آشنایی با فرآیند کارآفرینی از ایده تا محصول

رسیدن به سلامت احساسی برای زندگی شادتر
رسیدن به سلامت احساسی برای زندگی شادتر
بهمن 19, 1398
ارتباط رشد اقتصادی و فقر
بررسی ارتباط بین رشد اقتصادی و فقر
بهمن 19, 1398

میانگین زمان مطالعه: 3 دقیقه

آشنایی با فرآیند کارآفرینی از ایده تا محصول

مقدمه

کارآفرینی با پارامترهای تأمین منابع مورد نیاز، شناسایی و ارزیابی فرصت، تدوین طرح کسب وکار و اداره بنگاه مشخص می‌شود. در کارآفرینی مواردی چون خودارزیابی و کسب آمادگی، شناسایی و ارزیابی فرصت، نوآوری و ایده‌یابی، تدوین طرح کسب وکار، تامین منابع مورد نیاز، تاسیس و راه اندازی کسب و کار و اداره بنگاه و تثبیت آن از اهمیت شایان ذکری برخوردارند که هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پارامترهای کارآفرینی

در ارتباط با خودارزیابی و کسب آمادگی هر فرد لازم است به ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی و توانایی‌های خود، قبل از شروع کسب و کار توسط خودش، بپردازد. کارآفرین از طریق پرسشنامه‌های مختلف نسبت به ارزیابی مهارت‌ها و توانایی‌های خود اقدام نموده و مهارت‌های نسبی و نیازهای آموزشی خود را مشخص می‌کند. شناسایی و ارزیابی فرصت، باعث ایجاد و افزایش فرصت، خلق ارزش حقیقی و مفهومی آن، کاهش خطر و افزایش بازده احتمالی و تناسب هر یک از آن دو، تناسب فرصت با مهارت‌ها و اهداف کارآفرین و در نهایت موقعیت رقابتی می‌شود.

نوآوری و ایده‌یابی مولفه‌ای دیگر است که کارآفرین را وامی‌دارد تا پس از کشف فرصت، ایده مناسب را استخراج نماید و به ظهور برساند و به آن نمود عینی بدهد به این معنی که ایده را دقیقاً به متن نوشته تبدیل نماید و در صورت امکان ماکتی از ایده را به ساده‌ترین روش تهیه کند.

گام بعد برای شروع یک فعالیت کارآفرینانه، تدوین طرح کسب وکار و در حقیقت برنامه کاری برای راه‌اندازی یک کسب و کار است. در مرحله بعد لازم است منابع مورد نیاز برای ایجاد فرصت مشخص شوند و ضمن مشخص کردن میزان منابع در دسترس، منابع حیاتی و حساس نیز متمایز گردند همچنین ریسک متقابل هر نوع منبع تعیین و در مقابل آن نوشته می‌شود. یادداشت کردن ترتیب دسترسی به هر نوع منبع با شرایط آن، تدوین برنامه استفاده از منابع از آسان به سخت از امور مهم تلقی می‌گردند و لازم است همیشه درصدی برای احتمالات پیش بینی نشده در نظر گرفته شود.

بخوانید  روش‎های سرمایه ‎گذاری در استارت آپ‎ها

 

پارامترهای نهایی

در گام آخر، تاسیس و راه اندازی کسب و کار مرحله به مرحله و بر اساس طرح کسب و کار انجام می‌شود. در مرحله تاسیس ممکن است برخی از قسمت‌ها نیاز به تغییر یا اصلاح پیدا کنند که این یک امر عادی است. ضروری است هر نوع تغییر و اصلاح در طرح، در تناسب با کلیه قسمت‌ها انجام شود، چه قسمت‌هایی که انجام شده‌اند و چه قسمت‌هایی که هنوز به مرحله عمل نرسیده‌اند. پارامتر نهایی اداره بنگاه و تثبیت آن است که به شیوه مدیریت، متغیرهای کلیدی برای موفقیت، شناسایی مشکلات موجود و بالقوه و اعمال سیستم‌های کنترل برای نظارت وابسته است. کارآفرین برای اجرایی کردن این مولفه‌ها بستری نیاز دارد که در واقع همان طرح کسب و کار است.

 

چیستی طرح کسب و کار

این طرح سندی مکتوب است که توصیف کننده همه عناصر داخلی و خارجی مرتبط و استراتژی‌هایی است که برای شروع یک کسب و کار جدید مهم ارزیابی می‌شوند.  به عبارت دیگر برنامه مدونی است که به پرسش‌هایی مانند در حال حاضر کجا هستیم؟ به کدامین سو می‌رویم؟ و چه چیزی عایدمان می‌شود؟ را پاسخ می‌دهد. در بسیاری مواقع هم سرمایه‌گذاران بالقوه، تامین‌کنندگان، و حتی مشتریان بر اساس طرح کسب و کار در رابطه با میزان موفقیت یک فعالیت کارآفرینانه قضاوت می‌کنند که  در واقع راهکار تبدیل یک ایده به یک کسب و کار موفق است.

گرچه این طرح وضعیت گذشته و حال یک کسب و کار را توضیح می‌دهد اما هدف اصلی آن ترسیم آینده کسب و کار است و به طور متعارف به صورت سالانه به روز شده و یک دوره زمانی سه تا پنج ساله آینده را، متناسب با نوع کسب وکار، مؤسسه و سازمان مورد توجه قرار می‌دهد.

بخوانید  رفتار کارآفرینانه، راه حل عبور از مشکلات اقتصادی

فلسفه تهیه یک طرح کسب و کار نظم بخشیدن به فعالیت های شروع یک فعالیت کارآفرینانه است، اجازه سازماندهی افکار را می‌دهد، نقاط اشتباه را تشخیص و یادآوری می‌نماید، نشان‌دهنده فرآیند سازماندهی شده است، به عنوان سندی در‌آینده است که افکار گذشته را یادآوری می‎کند و تا در ادامه راه از آن‌ها فاصله گرفته نشود. همچنین سندی برای افزایش درآمد، ابزاری برای استخدام، نماینده صداقت افراد و در نهایت نقطه شروع مناسبی برای برنامه‌های عملیاتی و تاکتیکی است. همه این موارد لزوم توجه ویژه به این مرحله از راه‌اندازی کسب و کار است.

برای اطلاع از چیستی طرح کسب و کار یک صفحه‌ای و اینکه چرا این طرح کسب و کار کاراست، قواعد اصلی طرح کسب و کار یک صفحه‌ای مانند چشم‌انداز، کاربردهای این طرح و محتویات آن، باورهای غلط درباره طرح‌های کسب و کار و… دانلود نسخه pdf الزامی است.

 

 

 

شما می توانید فایل PDF کامل این مقاله را پس از ثبت نام یا ورود دریافت نمایید

[restrict]

دریافت PDF کامل این مقاله

دانلود PDF

[/restrict]

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.