بازاریابی حسی؛ بازاریابی به سبک نوین

تکنیک آیدا برای جذب مشتریان
تکنیک آیدا برای جذب مشتریان
خرداد 18, 1398
اهمیت رفتار سازمانی
اهمیت رفتار سازمانی در چیست؟
خرداد 18, 1398
ازاریابی حسی-بازاریابی-کسب و کار-کارافرینی-استارتاپ-فروش-حواس-مانی شجاعی

بازاریابی

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

امروزه در دنیای تجارت، رقابت برای جذب مشتریان به نحو روز­افزونی در حال افزایش است و این عامل سبب می‌­شود تا شرکت‌ها علاوه بر استفاده از روش­‌های سنتی، دائماً به دنبال روش‌­های جدیدی برای بازاریابی و جذب جامعۀ هدف خود باشند. بازاریابی حسی یکی از همین روش‌­های جدید و نوین است که در آن سعی می­‌شود تا از طریق محرک‌های حسی مختلف که توسط حواس پنج‌گانه دریافت می­‌شود، احساسات درونی مخاطب را تحت تأثیر قرار داده و او را جذب برند خود کند؛ اما علی‌­رغم اهمیت بسیار زیاد به‌­کارگیری حواس پنج‌گانه در مارکتینگ، این روش تا مدت‌ها مورد غفلت واقع‌شده بود.

تعریف بازاریابی حسی

بازاریابی حسی-بازاریابی-کسب و کار-کارافرینی-استارتاپ-فروش-حواس-مانی شجاعی

اگر بخواهیم تعریفی ساده از بازاریابی حسی ارائه دهیم، می‌توان آن را برقراری ارتباط با جامعۀ هدف از طریق حواس پنج‌گانه شامل: بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه دانست؛ اما اگر بخواهیم به تعریفی جامع، دقیق و علمی از بازاریابی حسی دست پیدا کنیم، بد نیست نگاهی به تعریف انجمن بازاریابی آمریکا (American Marketing Association) از بازاریابی حسی بیندازیم:

بر اساس تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، بازاریابی حسی یک تکنیک بازاریابی است که هدف آن تحت تأثیر قرار دادن جامعه هدف از طریق تأثیرگذاری بر حواس پنج‌گانه و احساسات درونی آن‌هاست. میزان درخشندگی نور، میزان بلندی صدا، نرمی یکپارچه، رایحه یک عطر و مزه‌­ی یک غذا همگی مثال­‌هایی هستند که به‌نوعی در بازاریابی حسی به‌منظور جذب جامعه‌­ی هدف حائز اهمیت بوده و مورد بهره‌­برداری قرار می­‌گیرند.

 

تاریخچه‌­ی بازاریابی حسی

اگرچه حس بینایی از دیرباز تاکنون در بازاریابی مورداستفاده قرارگرفته است، اما بدون تردید چهار حس دیگر -که آن‌ها نیز از ابزارهای مهم بازاریابی حسی به شمار می‌روند- برای مدت­‌های طولانی مورد غفلت و بی­‌توجهی قرارگرفته‌­اند. در دهه پنجاه میلادی برای اولین بار اهمیت استفاده از حس بینایی در بازاریابی موردتوجه قرار گرفت. به همین خاطر ابتدا صاحبان برندها­ برای تبلیغات به طراحی پوستر­­ها روی آوردند. به‌عنوان‌مثال در همین برهه از تاریخ، طراحی بطری نوشابه کوکاکولا، از بدن زنان الهام گرفته شد.

بخوانید  نظام آراستگی ۵S

بازرایابی-بویایی-بازاریابی حسی-حواس پنجگانه-حس بویایی-کسب و کار-مانی شجاعی

بعدها نیز با فراگیر شدن استفاده از تلویزیون بین مردم، در تبلیغات تلویزیونی و همچنین در مغازه­‌ها موسیقی به کار گرفته شد.

امروزه تقریباً در تمامی مغازه‌­ها و فروشگاه‌­ها از موسیقی استفاده می‌­شود. پس‌ازآن در دهه هفتاد میلادی، صاحبان برند­ها متوجه شدند که استفاده از رایحه‌­های مختلف نیز می­‌تواند در جذب مخاطب تأثیر بسزایی داشته باشد؛ ازاین‌رو سعی کردند تا به‌منظور دل‌پذیرتر کردن محصولات خود، آن‌ها را با رایحه‌­های مطبوع همراه کنند.

بعد از آن نیز به ترتیب حس لامسه و چشایی در بازاریابی به کار گرفته شدند. هر یک از حواس پنج‌گانه با محرک‌های خاصی در ارتباط هستند و اطلاعات منحصربه‌فردی را از این محرک‌ها دریافت می­‌کنند. حس بینایی با رنگ‌ها، میزان روشنی و درخشندگی و همچنین نحوه چیدمان و طراحی در ارتباط است و به همین ترتیب حس شنوایی با جنس صدا و میزان بلندی صدا، حس بویایی با مصنوعی و یا طبیعی بودن رایحه‌ها، حس لامسه با میزان صاف بودن، نرم بودن و همچنین دمای کالا­ها و نهایتاً حس چشایی با طعم، مزه، حرارت و قوام خوراکی‌ها در ارتباط هستند. درنهایت می‌توان گفت که بازاریابی حسی نوعی از بازاریابی است که ادراکات، قضاوت‌ها و رفتارهای مخاطبان را از طریق عواملی که بر روی حواس پنج‌گانه تأثیر می‌گذارند، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

اهمیت بازاریابی حسیبازاریابی حسی-بازاریابی-حواس پنجگانه-کارآفرینی-استارتاپ-فروش-بازاریابی پایدار-مانی شجاعی

ازآنجایی‌که امروزه مخاطبان محصولات و یا خدمات مختلف در طی روز در مواجهه با حجم بسیار زیادی از تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی در عرصه‌های مختلف اعم از تلویزیون، فضای مجازی، بیلبورد­های تبلیغاتی در سطح شهر و حتی بدنه­‌ی اتوبوس‌­ها و قطار­های شهری هستند، برای ارائه‌دهندگان این محصولات و یا خدمات اهمیت بسیار زیادی دارد که بتوانند از طریق تبلیغات، تأثیر ماندگاری را در ذهن مخاطب خود بگذارند تا در اثر مواجهه جامعۀ هدف با تبلیغات بعدی اثر تبلیغاتشان کاهش نیافته و یا حداقل از بین نرود.

بخوانید  ارتباط تفکر و استراتژی

از طرفی امروزه مخاطبان هوشمندانه‎­تر از گذشته عمل می‎­کنند و معمولاً بدون کوچک‌ترین توجهی به تبلیغات از کنار آن می‎گذرند ، درواقع نوعی بازخورد منفی در برابر تبلیغات از خود نشان می‎­دهند. ازاین‌رو شاید بتوان گفت که آینده­‎ی بازاریابی، منحصر به بازاریابی حسی خواهد بود؛ چراکه این تکنیک بازاریابی ضمیر ناخودآگاه مخاطبان را تحت تأثیر قرار می­‎دهد. چه روشی بهتر از این برای بازاریابی وجود دارد درحالی‌که مخاطب از این تاکتیک جدید بازاریابی غافل است و به همین دلیل واکنش منفی نسبت به آن نشان نمی‌­دهد؟

این متن خلاصه‌ای است از مقاله بازاریابی حسی که توسط آقای علی زرگرانی تهیه شده است. با دریافت و مطالعه فایل PDF کامل این مقاله با موضوعات مفید و کاربردی در ارتباط با بازاریابی حسی، کاربردها و مثال‌های آن آشنا خواهید شد.

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.