تریز TRIZ

زعفران - تجرت جهانی - تجارت زعفران - تجارت جهانی زعفران - کارآفرینی - کسب و کار - مانی شجاعی
صنعت زعفران ؛ تجارت رو به رشد جهانی
تیر 29, 1398
خلاقیت - تکنیک های خلاقیت - نوآوری - کارآفرینی - مانی شجاعی
‌خلاقیت و تکنیک‌های آن
تیر 29, 1398

میانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

پدر علم تریز گنریش آلتشولر است که در تاشکند شوروی سابق متولد شد. در سال ۱۹۵۰ از وی در شهر تفلیس دعوت به عمل آمد و به‌محض ورود به این شهر به اتهام خرابکاری مخترعانه بازداشت شد. یک سال و نیم پس از خبر فوت استالین، وی از زندان آزاد شد. آلتشولر بعد از مطالعه ۲۰۰ هزار سند اختراع، به این نتیجه رسید که حدود ۱۵۰۰ تضاد تکنیکی وجود دارد که می‌­توان آن‌ها را به راحتی و با استفاده از تعدادی اصول بنیادی از بین برد.

در سال ۱۹۶۱ میلادی، وی اولین کتابش با نام “چگونه بیاموزیم که اختراع کنیم” را به رشته تحریر درآورد. در سال ۱۹۶۸ اولین سمینار تریز با موضوع متدولوژی اختراع را در گرجستان برگزار کرد. در سال ۱۹۶۹ وی کتاب جدیدی را با عنوان “الگوریتم اختراع کردن” به چاپ رساند. در این کتاب او به خوانندگان و دانشجویان، ۴۰ اصل و اولین الگوریتم حل مسائل اختراعی پیچیده را ارائه کرد و در نهایت انجمن تریز روسیه در سال ۱۹۸۹ به ریاست آلتشولر تاسیس شد.

پایه و اساس تریز

۱- سیستم فنی

این سیستم شامل اجزایی می‌­شود که انرژی بین آن‌ها منتقل می‌­شود و بسیار شبیه سیستم­‌های زنده است که عمر جاودانی ندارند، بلکه پدید آمده، رشد کرده، به بلوغ می­رسند و می­میرند تا سیستم جدید دیگری جایگزین آن‌ها شود.

۲- سطح نوآوری

آلتشولر پنج سطح را برای نوآوری تعریف کرده است که شامل (۱) ایجاد بهبودی ساده در یک سیستم فنی (۲) اختراعی که نتیجه رفع یک تضاد تکنیکی است (۳) اختراعی که نتیجه برطرف کردن یک تضاد فیزیکی است (۴) یک فناوری جدید ایجاد می­شود که در بردارنده راه­حلی اساسی است (۵) کشف یک پدیده نو.

بخوانید  کسب‌ و کار اینترنتی ، زمینه خلق ایده و کشف فرصت

۳- قانون ایده‌­آلی

یک سیستم فنی در طول دوره حیات خود، تمایل دارد که تا آخرین حد ممکن، قابل اطمینان، ساده، موثر و به عبارتی دیگر ایده­‌آل باشد.

۴- تضادها

زمانی اتفاق می‌­افتد که ما سعی در بهبود یک ویژگی و یا پارامتر در یک سیستم فنی داشته باشیم و در عین حال موجب تضعیف یک پارامتر یا ویژگی دیگر شویم.

۵- تکامل سیستم‌های فنی

آلتشولر هشت الگوی تکامل برای سیستم­‌های فنی را نام برده است که شامل چرخه عمر، پویاسازی، چرخه تکثیر، بزرگتر و کوچکتر شدن، هماهنگی، حرکت از سطح کلان به خرد، توسعه غیر یکنواخت اجزا و جایگزینی انسان با ماشین است.

 

ابزارهای اصلی تریز

این ابزارها شامل ۴۰ اصل برای کمک به ما برای تولید راه حل­‌های متعدد و متنوع برای حل مسائل مختلف و بکار گیری عملی آن‌ها و ۷۲ استاندارد مختلف برای بهبود سیستم موجود یا ساخت سیستم جدید و ترسیم مدلی گرافیکی از مساله، می‌­باشند.

برای آشنایی با این ابزارها و توضیحات کامل‌تر در رابطه با تکنیک TRIZ دانلود و مطالعه فایل PDF کامل این مقاله که حاصل پژوهش‌های آقای هاشم خواجه‌زاده است، مفید خواهد بود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.