بررسی اصول سخنوری و مولفه‌های یک سخنرانی خوب

درمان افسردگی با اشتغال
درمان افسردگی با اشتغال
دی 18, 1398
محرک‌های موفقیت در امر کسب و کار
محرک‌های موفقیت در امر کسب و کار
دی 18, 1398

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

بررسی اصول سخنوری و مولفه‌های یک سخنرانی خوب

(با تکیه بر کتاب آیین سخنوری از دیل کارنگی)

مقدمه

 

دیل کارنگی نویسنده کتاب ارزشمند آیین سخنوری در سال ۱۹۱۲ در مدرسه‌ای دوره تدریس سخنرانی را برگزار کرد. او موفقیت‌های شایانی در این زمینه کسب کرد و بر این باور بود که یادگیری سخنرانی تلاشی است برای کسب آن چرا که به داشتن استعداد ذاتی در این حوزه معتقد نبود. کتاب فوق‌الذکر حاصل تلاش‌های همسر او به نام دوروتی کارنگی – که گویا دخترعموی او بوده است که بعد از مرگ دیل کارنگی بر اساس یادداشت‌ها و نظریات او جمع‌آوری و وارد بازار نشر شد. البته کارنگی کتاب‌های دیگری نیز دارد که از جمله آنها آیین زندگی و آیین همسرداری هستند.
بینش کارنگی در ارتباط با زندگی با تمام مولفه‌های حاکم بر آن خیلی خاص است این جمله معروف از او «زندگی فقط این نیست که ما ببینیم در فواصل دور، پشت پرده‌های ابهام چه می‌گذرد بلکه وظیفه ما این است که در پی شناخت مسائلی باشیم که در دسترس ما قرار می‌گیرند.» نماینده اندیشه ناب او را در ارتباط با این بالاترین نعمت الهی –حق حیات- که بی‌واسطه استحقاق نصیب هر انسانی شده می‌رساند.

مولفه‌های حاکم بر سخنرانی خوب

 

کارنگی در مورد سخنرانی کردن می‌گوید از تجربه دیگران بهره و جرئت خود را بالا ببرید چرا که هیچکس از بدو تولد سخنران و مبلغ پا به عرصه وجود نگذاشته است. در جمع صحبت کردن همان حرف زدن عادی است اما مقداری گسترده‌تر است. او در ارتباط با برقراری تعامل مناسب با مخاطب می‌گوید امروزه در کلیساها، رادیو و تلویزیون تمایل داریم حرف‌های ساده و بی‌ریا بشنویم و احساس ما این باشد که گویندگان با ما حرف می‌زنند نه برای ما.
از دیدگاه او تجربه تاثیر بسزایی در امر سخنرانی دارد چرا که باعث افزایش اعتماد بنفس و توانمندی و ایجاد قدرت در وجود آدمی می‌شود. یک سخنرانی خوب باعث جذب دوستانی خوب می‌شود که در شغل و کار موثر واقع می‌شوند. اشتیاق مخاطبین بعد از پایان سخنرانی و بدرقه آنها نشان از سخنرانی خوب است که در تقویت اعتماد به نفس بسیار مفید است. برای کسب مهارت های اساسی در سخنرانی و ایجاد ارتباط موفق با مخاطبین لازم است سخنران بتواند با انجام کاری شنوندگان او، خود را بخشی از سخنرانی او بدانند و با آن احساس نزدیکی کنند. از جمله کارهایی که برای نیل به این مقصود انجام می¬شود حرف زدن و همدلی با شنوندگان و آنها را شریک قرار دادن در امر سخنوری، کاری شبیه به قدردانی صادقانه.

بخوانید  کسب‌ و کار اینترنتی ، زمینه خلق ایده و کشف فرصت

اهداف سخنران در هر سخنرانی

 

هر سخنران در امر سخنرانی اهداف و مقاصدی را دنبال می‌کند و بدون دلیل عملاً نه تنها در مورد سخنرانی بلکه در هیچ موردی انسان عاقل کاری عبث و بیهوده انجام نمی‌دهد از جمله اهدافی که سخنران در امر سخنوری خویش آنها را در نظر دارد می‌توان به موارد ترغیب یا تهییج شنونده به انجام کاری، تحت تأثیر قرار دادن و یا متقاعد کردن او و سرگرم کردن مخاطب اشاره کرد.
بسیاری از سخنوران نمی‌توانند منظور خود را با منظور شنوندگان همسو کنند و به همین دلیل به اهداف خود نمی‌رسند و ناامید می‌شوند. بر این اساس ضروری است موضوع سخنرانی خود را متناسب باموقعیت و سلیقه شنوندگان برگزینند. حرف زدن مطابق با سلیقه شنونده و متقاعد کردن آنها از اصول سخنوری هستند همچنین به دست آوردن واکنش مطلوب مخاطب، هدف دلخواه یک سخنران است.
زمانی که می‌خواهیم دیگران را متقاعد کنیم در ابتدا لازم است خودمان درباره آن موضوع متقاعد شویم.

برای آگاهی یافتن از بقیه شرایط و اهداف سخنرانی و شرایطی که سخنور برای یک سخرانی عالی باید مدنظر قرار دهد دانلود فایل pdf توصیه می‌گردد.

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.