آشنایی با فرآیند کارآفرینی از ایده تا محصول

رسیدن به سلامت احساسی برای زندگی شادتر
بهمن 19, 1398
ارتباط رشد اقتصادی و فقر
بررسی ارتباط بین رشد اقتصادی و فقر
بهمن 19, 1398

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

آشنایی با فرآیند کارآفرینی از ایده تا محصول

مقدمه

کارآفرینی با پارامترهای تأمین منابع مورد نیاز، شناسایی و ارزیابی فرصت، تدوین طرح کسب وکار و اداره بنگاه مشخص می‌شود. در کارآفرینی مواردی چون خودارزیابی و کسب آمادگی، شناسایی و ارزیابی فرصت، نوآوری و ایده‌یابی، تدوین طرح کسب وکار، تامین منابع مورد نیاز، تاسیس و راه اندازی کسب و کار و اداره بنگاه و تثبیت آن از اهمیت شایان ذکری برخوردارند که هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پارامترهای کارآفرینی

در ارتباط با خودارزیابی و کسب آمادگی هر فرد لازم است به ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی و توانایی‌های خود، قبل از شروع کسب و کار توسط خودش، بپردازد. کارآفرین از طریق پرسشنامه‌های مختلف نسبت به ارزیابی مهارت‌ها و توانایی‌های خود اقدام نموده و مهارت‌های نسبی و نیازهای آموزشی خود را مشخص می‌کند. شناسایی و ارزیابی فرصت، باعث ایجاد و افزایش فرصت، خلق ارزش حقیقی و مفهومی آن، کاهش خطر و افزایش بازده احتمالی و تناسب هر یک از آن دو، تناسب فرصت با مهارت‌ها و اهداف کارآفرین و در نهایت موقعیت رقابتی می‌شود.

نوآوری و ایده‌یابی مولفه‌ای دیگر است که کارآفرین را وامی‌دارد تا پس از کشف فرصت، ایده مناسب را استخراج نماید و به ظهور برساند و به آن نمود عینی بدهد به این معنی که ایده را دقیقاً به متن نوشته تبدیل نماید و در صورت امکان ماکتی از ایده را به ساده‌ترین روش تهیه کند.

گام بعد برای شروع یک فعالیت کارآفرینانه، تدوین طرح کسب وکار و در حقیقت برنامه کاری برای راه‌اندازی یک کسب و کار است. در مرحله بعد لازم است منابع مورد نیاز برای ایجاد فرصت مشخص شوند و ضمن مشخص کردن میزان منابع در دسترس، منابع حیاتی و حساس نیز متمایز گردند همچنین ریسک متقابل هر نوع منبع تعیین و در مقابل آن نوشته می‌شود. یادداشت کردن ترتیب دسترسی به هر نوع منبع با شرایط آن، تدوین برنامه استفاده از منابع از آسان به سخت از امور مهم تلقی می‌گردند و لازم است همیشه درصدی برای احتمالات پیش بینی نشده در نظر گرفته شود.

 

پارامترهای نهایی

در گام آخر، تاسیس و راه اندازی کسب و کار مرحله به مرحله و بر اساس طرح کسب و کار انجام می‌شود. در مرحله تاسیس ممکن است برخی از قسمت‌ها نیاز به تغییر یا اصلاح پیدا کنند که این یک امر عادی است. ضروری است هر نوع تغییر و اصلاح در طرح، در تناسب با کلیه قسمت‌ها انجام شود، چه قسمت‌هایی که انجام شده‌اند و چه قسمت‌هایی که هنوز به مرحله عمل نرسیده‌اند. پارامتر نهایی اداره بنگاه و تثبیت آن است که به شیوه مدیریت، متغیرهای کلیدی برای موفقیت، شناسایی مشکلات موجود و بالقوه و اعمال سیستم‌های کنترل برای نظارت وابسته است. کارآفرین برای اجرایی کردن این مولفه‌ها بستری نیاز دارد که در واقع همان طرح کسب و کار است.

 

چیستی طرح کسب و کار

این طرح سندی مکتوب است که توصیف کننده همه عناصر داخلی و خارجی مرتبط و استراتژی‌هایی است که برای شروع یک کسب و کار جدید مهم ارزیابی می‌شوند.  به عبارت دیگر برنامه مدونی است که به پرسش‌هایی مانند در حال حاضر کجا هستیم؟ به کدامین سو می‌رویم؟ و چه چیزی عایدمان می‌شود؟ را پاسخ می‌دهد. در بسیاری مواقع هم سرمایه‌گذاران بالقوه، تامین‌کنندگان، و حتی مشتریان بر اساس طرح کسب و کار در رابطه با میزان موفقیت یک فعالیت کارآفرینانه قضاوت می‌کنند که  در واقع راهکار تبدیل یک ایده به یک کسب و کار موفق است.

گرچه این طرح وضعیت گذشته و حال یک کسب و کار را توضیح می‌دهد اما هدف اصلی آن ترسیم آینده کسب و کار است و به طور متعارف به صورت سالانه به روز شده و یک دوره زمانی سه تا پنج ساله آینده را، متناسب با نوع کسب وکار، مؤسسه و سازمان مورد توجه قرار می‌دهد.

فلسفه تهیه یک طرح کسب و کار نظم بخشیدن به فعالیت های شروع یک فعالیت کارآفرینانه است، اجازه سازماندهی افکار را می‌دهد، نقاط اشتباه را تشخیص و یادآوری می‌نماید، نشان‌دهنده فرآیند سازماندهی شده است، به عنوان سندی در‌آینده است که افکار گذشته را یادآوری می‎کند و تا در ادامه راه از آن‌ها فاصله گرفته نشود. همچنین سندی برای افزایش درآمد، ابزاری برای استخدام، نماینده صداقت افراد و در نهایت نقطه شروع مناسبی برای برنامه‌های عملیاتی و تاکتیکی است. همه این موارد لزوم توجه ویژه به این مرحله از راه‌اندازی کسب و کار است.

برای اطلاع از چیستی طرح کسب و کار یک صفحه‌ای و اینکه چرا این طرح کسب و کار کاراست، قواعد اصلی طرح کسب و کار یک صفحه‌ای مانند چشم‌انداز، کاربردهای این طرح و محتویات آن، باورهای غلط درباره طرح‌های کسب و کار و… دانلود نسخه pdf الزامی است.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

You do not have access to this post.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.