ضرورت بکارگیری آموزش الکترونیک در کارآفرینی

پرورش-کارکنان
پرورش کارکنان
مرداد 14, 1398
ارزیابی کاراییCRM
فرایند ارزیابی کارایی CRM
مرداد 14, 1398

آموزش - آموزش کارآفرینی - کارآفرینی - آموزش الکترونیک - کارآفرینی - مانی شجاعیمیانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه وسایل الکترونیک و دنیای مجازی به‌تمامی زندگی‌ها راه پیداکرده‌اند و در هر نقطه از دنیا که آثاری از تمدن دیده می­‌شود ریشه گسترانیده‌اند. به همین جهت همه­‌ی انسان‌ها تلاش می­‌کنند تا جایی که امکان‌پذیر باشد، به‌منظور تسهیل انجام امور روزمره خود از وسایل الکترونیک و فضای مجازی بهره‌مند شوند و تقریباً هیچ حوزه‌ای از این موضوع مستثنا نیست.

آموزش - آموزش الکترونیک - آموزش کارآفرینی - دنیای مجازی - مانی شجاعیآموزش به شیوه الکترونیک

در دنیای امروز دیگر پذیرفته نیست که برای انجام یک فرآیند معین که راه‌های آسان و در دسترس برای آن وجود دارد، به سراغ روش‌های سخت، وقت‌گیر و قدیمی برویم؛ ازاین‌رو دنیای مجازی بر همه‌­ی ابعاد زندگی انسان سایه افکنده و یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی بشر، کسب‌وکارها و مسائل اقتصادی است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در همه‌­ی حوزه‌ها ازجمله حوزه­‌ی اقتصاد و علی‌الخصوص در زمینه‌ی کارآفرینی با آن مواجه هستیم، بحث آموزش است و همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد، امروزه شیوه‌های سخت و سنتی در آموزش هم، رفته‌رفته جایگاه خود را به آموزش الکترونیک بخشیده است.

دلایل نیاز به آموزش الکترونیک

اکنون بیایید از زاویه‌­ای دیگر به موضوع آموزش الکترونیک نگاه کنیم. آیا تنها به این دلیل که این نوع از آموزش، کار را برای افراد آسان‌تر می‌­کند باید آن را جایگزین روش‌های سنتی و قدیمی کرد؟ پاسخ منفی است.

اگر با یک دید جامع به این موضوع نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این نوع از آموزش نه‌تنها سبب تسهیل فرآیند آموزش می‌­­شود، بلکه کاهش هزینه‌ها، افزایش کارآیی و گستره عملکرد، گسترش بیشتر حیطه آموزشی و … را نیز موجب خواهد شد. این‌ها همه و همه دلایلی هستند که ما را مجاب می‌­کنند تا به آموزش الکترونیک روی‌آوریم. از سوی دیگر ما با پدیده‌­ای به نام کارآفرینی روبرو هستیم که برخلاف دنیای مجازی، که چند دهه بیشتر از عمر آن نمی‌­گذرد، قرن‌ها است توجه جوامع و حکومت‌ها را به خود معطوف ساخته است. بشر همواره به دنبال راه‌هایی برای کسب منافع بیشتر از طریق ایجاد کسب‌وکارهای نو و ایده‌های جدید در کنار گسترش کسب‌وکارهای خرد و ایجاد مجموعه‌های بزرگ‌تر بوده است.

بخوانید  راهکارهای مناسب در برقراری روابط شغلی

اکنون سؤال اینجاست که آیا می‌­توان این دو پدیده را که یکی ره‌آورد چند دهه اخیر و به‌اصطلاح عصر ارتباطات است و دیگری پیشینه‌­ای به‌اندازه‌ی تاریخ تمدن بشر دارد، در یکدیگر ادغام کرد؟

چرا باید آموزش الکترونیک کارآفرینی - آموزش - کارآفرینی الکترونیک - آموزش کارآفرینی - آموزش الکترونیک کارآفرینی - مانی شجاعیا در حوزه کارآفرینی وارد کنیم؟

آنچه بشر امروز را وادار می­‌کند که در راستای ادغام این دو پدیده تلاش کند، پاسخگو نبودن روش‌های قدیمی به نیازهای اوست. نیازهایی که در گذر زمان دچار دگرگونی می­‌شوند و عواملی نظیر وضعیت اقتصادی جامعه، سطح رفاه عمومی، سطح اندیشه مردم جامعه و میزان آگاهی آن‌ها، فضای اجتماعی و عواملی ازاین‌دست، در ایجاد این دگرگونی‌ها نقش دارند.

از طرفی ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های عصر حاضر موجب شده است که انسان‌ها دچار نوعی سردرگمی شوند و برای خروج از این وضعیت نیاز دارند دانسته‌ها و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. بدین ترتیب عامل دیگری به نام آموزش و ارتباط مؤثر به وجود می‌­آید و بدیهی است که در جهت تسهیل این ارتباط، انسان‌ها از ابزارهای ارتباطی مدرن بهره می­‌گیرند.

یکی دیگر از مشکلاتی که بشر امروز با آن مواجه است، کمبود فرصت است و اینکه افراد ترجیح می­‌دهند زمان خود را در جهت کسب درآمد صرف کنند. در این نقطه علاوه بر کمبود فرصت، مشکل دیگری که ایجاد می­‌شود ناامن بودن فضای کسب‌وکار و عدم وجود امنیت شغلی برای افرادی است که تحت هدایت دیگران به فعالیت اقتصادی مشغول‌اند؛ این مشکلات، به ترتیب باید از راهکارهای آموزش الکترونیک و کارآفرینی بهره گرفت و درنهایت باید گفت که ادغام آموزش الکترونیک، ارتباط مؤثر و کارآفرینی، می‌­تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای بشر در بُعد اقتصادی زندگی باشد.

بخوانید  خط‌مشی گذاری در نظام آموزش کارآفرینی در ایران

ایجاد کارآفرینی چندلایه و همچنین توسعه جغرافیایی و موضوعی کارآفرینی در قالب یک سازمان، تابع راهکارها و آموزش‌هایی مشخص و عملکرد برنامه‌ریزی‌شده است. برای آشنایی با این راهکارها و برنامه‌ها دانلود و مطالعه فایل PDF کامل این مقاله که توسط آقای محمد آکوچکیان تهیه و تنظیم شده و در کنفرانس ملی کارآفرینی، خلاقیت و سازمان‌های آینده منتشرشده است، مفید خواهد بود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.