بهسازی نیروی انسانی

کارآفرینی سازمانی و رابطه آن با فرهنگ سازمان
کارآفرینی سازمانی و رابطه آن با فرهنگ سازمان
آبان 22, 1398
اثربخشی-اهداف-سازمان-اثربخشی سازمانی-مدیریت سازمان-رویکردهای اثربخشی-هدف سازمانی
منظور از اثربخشی چیست؟
آبان 22, 1398
آموزش-منایع انسانی-نیروی انسانی-آموزش نیروی انسانی-آموزش-مدیریت-مدیریت منابع انسانی-مانی شجاعی

آموزش نیروی انسانی

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

عملکرد نیروی انسانی در سازمان‌ها بازتابی از دانش‌ها، مهارت‌ها، ارزش‌ها و رفتار آن‌هاست. ازآنجایی‌که بالا بردن مهارت‌ها و توانایی‌های نیروی انسانی سبب ارتقای عملکرد سازمان‌ها می­شود، هرگونه هزینه کردن به‌منظور آموزش نیروی انسانی، نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می­‌شود که پس از گذراندن دوره‌های آموزشی توسط نیروی انسانی، سازمان می‌­تواند برای یک مدت طولانی از نتیجه‌­ی سرمایه‌گذاری خود در این حوزه بهره‌برداری نماید. از طرفی امروزه تداوم حیات سازمان‌ها به میزان زیادی به ارتباط قوی بین سازمان و اجزای سازنده آن یعنی منابع انسانی بستگی دارد.

 

نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه سازمان‌ها

نیروی انسانی-منابع انسانی-آموزش نیروی انسانی-آموزش منابع انسانی-آموزش-مدیریت-مدیریت منابع انسانی-مانیسرمایه­‌ی یک مجموعه تنها منابع مالی نیست؛ بلکه شاید بتوان گفت مهم‌ترین سرمایه­‌ی هر سازمان دانش، مهارت و خلاقیت است که همگی در منابع انسانی خلاصه می­‌شود. از طرفی تجربه نشان داده است که بیش از هر چیز، این توانایی‌های انسان است که می­‌تواند رشد و توسعه‌­ی جوامع بشری و سازمان‌ها را موجب شود. همین اهمیت نیروی انسانی در پیشرفت سازمان‌ها بود که سبب شد تا محققین، زمان زیادی را صرف تحقیق و پژوهش پیرامون مدیریت و آموزش نیروی انسانی کنند و به این نتیجه رسیدند که با وضع سیاست‌هایی به‌منظور آموزش نیروی انسانی می‌­توان کیفیت عملکرد کارکنان مجموعه و به‌تبع آن کیفیت عملکرد سازمان را بهبود بخشید.

در حقیقت مطالعات نشان می­‌دهد که سرمایه‌گذاری روی آموزش کارکنان سبب بهبود عملکرد سازمان به میزان قابل‌توجه خواهد شد. یکی دیگر از اهمیت‌های آموزش نیروی انسانی، جایگاه این عامل به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای موجود برای توسعه‌­ی ملی بوده و می‌­تواند سبب تسریع توسعه­ی اجتماعی – اقتصادی شده و زمینه­‌ی ارائه­‌ی خدمات مؤثر و مطلوب را فراهم کند.

بخوانید  بررسی استراتژی‌های قیمت‌ گذاری

از مجموع توضیحاتی که پیش‌تر ذکر شد می‌­توان این‌طور نتیجه گرفت که بدون نیروی کار ماهر و باانگیزه که تحت برنامه‌­ی مدیریت و آموزش منابع انسانی وظایف خود را انجام دهد، نمی­‌توان از یک سازمان انتظار رشد و توسعه داشت؛ به همین جهت مؤسسات و سازمان‌ها نیاز دارند تا توجه خود را بیش‌ازپیش به مدیریت و آموزش منابع انسانی معطوف نمایند و وقت و هزینه­‌ی بیشتری را برای آموزش دانش و مهارت به کارکنان خود صرف نمایند.

 

آموزش نیروی انسانی مهم‌ترین بازوری مدیریت

آموزش-مدیریت-مدیریت منابع انسانی-مدیریت نیروی انسانی-نیروی انسانی-منابع انسانی-سرمایه انسانی-شجاعی-مدیریتمدیریت منابع انسانی به‌عنوان شاخه­‌ای از مدیریت، تعیین‌کننده‌ی عملکرد نیروی انسانی در هر سازمانی است. این جمله­ به‌سادگی بیان می­‌کند که هر زمان که شما به‌عنوان مدیر یک مجموعه، به‌درستی از ابزارهایی نظیر ایجاد حس رضایت در کارمندان، ایجاد رقابت سالم بین آن‌ها، استفاده از سیستم تنبیه و پاداش، نظارت بر عملکرد آن‌ها، ارتقای جایگاه شغلی کارمندان و … استفاده کنید، خواهید دید که کارمندان شما به‌درستی وظایف خود را انجام خواهند داد و حتی خود را وقف کار و حرفه‌­ی خود می‌کنند. به همین سادگی شما می‌­توانید از طریق ایجاد انگیزه در کارمندان خود از روز اول استخدام، آن‌ها را با حداکثر توانشان در راستای رسیدن به اهداف مجموعه به حرکت درآورید.

یک مدیر، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی تا زمانی که نقش حیاتی و اهمیت عملکرد نیروی انسانی را دررسیدن به اهداف سازمانی دست‌کم بگیرد، هرگز نخواهد توانست نقش مؤثری در هدایت مجموعه­ی تحت نظر خود ایفا کند. ازآنجاکه آموزش پایه و اساس پیشرفت در تمام بخش‌های جامعه است، نیازمند توجه جدی از سوی تمام ارکان اجتماع است. حقیقتاً آموزش، مهم‌ترین ابزار مدیریت منابع انسانی و به دنبال آن پیشرفت سازمان‌ها و مجموعه‌ها و نهایتاً توسعه‌­ی ملی است. هر اقدامی که لازم است در این حوزه صورت گیرد، باید هر چه سریع‌تر و البته خالصانه انجام شود تا دست‌یابی به اهداف از پیش مشخص‌شده‌ی آن محقق گردد.

بخوانید  فرهنگ کارآفرینی بین الملل

 

محورهای مدیریت نیروی انسانی

مدیریت منابع انسانی دارای چهار محور اصلی است که عبارت‌اند از:

  1. استخدام نیروی انسانی بادانش و بامهارت، با کمترین هزینه­ی ممکن.
  2. پرورش دادن و شکوفا کردن استعدادها و مهارت‌های نیروی انسانی.
  3. ایجاد رابطه بین افراد مجموعه و شکل دادن فضای رقابتی سالم بین آن‌ها.
  4. تأمین نیازهای مادی و معنوی نیروی انسانی به‌منظور ایجاد حس رضایت‌مندی در آن‌ها و درنهایت همسو کردن منافع شخصی آن‌ها با منافع سازمان.

 

در بحث آموزش و توسعه منابع انسانی نظریات مختلفی ارائه‌شده است که نتایج آن مشخص شدن اهمیت و تعیین محورهایی اصلی برای مدیریت منابع انسانی است. برای آشنایی با این نظریات و کارکردهای محورهای مدیریت منابع انسانی دانلود فایل PDF کامل این مقاله که حاصل پژوهش‌های خانم سمیه حیدری است توصیه می‎شود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.