ضرورت بکارگیری آموزش الکترونیک در کارآفرینی

پرورش کارکنان
مرداد 14, 1398
فرایند ارزیابی کارایی CRM
مرداد 14, 1398

آموزش - آموزش کارآفرینی - کارآفرینی - آموزش الکترونیک - کارآفرینی - مانی شجاعیمیانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروزه وسایل الکترونیک و دنیای مجازی به‌تمامی زندگی‌ها راه پیداکرده‌اند و در هر نقطه از دنیا که آثاری از تمدن دیده می­‌شود ریشه گسترانیده‌اند. به همین جهت همه­‌ی انسان‌ها تلاش می­‌کنند تا جایی که امکان‌پذیر باشد، به‌منظور تسهیل انجام امور روزمره خود از وسایل الکترونیک و فضای مجازی بهره‌مند شوند و تقریباً هیچ حوزه‌ای از این موضوع مستثنا نیست.

آموزش - آموزش الکترونیک - آموزش کارآفرینی - دنیای مجازی - مانی شجاعیآموزش به شیوه الکترونیک

در دنیای امروز دیگر پذیرفته نیست که برای انجام یک فرآیند معین که راه‌های آسان و در دسترس برای آن وجود دارد، به سراغ روش‌های سخت، وقت‌گیر و قدیمی برویم؛ ازاین‌رو دنیای مجازی بر همه‌­ی ابعاد زندگی انسان سایه افکنده و یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی بشر، کسب‌وکارها و مسائل اقتصادی است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در همه‌­ی حوزه‌ها ازجمله حوزه­‌ی اقتصاد و علی‌الخصوص در زمینه‌ی کارآفرینی با آن مواجه هستیم، بحث آموزش است و همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد، امروزه شیوه‌های سخت و سنتی در آموزش هم، رفته‌رفته جایگاه خود را به آموزش الکترونیک بخشیده است.

دلایل نیاز به آموزش الکترونیک

اکنون بیایید از زاویه‌­ای دیگر به موضوع آموزش الکترونیک نگاه کنیم. آیا تنها به این دلیل که این نوع از آموزش، کار را برای افراد آسان‌تر می‌­کند باید آن را جایگزین روش‌های سنتی و قدیمی کرد؟ پاسخ منفی است.

اگر با یک دید جامع به این موضوع نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این نوع از آموزش نه‌تنها سبب تسهیل فرآیند آموزش می‌­­شود، بلکه کاهش هزینه‌ها، افزایش کارآیی و گستره عملکرد، گسترش بیشتر حیطه آموزشی و … را نیز موجب خواهد شد. این‌ها همه و همه دلایلی هستند که ما را مجاب می‌­کنند تا به آموزش الکترونیک روی‌آوریم. از سوی دیگر ما با پدیده‌­ای به نام کارآفرینی روبرو هستیم که برخلاف دنیای مجازی، که چند دهه بیشتر از عمر آن نمی‌­گذرد، قرن‌ها است توجه جوامع و حکومت‌ها را به خود معطوف ساخته است. بشر همواره به دنبال راه‌هایی برای کسب منافع بیشتر از طریق ایجاد کسب‌وکارهای نو و ایده‌های جدید در کنار گسترش کسب‌وکارهای خرد و ایجاد مجموعه‌های بزرگ‌تر بوده است.

اکنون سؤال اینجاست که آیا می‌­توان این دو پدیده را که یکی ره‌آورد چند دهه اخیر و به‌اصطلاح عصر ارتباطات است و دیگری پیشینه‌­ای به‌اندازه‌ی تاریخ تمدن بشر دارد، در یکدیگر ادغام کرد؟

چرا باید آموزش الکترونیک کارآفرینی - آموزش - کارآفرینی الکترونیک - آموزش کارآفرینی - آموزش الکترونیک کارآفرینی - مانی شجاعیا در حوزه کارآفرینی وارد کنیم؟

آنچه بشر امروز را وادار می­‌کند که در راستای ادغام این دو پدیده تلاش کند، پاسخگو نبودن روش‌های قدیمی به نیازهای اوست. نیازهایی که در گذر زمان دچار دگرگونی می­‌شوند و عواملی نظیر وضعیت اقتصادی جامعه، سطح رفاه عمومی، سطح اندیشه مردم جامعه و میزان آگاهی آن‌ها، فضای اجتماعی و عواملی ازاین‌دست، در ایجاد این دگرگونی‌ها نقش دارند.

از طرفی ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های عصر حاضر موجب شده است که انسان‌ها دچار نوعی سردرگمی شوند و برای خروج از این وضعیت نیاز دارند دانسته‌ها و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. بدین ترتیب عامل دیگری به نام آموزش و ارتباط مؤثر به وجود می‌­آید و بدیهی است که در جهت تسهیل این ارتباط، انسان‌ها از ابزارهای ارتباطی مدرن بهره می­‌گیرند.

یکی دیگر از مشکلاتی که بشر امروز با آن مواجه است، کمبود فرصت است و اینکه افراد ترجیح می­‌دهند زمان خود را در جهت کسب درآمد صرف کنند. در این نقطه علاوه بر کمبود فرصت، مشکل دیگری که ایجاد می­‌شود ناامن بودن فضای کسب‌وکار و عدم وجود امنیت شغلی برای افرادی است که تحت هدایت دیگران به فعالیت اقتصادی مشغول‌اند؛ این مشکلات، به ترتیب باید از راهکارهای آموزش الکترونیک و کارآفرینی بهره گرفت و درنهایت باید گفت که ادغام آموزش الکترونیک، ارتباط مؤثر و کارآفرینی، می‌­تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای بشر در بُعد اقتصادی زندگی باشد.

ایجاد کارآفرینی چندلایه و همچنین توسعه جغرافیایی و موضوعی کارآفرینی در قالب یک سازمان، تابع راهکارها و آموزش‌هایی مشخص و عملکرد برنامه‌ریزی‌شده است. برای آشنایی با این راهکارها و برنامه‌ها دانلود و مطالعه فایل PDF کامل این مقاله که توسط آقای محمد آکوچکیان تهیه و تنظیم شده و در کنفرانس ملی کارآفرینی، خلاقیت و سازمان‌های آینده منتشرشده است، مفید خواهد بود.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

You do not have access to this post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.