استراتژی بازاریابی برای حضور در بازار

مدیریت - مدیریت کیفیت - کیفیت - تعریف کیفیت - مدیریت کیفیت جامع - tqm چیست - سایت آموزشی - مقاله آموزشی
مدیریت کیفیت جامع چیست؟
خرداد 30, 1399
استخدام کارمند
چگونگی انتخاب و استخدام کارمند در ایران
خرداد 30, 1399

استراتژی حضور در بازار - استراتژی بازاریابی - موفقیت بازاریابی - شرط موفقیت در بازاریابی - بازاریابی در شرکت های صنعتی - مقاله دانشگاهای بازاریابی - سایت ام شجاعیمیانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

این پژوهش باهدف بررسی رویکردها و نگرش‌های مدیریتی شرکت‌های صنعتی، ارتباط میان نوع استراتژی بازاریابی و مدل سنجه‌های ارزیابی بازار مورداستفاده توسط آن‌ها انجام پذیرفته است. روش تحقیق از نوع توصیفی و جامعه آماری پژوهش تمامی شرکت‌های تولیدی مواد غذایی در تهران بوده که از طریق نمونه‌گیری تصادفی، تعداد ۸۵ شرکت برای جمع‌آوری اطلاعات از مدیران عالی و فروش و بازاریابی آن‌ها انتخاب‌شده‌اند.

بر اساس یافته‌ها، مدیرانی که از استراتژی‌های بازاریابی مشتری محور استفاده می‌کنند از سنجه‌های پیشبرد فروش و مرتبط با مصرف‌کننده بهره می‌گیرند. همچنین مدیرانی که راهبردهای بازار محور را به کار گرفته‌اند، سنجه‌های مالی و دیگر شرکت‌هایی که از استراتژی‌های رقیب محور بهره‌مندند، از سنجه‌های بازار و نوآوری استفاده می‌نمایند. نتایج این پژوهش رابطه معناداری میان نوع استراتژی بازاریابی و روش سنجش عملکرد بازاریابی شرکت‌های صنعتی را تائید نمود. بر همین اساس نوع نگرش مدیران نیز بر نوع استراتژی‌ها و سنجه‌های بازاریابی شرکت‌ها تأثیرگذار است.

 

مفهوم استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی وسیله‌ای برای پاسخ‌گویی سازمان به موقعیت‌های رقابتی بوده و چارچوب‌های موجود در این زمینه به کمک ایجاد ارتباط بین بخش‌های استراتژیک سازمانی و عوامل برون‌سازمانی، تسهیل گر عملکرد مؤثر سازمان خواهد بود و می‌تواند به ایجاد و توسعه مهارت و دانش در سازمان، تمرکز بر نیازهای مشتریان، تسهیل فرایند کسب اطلاعات و فعالیت در محیط پویای بازار کمک کند.

بازاریابی یک اصل مهم در جهت سازمان‌دهی و تخصیص مناسب منابع سازمانی در جهت سودرسانی به مصرف‌کنندگان به شمار می‌رود که به سازمان در شناسایی محدودیت‌های منابع سازمانی، تجزیه‌وتحلیل، شناخت و بخش‌بندی بازار و درک مشخصات اجزای بازار کمک خواهد نمود و در تدوین و نیل به یک چشم‌انداز سازمانی روشن می‌تواند مفید باشد.

بخوانید  بررسی ارزش مشتری برای شرکت‌ها و عوامل موثر بر حفظ آن

استراتژی بازاری - مدیریت بازاریابی - مدیریت استراتژیک بازاریابی - مدیریت بازاریابی - مقاله بازاریابی - pdf مقاله دانشگاهی - مقاله بازاریابی

گونه‌های اصلی استراتژی بازاریابی

از بررسی مطالعات مختلف برمی‌آید، تمرکز اصلی استراتژی بازاریابی بر روی تخصیص مناسب منابع و ایجاد هماهنگی بین منابع و فعالیت‌های بازاریابی به‌منظور نیل به اهداف سازمان است. به‌این‌ترتیب مسئله حیاتی در خصوص قلمرو استراتژی بازاریابی، تعیین بازارهای هدف خاص برای یک خانواده محصول یا یک محصول خاص است و بعدازآن شرکت‌ها از طریق طراحی و اجرای برنامه مربوط به آمیخته بازاریابی بر مبنای نیازها و خواسته‌های مشتریان بالقوه بازار هدف، کسب مزیت رقابتی و هم‌افزایی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. در رابطه با استراتژی‌های بازاریابی نظریه‌پردازان انواع مختلفی را برای این استراتژی‌ها در نظر گرفته‌اند.

متن فوق بخشی از مقاله تأثیرپذیری استراتژی‌های حضور در بازار از نگرش‌های مدیریتی و رابطه آن‌ها با انتخاب الگوی سنجه‌های بازاریابی در شرکت‌های تولیدی صنعتی، نوشته دکتر رضا شافعی است. برای مطالعه متن کامل مقاله می‌توانید فایل PDF این مقاله را از همین صفحه دانلود نمایید. مجموعه mshojaie.com در تلاش است تا با جمع آوری مقالات مفید در حوزهای مربوط به مدیریت و بازاریابی گامی مؤثر در ارتقا سطح کیفی اطلاعات دانشجویان این حوزها و نیز علاقه مندان و فعالان در این بخش‌ها بردارد.

 

 

 

برای بازیابی رمزعبور لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید.

[restrict]

دریافت PDF این مقاله

دانلود PDF

بخوانید  ERP ؛ برنامه ریزی منابع انسانی

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.