استراتژی اقیانوس آبی

کارآفرینی و بازاریابی
کارآفرینی و بازاریابی
تیر 29, 1398
دانش-بنیان
قوانین حمایتی برای شرکت‌های دانش بنیان
تیر 29, 1398
اقیانوس آبی - استراتژی اقیانوس آبی - بازاریابی - خلق بازار - مدیریت بازاریابی - کارآفرینی - کسب و کار - مانی شجاعی

استراتژی اقیانوس آبی

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

چگونه فضای بدون مدعی خلق کنیم که در آن رقابت معنایی ندارد؟

محیطی که شرکت­‌ها و صنایع حال حاضر در آن حضور دارند، درواقع اقیانوس قرمز را شکل می‌دهد. در این عرصه، محدوده‌ فعالیت وجود داشته، رقبای معین و قوانین بازی نیز تعریف‌شده هستند. شرکت­‌هایی که در این فضا باهم رقابت می‌کنند، سعی درگرفتن سهم بازار محصولات و خدمات دارند. در اقیانوس قرمز بیشتر محصولات، یا از نوع کالاهای مصرفی بوده و یا صرفاً بخش خاصی از بازار را پوشش می‌دهند. این رقابت باعث از بین رفتن بسیاری خواهد شد. از سوی دیگر، مفهوم جدیدی به نام‌ اقیانوس آبی وجود دارد. اقیانوس‌ آبی به تمامی صنایع و شرکت­‌هایی گفته می‌شود که امروزه وجود ندارند؛ بازاری که ناشناخته است و رقبا آن را تسخیر نکرده­اند. در این اقیانوس تقاضای زیاد باعث می‌شود جنگی نباشد. فرصت‌­های رشد سریع و سودآور زیادی وجود دارند. در این عرصه، رقابت خیلی تعریف‌شده و معین نبوده، زیرا قواعد بازی هنوز تدوین‌نشده‌اند.

در استراتژی اقیانوس آبی نگاهتان را از رقبایتان بردارید، در ارزش‌آفرینی نوآوری کنید و بگذارید رقبایتان نگران شما باشند. درحالی‌که در اقیانوس سرخ رقابت شدید است در اقیانوس آبی شرکت­‌ها به دنبال خلق بازارها هستند.

درواقع استراتژی اقیانوس آبی ساختار صنعت را به نفع سازمان تغییر می‌­دهد تا فضای بازار جدیدی خلق کند. این استراتژی مبتنی بر این دیدگاه است که مرزهای بازار و صنعت ثابت نیستند و می­توان آن‌ها را بازسازی کرد.

 

چرا اهمیت استراتژی اقیانوس آبی رو به افزایش است؟

اول به دلیل نیازمندی شرکت­‌ها و سازمان­‌ها به راه‌حل‌های جدید و خلاقانه است. در صنایعی که با تقاضای زیاد مواجه‌اند و نقدینگی کم است شرکت­‌ها باید به دنبال خلق ارزش نوآورانه با هزینه­‌های پایین باشند.

بخوانید  کارآفرینی به سبک بهروز فروتن

دوم به دلیل تحولات مکانی در تقاضا و رشد آتی است. این موضوع را می­‌توانیم در رشد بازارهای آینده در کشورهایی غیر از اروپا یا ژاپن مانند چین، هند و حتی برزیل ببینیم که با رشد جمعیت بسیار زیاد مواجه شدند و با کاهش هزینه­‌ها قدرت خرید عموم مردم افزایش‌یافته است.

دو ابزاری که می‌­توان از آن‌ها در جهت اقیانوس آبی استفاده کرد شامل تابلوی طراحی استراتژیک و چارچوب چهار اقدام است:

تابلوی طراحی استراتژیک چارچوبی برای تشخیص و اقدام است که در ساخت استراتژی‌­های بسیار جذاب اقیانوس آبی به کار می­‌رود. این ابزار ابتدا وضعیت کنونی بازی در فضای بازار شناخته‌شده را نشان می­‌دهد و دوم اینکه عواملی که صنعت هم‌اکنون روی آن‌ها رقابت می‌­کند را نشان می‌­دهد، سپس با مقایسه این دو شکاف را پیداکرده و بازار جدیدی جهت فعالیت خلق می­کند. برای مثال برای صنعت نوشیدنی آمریکا عواملی چون قیمت هر بطری، ظاهر و بسته‌بندی، کیفیت و تنوع و غیره را می­‌توان نام برد که بر روی آن‌ها شرکت­‌ها در حال رقابت هستند.

چارچوب چهار اقدام معتقد است با چهار اقدام می­توانیم منحنی ارزش جدید خلق کنیم. این چهار اقدام شامل موارد زیر است:

۱- کاهش: در این اقدام معتقد است که ما می­توانیم عواملی را تا زیر استانداردهای صنعت کاهش دهیم و بدین طریق ارزش جدید خلق کنیم.

۲- حذف: در این اقدام معتقد است می­توانیم با حذف عواملی در صنعت، ارزش جدید خلق کنیم.

۳- افزایش: در این اقدام به دنبال این هستیم که چه عواملی را می­‌توان و باید تا سطحی بالاتر از استانداردهای صنعت افزایش داد و بدین ترتیب ارزش جدید خلق کرد.

بخوانید  کسب‌ و کار اینترنتی ، زمینه خلق ایده و کشف فرصت

۴- خلق: در این اقدام معتقد است که عواملی را می‌­توان در صنعت خلق کرد که هرگز عرضه نشده است، بدین ترتیب می­توان ارزش جدید خلق کرد.

این مقاله خلاصه‌ای است از پژوهش‌های آقای بنیامین محمودی. برای مطالعه بیشتر و مشاهده نمودارهای مربوط به مباحث مطرح شده دانلود و بررسی فایل PDF کامل این مقاله مفید خواهد بود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

در پایان جهت گسترش اطلاعات مخاطبان این مطلب، در لینک زیر کتابی مرتبط، برای شما عزیزان قرار گرفته است. امید است مطالعه‌ی آن برای شما سودمند واقع شود.

لینک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.