تأثیر محیط و عوامل محیطی بر کارآفرینی

ارزیابی-عملکرد
ارزیابی عملکرد در چارچوب CRM
تیر 27, 1398
زن-مرد-تفاوتهای زن و مرد-ارتباط زن و مرد-منابع انسانی-مانی شجاعی-کارآفرینی
تفاوت‌های ارتباطی مرد و زن
تیر 27, 1398

عوامل مؤثر برکارآفرینی-عوامل محیطی کارآفرینی-عوامل کارآفرینی-کارآفرینی-کارآفرین-مانی شجاعیمیانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا کارآفرینی تحت تأثیر عوامل محیطی قرار می‌گیرد یا خیر؟ عوامل محیطی تأثیرگذار بر توسعه کارآفرینی کدم‌اند؟ آیا مدل مناسبی برای ارائه‌ی تأثیر این عوامل وجود دارد؟

پاسخ این است که بله؛ کارآفرینی تحت تأثیر عوامل محیطی قرار می‌گیرد. بدیهی است که امروزه کارآفرینی شتاب‌دهنده‌ی توسعه و پیشرفت فعالیت‌های اقتصادی در سرتاسر جهان است و نقش انکارناپذیری در رشد اقتصادی جوامع مختلف دارد و

عوامل مؤثر در کارآفرینی-کارآفرینی-مانی شجاعی-نوآوری-توسعه

به‌نوعی تضمین‌کننده‌ی موفقیت کشورها در حیطه‌ی اقتصاد است.

کارآفرینی از طریق گسترش مرزهای دانش، ایجاد تکنولوژی جدید و بهبود تکنولوژی‌های کنونی، بهبود کیفی و کمی تولیدات / خدمات موجود و کاهش هزینه‌های لازم برای تولید کالا / ارائه خدمات، موجب افزایش رشد و توسعه در جوامع گوناگون می‌شود. کسب‌وکارهای کوچک ازنظر ایجاد شغل، گسترش نوآوری و بهره‌برداری از فرصت‌های جدید، نقش بسزایی در موفقیت اقتصاد یک کشور دارند. ازاین‌رو گرایش به کارآفرینی در سراسر دنیا گسترش‌یافته است.

 

عوامل محیطی مؤثر بر کارآفرینی کدم‌اند؟

پیش از پرداختن به عوامل محیطی تأثیرگذار بر توسعه کارآفرینی، ابتدا باید ضرورت شناسایی و بررسی این عوامل تبیین شود. شناسایی و بررسی این عوامل می‌تواند بر تصمیم‌گیری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان برای ارتقاء فعالیت‌های کارآفرینانه در کشورها و جوامع گوناگون تأثیر بسزایی داشته باشد.

اکنون برای درک تأثیر عوامل محیطی بر کارآفرینی به این نکته توجه کنیم که برای موفقیت در کارآفرینی نیاز به فاکتورهایی همچون ریسک‌پذیری و نوآوری است و این فاکتورها تحت تأثیر شرایط محیطی در افراد و جوامع به وجود می‌آیند. از طرفی نباید از این نکته غافل شویم که این تأثیر دوطرفه بوده و سازمان‌ها و مجموعه‌ها نیز متقابلاً بر محیط اثر می‌گذارند.

بخوانید  اثربخشی سازمانی

 

محیط چگونه بر کارآفرینی اثر می‎گذارد؟

محیط کارآفرینی-عوامل محیطی کارآفرینی-عوامل تاثیرگذار بر کارآفرینی-کارآفرینی-کارآفرین-مانی شجاعیاثرات محیط بر سازمان‌ها و کارآفرینی خود بر دو نوع هستند: اگر محیط با کارآفرینی در حیطه‌ی موردنظر ناسازگار باشد یکی از مهم‌ترین موانع برای کارآفرینی در آن حیطه خواهد بود؛ اما اگر با آن‌هم سو و هم‌جهت باشد، خود زمینه‌ساز و بسترساز توسعه و گسترش کارآفرینی در حیطه‌ی موردنظر خواهد بود. ازاین‌رو انتخاب حوزه‌ی مناسب برای فعالیت اقتصادی که نه‌تنها با محیط ناسازگار نباشد بلکه با آن‌هم سو و هم‌جهت نیز باشد، اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند.

از سوی دیگر خود محیط نیز در یک نگاه کلی از دو قسمت مجزا تشکیل‌شده است: محیط بیرونی، خارجی و یا کلان و محیط درونی، داخلی و یا خرد؛ که محیط خارجی شامل متغیرهایی است که در خارج از سازمان واقع‌اند و غالباً غیرقابل‌کنترل و غیرقابل‌پیش‌بینی‌اند؛ اما محیط درونی نگاهی به درون سازمان دارد و نقاط قوت و ضعف سازمان را بررسی می‌کند. حال اگر بخواهیم نگاهی جزئی‌تر به محیط داشته باشیم، انواع محیط را شامل موارد زیر خواهیم یافت:

  • محیط اقتصادی که شامل عواملی است که موجب شناسایی و استفاده از فرصت‌های کاری می‌شود.

 

  • محیط تکنولوژیکی که تغییرات تکنولوژیکی مؤثر بر کسب‌وکارها را شامل می‌شود.

 

  • محیط سیاسی که شامل مجموعه سیاست‌های اقتصادی است که توسط دولت‌ها و حکومت‌ها اعمال می‌شود و می‌تواند موجب رشد و یا سرکوب فعالیت‌های اقتصادی شود.

 

  • محیط اجتماعی که مشتمل بر عواملی نظیر ارزش‌های اجتماعی، باورهای خانوادگی و مذهبی، فرهنگ و … است.

 

درنهایت آنچه اهمیت پیدا می‌کند ارائه‌ی مدلی است که بتواند تأثیر عوامل محیطی گوناگون را بر توسعه‌ی کارآفرینی و فعالیت‌های اقتصادی به‌خوبی به نمایش بگذارد.

بخوانید  مدیریت بازاریابی

این مقاله خلاصه‌‎ای از پژوهش‌های دکتر حبیب‌الله سالارزهی و جلیل هاشمی است و در کنفرانس ملی کارآفرینی، خلاقیت و سازمان‎های آینده منتشر گردیده است که در فایل PDF کامل آن توضیحات بیشتر به همراه مدل‎هایی در ارتباط با موضوعات مطرح شده بیان گردیده است.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.