بازاریابی نوین و سنتی در جذب مشتری

کارآفرینی-استراتژی کارآفرینی-مدیریت کارآفرینی-مدیریت استراتژیک-هماهنگی مدیریت استراتژیک با کارآفرینی-کارافرینی-مانی شجاعی
الگوهای مدیریت استراتژی کارآفرینی
مرداد 1, 1398
5S - نظام آراستگی - نظام 5S - مدیریت سازمانی - مدیریت - مانی شجاعی
نظام آراستگی ۵S
مرداد 1, 1398
بازاریابی - بازاریابی نوین - بازاریابی سنتی - مقاله بازاریابی - مدیریت بازاریابی - مانی شجاعی

بازاریابی نوین و سنتی

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

بازاریابی همواره وجود داشته و مورد استفاده قرار گرفته است و با اینکه پدیده­‌ی جدیدی به شمار نمی­‌رود اما متودها و روش‌هایی که در این راستا به کار گرفته می­‌شود در سال‌های اخیر نسبت به دهه‌های گذشته تفاوت چشمگیری داشته است امروز علم بازاریابی را در دودستۀ بازاریابی سنتی و بازاریابی نوین تقسیم‌بندی و بررسی می‌شوند. تعدادی از روش‌های سنتی بازاریابی وجود دارند که علی­‌رغم عمر طولانی که دارند اما هنوز هم در بازاریابی مورداستفاده قرار می­‌گیرند و مؤثر واقع می­‌شوند. بااین‌حال ممکن است در آینده با روش‌ها و شیوه‌های جدیدتری همچون بازاریابی حسی و بازاریابی ویرسی بعضی از آن‌ها جایگاه خود را در بازاریابی به‌کلی از دست بدهند و بعضی دیگر همچنان مورداستفاده قرار گیرند.

 

تفاوت بازاریابی سنتی و مدرن

زاویه دید

اولین و پایه‌ای‌ترین تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی نوین ریشه در زاویه‏‌­ی دید مجموعه‌ها به فروش محصولات/خدمات دارد. در بازاریابی سنتی شرکت‌ها از زاویه­ دید خود به فروش محصولات/خدمات نگاه می­‌کنند و نتیجه­‌ی این نوع نگاه تمرکز بر فروش است، درواقع آنچه اهمیت پیدا می­‌کند این است که محصولات/خدمات به هر قیمتی باید فروخته شود و سود و منافعی که عاید شرکت می­‌شود افزایش یابد.

درحالی‌که در بازاریابی نوین، شرکت‌ها از زاویه دید مشتری به محصولات/خدمات نگاه می‌­کنند. نتیجه اینکه در بازاریابی نوین تمرکز اصلی مجموعه‌ها بر مدیریت روابط با مشتریان و جلب رضایت آن‌ها از طریق رفع نیازهای آنان قرارگرفته است و آنچه اهمیت می­‌یابد این است که محصولات/خدمات ارائه‌شده، یک یا چند نیاز واقعی مشتری را برطرف کند و از این طریق یک سودآوری پایدار نصیب مجموعه‌ها خواهد شد؛ چراکه در این صورت خواهند توانست وفاداری مشتریان خود را نیز به دست آورند و این به معنای تضمین تداوم فروش در آینده خواهد بود. داشتن مشتریان وفادار نه‌تنها سبب تضمین خرید آینده آن‏‌ها می‌‏شود بلکه سبب می‌­شود تا محصولات/خدمات شمارا به سایر افرادی که می­‌شناسند معرفی کنند و این خود سبب افزایش مشتری و به‌تبع آن افزایش سودآوری مجموعه­‌ی شما خواهد شد.

بخوانید  تأثیر محیط و عوامل محیطی بر کارآفرینی

بازاریابی - بازاریابی نوین - تبلیغات - تبلیغات در بازاریابی نوین - ابزار تبلیغات - مدیریت بازاریابی - مانی شجاعی

ابزارهای بازاریابی

تفاوت دیگر بازاریابی سنتی و نوین که حائز اهمیت فراوانی است، ابزارهای تبلیغات است که در این دو روش مورد استفاده قرار می­‌گیرند. در بازاریابی سنتی از ابزارهایی نظیر آگهی در روزنامه‌ها، پخش کردن تراکت، استفاده از کارت ویزیت، تبلیغات در سطح شهر نظیر بیلبوردها و بدنه­‌ی اتوبوس‌ها و قطارهای شهری، رادیو و تلویزیون و… استفاده می­‌شود؛ اما در بازاریابی نوین علاوه بر بهره­‌گیری از روش‌های مذکور، روش‌های جدیدتر که عمدتاً شامل بازاریابی اینترنتی و استفاده از شبکه‌های مجازی مانند تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، یوتیوب، لینکدین و… می‌­شود نیز مورداستفاده قرار می­‌گیرند.

علی­‌رغم تمام تفاوت‌هایی ذکر شد و به‌نوعی هرکدام بیان‌کننده‌ی مزیت‌های جذب مشتری به‌شیوۀ نوین بودند، نمی­‌توان نکات مثبت و نقاط قوت بازاریابی سنتی را به‌کلی نادیده گرفت. به‌عنوان‌مثال یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بازاریابی به روش‌های سنتی، ملموس و قابل‌فهم بودن آن‌ها برای مشتریان نسبت به روش‌های بازاریابی نوین است؛ چراکه از سال‌ها پیش و به مدت طولانی با این روش‌ها مواجه بوده و به‌خوبی با آن‌ها آشنا هستند.

بازاریابی چه به شکل سنتی و چه نوین، انواع مختلفی دارد که اگر صرفاً به شیوه‏‌های سنتی اکتفا شود قطعاً به شکست ختم خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با انواع ابزارهای بازاریابی نوین و همچنین راهبرد جذب مشتری برای سال ۲۰۲۰، دانلود و بررسی فایل PDF کامل این مقاله که حاصل پژوهش‌های آقای حمیدرضا حداد زاده است، مفید خواهد بود.

 

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

بخوانید  سود آربیتراژ حاصل معامله بدون ریسک

[/restrict]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.