استراتژی‌هایی برای رسیدن به توسعه پایدار

بازار - بازاریابی - مدیریت بازار - مدیریت بازرایابی - جزوه بازاریابی
بازاریابی و مدیریت بازار
اردیبهشت 28, 1399
جزوه ای برای رفتار سازمانی
جزوه ای برای رفتار سازمانی
اردیبهشت 28, 1399

توسعه - کارآفرینی - کسب و کار - مدیریت - استراتژی کسب و کار - مدیریت استراژیک - ام شجاعی

میانگین زمان مطالعه: 2 دقیقه

توسعه پایدار: تعریف کسب‌وکار

مفهوم توسعه پایدار ، یک مفهوم بسیار شناخته‌شده و مورد تائید است اما درعین‌حال برای بسیاری از مدیران اجرایی کسب‌وکار، یک ایده جدید است و اساساً این مفهوم به‌صورت یک تئوری باقی‌مانده است. محافظت از پایه و اساس سرمایه یک سازمان، یک اصل کاملاً پذیرفته‌شده در کسب‌وکارها است؛ اما هنوز سازمان‌ها به‌طورکلی اقرار نمی‌کنند که می‌توان این تصور را به منابع انسانی و طبیعی جهانی بسط داد.

اگر دستیابی به توسعه پایدار، به معنای دستیابی به پتانسیل آن باشد، پس این توسعه بایستی با سیستم‌های برنامه‌ریزی و اندازه‌گیری بنگاه‌های کسب‌وکار یکپارچه گردد. برای اینکه این امر رخ دهد، مفهوم توسعه پایدار بایستی به بخش‌هایی که برای رهبران کسب‌وکار آشنا باشند، به‌صورت جزءبه‌جزء بیان گردد.

 

توسعه - توسعه پایدار - استراتژی توسعه - مدیریت استراتزیک - مدیریت توسعهتعاریفی برای مفهوم توسعه پایدار

برای یک بنگاه تجاری، توسعه پایدار به معنی پذیرش استراتژی‌های کسب‌وکار و فعالیت‌هایی است که نیازهای بنگاه و ذی‌نفعانش را تأمین می‌کند و از نیروی انسانی و منابع طبیعی که بنگاه در آینده به آن‌ها نیاز پیدا می‌کند، محافظت می‌کند و آن‌ها را توسعه می‌بخشد.

این تعریف که توسط کمیسیون جهانی محیط و توسعه ارائه‌شده است، ذات مفهوم توسعه پایدار را می‌رساند و بیان می‌دارد که توسعه اقتصادی باید نیازمندی‌های یک بنگاه کسب‌وکار و ذی‌نفعانش را برآورده سازد. ذی‌نفعان یک بنگاه شامل سهامداران، مشتریان، کارمندان، تأمین‌کنندگان، وام‌دهندگان و انجمن‌هایی می‌شوند که تحت تأثیر فعالیت‌های سازمان قرار دارند. همچنین این تعریف، وابستگی کسب‌وکارها به منابع انسانی و طبیعی، سرمایه‌های فیزیکی و مالی را هم پررنگ می‌کند. این تعریف تأکید می‌کند که فعالیت اقتصادی نبایستی سبب وارد ساختن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به منابع انسانی و طبیعی شوند.

بخوانید  نوآوری؛ عامل توسعه چین

تعریف فوق آن چیزی است که برای کمک به رهبران عرصه تجارت در به‌کارگیری مفهوم توسعه پایدار در سازمان‌های متبوعشان انتخاب‌شده است. به هر جهت، تأکید بر این نکته مهم است که توسعه پایدار نمی‌تواند توسط یک بنگاه واحد) در قرنطینه یا توسط جامعه کسب‌وکار موجود در بازار( به دست آید. توسعه پایدار یک فلسفه‌ای جاری است که هر شریک در اقتصاد جهانی (شامل مصرف‌کنندگان و دولت) بایستی به آن متعهد باشد و ما می‌بایست نیازهای امروز خود را بدون مقایسه توانایی نسل‌های آینده با نیازهای مربوطه‌شان ارضا نماییم.

متن فوق مقدمه‌ای از مقاله استراتژی‌های کسب‌وکار برای ایجاد توسعه پایدار است که توسط خانم مریم عسگری نوشته‌شده است. برای مطالعه متن کامل مقاله می‌توانید، فایل PDF کامل این مقاله را از زیر دانلود کنید.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.