنامه‏‎ریزی استراتژیک کمی است.

علاوه بر استراتژی‎‎ ‏هایی که با تعیین اولویت مشخص می‌شوند، یک روش تحلیلی دیگر هم وجود دارد که از آن برای مشخص کردن جذابیت نسبی استراتژی ‎ها استفاده می‎شود. این روش را ماتریس برنامه ریزی استراتژیک کمی می‌نامند. با استفاده از این روش می‏‎توان به صورت عینی استراتژی‎‏های گوناگونی را که در زمره بهترین استراتژی‎‏ها هستند، مشخص کرد.

ماتریس برنامه‎ریزی استراتژیک کمی

از کاربردهای ماتریس‎ برنامه‎ریزی استراتژیک کمی در دیدگاه نظری، تعیین نسبت جذابیت‎ استراتژی‎های مختلف است. یعنی تعیین میزانی که یک استراتژی می‏‎تواند از عوامل سرنوشت ساز داخلی و خارجی به نحوی موفقیت‎آمیز استفاده کند. به عبارتی دیگر با تعیین اثرات تجمعی هر یک از عوامل سرنوشت ساز داخلی و خارجی می‎توان جذابیت نسبی هر یک از استراتژی‎ها را تعیین کرد.

برای تهیه ماتریس برنامه‏‌ریزی استراتژیک کمی از تجزیه و تحلیل‌های حاصل از مقایسه عوامل داخلی و خارجی سازمان در چارچوب جامع تدوین استراتژی استفاده می‎شود تا بدان وسیله به شیوه‎ای عینی استراتژی‎های قابل اجرا مشخص شوند. برای ارائه یک ماتریس برنامه‎‏ریزی استراتژیک کمی رعایت شش مرحله الزامی است که در ادامه به بیان آن‎ها می‎پردازیم.

مرحله اول ثبت فرصت‎ها، تهدیدها، نقاط قوت وضعف درستون سمت راست ماتریس برنامه‎ریزی استراتژیک است. این اطلاعات را باید به صورت مستقیم از ماتریس ارزیابی عوامل داخلی و ماتریس ارزیابی عوامل خارجی به دست آورد. در مرحله دوم به هر یک از عوامل داخلی و خارجی که در میزان موفقیت سازمان تأثیرگذار هستند ضریبی را اختصاص می‏‎دهیم و در ستون سمت چپ عوامل دخیل در مدیریت درج می‎‏کنیم.

در مرحله سوم استراتژی‎‏هایی را که سازمان باید به اجرا درآورد را مشخص می‎‏کنیم. در مرحله چهارم، جذابیت هر استراتژی را در مجموعه ای از استراتژی‎‏ها با اختصاص نمراتی مشخص می‏‎کنیم. در مرحله پنجم جمع نمرات جذابیت را بدست می‏‎آوریم که حاصل این جمع نشان‏‎دهنده میزان جذابیت این استراتژی است. در مرحله ششم مجموع نمره‏‎های جذابیت هریک از ستون‎های ماتریس را حساب می‎‏کنیم. این نمرات نشان می‎‏دهند که در هر مجموعه کدام استراتژی از جذابیت بیش‌تری برخوردار است.

انتخاب استراتژی در سطح وظیفه‎ای به چه شکل است؟

به دلیل تعدد استراتژی‎های ممکن در سطوح سازمان یا کسب‎وکار، ماتریس برنامه‎ریزی استراتژیک کمی اغلب در این سطوح به منظور انتخاب استراتژی‎های جذاب‎تر به کار می‌رود. در سطح وظیفه ای معمولاً با توجه به موقعیت واحد (مانند بازاریابی، تولید و عملیات، تحقیق و توسعه و غیره ) در ماتریس داخلی و خارجی و نوع استراتژی مربوط به آن موقعیت، استراتژی‎های آن واحد وظیفه‎ای به صورت قضاوتی و شهودی توسط استراتژیست‎ها تعیین و پیشنهاد می‌شود.

البته چنانچه اهمیت واحد وظیفه‎ای، حجم اطلاعات ماتریس‌های مربوط به آن و نیز تعداد استراتژی‎های ممکن آن زیاد باشد،می‌توان از فرایند مشابه سطوح سازمان و کسب‎وکار به منظور برسی عوامل داخلی و خارجی و انتخاب استراتژی در آن سطح استفاده کرد.

با دریافت پاورپوینت این فصل، به مثال‏‌ها و توضیحات بیشتری در رابطه با ماتریس برنامه‏‌ریزی استراتژیک دسترسی خواهید یافت.

شما می توانید فایل PDF این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *